Onarım Programı İle Telefonunuzun Para İadesini Alabilirsiniz

2 dk okuma süresi


0
8 paylaşım

Samsung ve İphone firmalarının başlatmış olduğu onarım programı ile ayıplı mal olarak tabi edilen telefonların onarılmasını veya telefonun para iadesini isteyebilirsiniz. Kronik sıkıntı olarak bilinen telefonların üretiminde yaşanmış olan teknik sorunlardan dolayı telefonunuz onarım programı dahilinde ücretsiz bir şekilde tamirini yaptırabilirsiniz. İphone 6S Plus dan örnek verdiğimizde telefonun batarya sorunu ile karşımıza çıkmıştı, 2016 yılında yaşanılan bu sorun ile İphone’un resmi İnternet sayfası üzerinden telefonunuzun modeli ve seri numarasını sorgulatarak telefonunuz onarım programı kapsamına giriyorsa ücretsiz bir şekilde pil değişimi yaptırabilir dilerseniz telefonunuzun para iadesini talep edebilirsiniz. İphone 6S’in üretimde yaşanılan sorunda ise 2015 Eylül ayında gerçekleşen üretimde kronik sorunlar meydana gelmiş ve telefon kullanıcıları tarafından değişim programı kapsamına girmiştir. Tüketiciyi koruma amaçlı yapılan kanunun 11. Maddesine göre ayıplı mallarda şu maddelere öne çıkmaktadır.

Satılanı geri vermeye hazır olduğunu bildirerek sözleşmeden dönme, satılanı el koyup ayıp oranında satış bedelinden indirim istenebilir, aşırı bir masraf içermeyen konularda tamir bedelini üreticiden ücretsiz bir şekilde talep edilebilir. Ayrıca imkân varsa satılanı ayıp bir malla değişimini tüketici ücretsiz bir şekilde isteyebilmektedir.

Ayrıca kullanmış olduğunuz ayıplı mal onarım programı içerisindeyse telefonun yenisini veya fatura üzerindeki fiyatın iadesini talep etme hakkına sahipsiniz.

Tüketici Hakem Heyetine E- Devlet Üzerinden Başvuru Yapabilirsiniz

Tüketici Hakem Heyetine E-Devlet üzerinden yapılan başvurularda yapılan başvurunun belgelerini 15 gün içerisinde ilgili makama teslim etmeniz gerekmektedir. Tüketici hakem heyetine para iadesi için ayıplı mal kapsamında başvuru yaptıktan sonra Tüketici Hakem Heyeti firmanın savunmasını inceler ve karara bağlar. Para iadesi için ayıplı mallarda üreticinin ayıplı mal olduğuna dair bilgi vermeniz gerekiyor. Ayrıca sadece telefon modelleri için değil elektronik olan tüm eşyalarda herhangi bir fabrika hatası veya kronik bozukluklarda firma ile anlaşamadığınız durumlarda Tüketici Hakem Heyetine Başvuru yaparak değişim veya para iadesini isteyebilirsiniz.

Telefonunuzun herhangi bir fabrika hatası olmaması durumunda veya kronik sıkıntı olmasa bile telefonunuz garanti kapsamına girmiyorsa da Tüketici Hakem Heyetine başvuru yaparak servis hakkınızı elde etme şansınız bulunuyor.


Sosyal medyada paylaş!

0
8 paylaşım

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
3
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Mustafa Ateş

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!