Organ ve Köpek Diriltme Deneyleri: Ölüm Sorgulanabilir mi?

4 min


0
13 paylaşım

Organ ve köpek diriltme deneyi deyince, başlığın hayli ilginizi çektiğini tahmin edebiliyorum. Bu konuda yalnız değilsiniz. Yaşamın ne olduğunu sorguladığımızda bile ikilemlere düşeceğimiz bir gerçek ortada dururken, birinin ölümü sorguladığını söylesem ve bunu gerçek canlılar ile yaptığını duysanız, ne düşünürdünüz? En baştan söyleyelim, ne kadar şaşırsanız da inanın, çünkü bilimsel makalelerin yanı sıra videolarla da kanıtlanmış bir olayı anlatacağız.

Ünlü Rus doktor ve bilim insanı Sergei Brukhonenko ile İngiliz evrimsel biyolog Profesör John Burdon Sanderson Haldan‘in birlikte yürüttüğü deneylerden bahsediyorum. Çılgın biyolog Haldan’in sınırları zorladığı, daha da şaşırtıcısı “başarılı olduğu” bu deneylere giden düşüncesini Sergei Brukhonenko gerçeğe dökmüş.

Köpek kalbini diriltmek

 

Deneyin özü, organlar için yaşamı sağlayan faktörlerin yapay koşullarla sağlanması durumunda organların tekrar çalışmaya başlayıp başlamayacağına dayanıyor. Bunun için, Brukhonenko ilk olarak köpek kalbi üzerinde çalışıyor. Bir köpeğin kalbini vücudundan çıkartan doktor, kalbin damarlarını özel bir cihaza bağlayarak bu cihaz yardımıyla kalbin ihtiyaç duyduğu kanı kendisine veriyor. İşte şaşırtıcı olan kısım da tam burada gerçekleşiyor. Bu yapay ortam sağlandığında, organın tekrar çalıştığı ve görevini yerine getirdiği görülüyor. (Ayrıca yayınlanan videoda da bu net şekilde görülüyor.) Ritmik kasılmalar ile görevini gerçekleştiren kalp, vücutta da sadece kan akışının içerisinden geçmesiyle harekete geçiyor. Canlı vücudu haricinde bir alanda aynı ortam sağlandığında da, bu şaşırtıcı olan durum gerçekleşip kalp tekrar atmaya, diğer bir deyişle çalışmaya başlıyor.

Peki ya akciğerleri diriltmek?

İkinci deney ise bir köpeğin akciğeri üzerinde yapılıyor. Kalpten aldığı kirli kanı solunum sırasında temizlemesiyle görevini yerine getirmiş sayılan organımız olan akciğerler, köpeklerde de aynı fonksiyonla çalışıyor. İşte bunu yapay olarak sağlamak ve deneye konuk etmek adına Sergei Brukhonenko, körük ile yapay bir ortam oluşturuyor. Bu ortamda, kalpten akciğerlere hava pompalanarak solunum altyapısı sağlanıyor. Bir diğer noktadan ise akciğere kirli kan veriyorlar ve oksijeni alan akciğer, bu kanı şok edici şekilde bir canlı yaşama bağlı olmadan temizlemeye devam ediyor. Canlı bir vücuttaki fonksiyonunun birebir aynısını yerine getiren izole akciğerler sizi şaşırttıysa, bir sonraki deneyi duymalısınız.

Üçüncü deneyde bir köpek, vücudundan ayrı olarak, sadece kafası ile yaşamda tutulmaya çalışılıyor. Atardamar pompasına bağlı olan köpek kafası, yine bu pompa yardımıyla temiz kanı içine alıyor. Toplardamar pompası ise içeride işlevini yerine getiren kirli kanı tekrar dışarıya çıkartıyor. Bu kan da, akciğer örneğindeki gibi oksijen desteği sağlanan bir silindir içerisinde temizlenerek tekrar kullanılıyor ve bu ilginç döngü, yani yapay kan dolaşımı sistemi hayvanın yalnızca kafasını, tüm fonksiyonlarıyla ve vücudu varmışçasına hayatta tutmayı başarıyor. Öyle ki bu köpek başı, yüzüne temas eden nesnelere karşı refleks göstermekten tutun, yanı başında bilinçli olarak sebep olunan gürültüye kadar her şeye beklenen tepkiyi verebiliyor. Gözlerini açabiliyor, gürültüyle irkilebiliyor, diline sürülen sitrik asiti hissedip dudaklarını yalamaya başlıyor ve tüm bunları vücudu olmadan, bu yapay sistem ile başarıyor.

Ve sonunda tamamen öldürüp diriltmek;

Ufkunuzu açabildik mi? O halde biraz daha şaşıralım. Çünkü çılgın bilim insanları bunu başarınca, bir köpeği tamamen öldürüp diriltmeye yöneliyorlar. Otojector ismini verdikleri cihaz ile kalbin ve akciğerin az önce okuduğunuz fonksiyonlarını yerine getirmeyi planlıyorlar. Belgelerle yetinmeyip bilim camiasına gözdağı verir gibi deneyin her adımını video kaydıyla saklayan ve yayınlayan bu bilim insanları, bahsedeceğimiz son aşamada bir köpeğin vücudundan kanı tamamen boşaltarak uygun ortamlarda saklıyorlar. Köpeğin tamamen yaşamını yitirdiğinden cihazlar aracılığıyla emin olduktan sonra süre tutuluyor ve köpek 15 dakika ölü şekilde bekletildikten sonra, cihazlar yardımıyla kan temizlenerek tekrar köpeğin vücuduna gönderiliyor. İşte asıl şok edici kısım bu. 15 dakika boyunca hayatta olmayan ve tüm kanını yitirmiş olan köpek, bu işlemin ardından kısa bir süre sonra kalbinin tekrar atışıyla hayata dönüyor. Çok zayıf kalp atışlarıyla başlayan bu yeni yaşam süreci, gittikçe hızlanan kasılmalarla güçleniyor ve büyüyor. Söz konusu köpeğin daha sonraki görüntülerinde ise, iyileşme ve dinçleşme süreci gösteriliyor.

Birkaç köpek üzerinde tekrarlanan, başarıya ulaşan ve bu köpeklerin sağlıklı şekilde Voronzh Tıp Enstitüsü‘nde yaşamına da devam ettiği bu deneyler, bilim dünyasının zaten bildiği bir gerçek. Fakat burada, 15 dakikalık zaman aralığının bir önemi var. Köpeğin ölü kaldığı 15 dakikanın aşılması, geri dönülmez zararlara sebep olabiliyor. Bu açıdan aklınıza başka şeyler geliyorsa, ertelemenizde fayda var. Zaten artık böyle deneyler yasaklı deneyler kapsamında yer alıyor ve benzerlerini göremiyoruz.

YouTube tarafından herhangi bir yaş kısıtlamasına tabi tutulmayan bu bilimsel deneyin İngilizce videosunu “Experiments in the Revival of Organisms” başlığıyla çeşitli internet sitelerinde bulabilirsiniz.


Sosyal medyada paylaş!

0
13 paylaşım

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
3
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
1
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
1
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
1
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Eyüp C.

Uzay ve gök bilimi sevdalısı, bilime aşık, programlamada ve gelişen teknolojiyi takip etmekte hâyli istekli, yazmayı ve okumayı çok seven bir insan.

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!