ÖSYM Üniversite Tercih Sonuçlarında Hata Yaptı! Değişiklik Yapıldı

ÖSYM'den son dakika açıklaması geldi. Üniversite tercih sonuçlarında hata yapıldı. Türkiye geneli 4 bin 237 adayı tercih sayfasında değişiklik yapıldı.3 dk okuma süresi


1
9 paylaşım, 1 puan

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezinin resmi internet sitesinde yer almakta olan sonuç sayfası üzerinden geçtiğimiz 8 Ağustos 2017 tarihi akşam saat 21.00 surlarında milyonlarca öğrencinin merakla beklediği üniversite tercih sonuçlarının açıklandığı duyurulmuştu.

Sonuçları sorgulayan öğrenciler hangi bölümleri ve hangi üniversiteyi kazandığını heyecanlı bir şekilde arkadaşlarıyla paylaşırken bugün Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezinden çok önemli bir açıklama geldi. ÖSYM tarafından yapılan açıklama ile adaylardan özür dilendi ve üniversite tercih sonuçlarında hata yapıldığı belirtildi. Buna göre ÖSYM üniversite tercih sonuçlarında hata yaptı. Değişiklik yapıldı. Pek çok adayın kazandığı bölüm ve üniversite değişti.

ÖSYM’DEN ÖZÜR AÇIKLAMASI

Bugün öğlen saatlerinde Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezinin resmi internet sitesi aracılığı ile adaylara özür mesajı paylaşıldı. Yayımlanan mesajda yerleşme programında hata yapıldığı ve bazı adayların kazandığı üniversitelerin değiştiği, yerleşemeyen adayların tekrar yerleştiği ve bazı yerleşen adayların ise bölümlere yerleşemeyeceği duyuruldu. Yazının sonunda ise ÖSYM adaylardan özür dilediğini açıkladı. Peki sayısal veriler ile incelendiğinde ÖSYM’nin yeni duyurusunda kaç adayın bölümü değişti, kaç yerleşemeyen adayın yerleşme işlemi yapıldı ve kaç yerleşen adayın yerleştirme işlemleri iptal edildi.

4 Bin 237 Adayın Sonuçları Değiştirildi!

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi aracılığı ile yapılan açıklama da bin 110 adayın yerleştiği bölüm ve üniversitesinde değişiklik yapıldığı, 2 bin 628 adayın önceden yerleşemediği yeni yayımlanan program ile yerleştirme işlemlerinin yapıldığı ve son olarak bin 499 adayın ise önceden ilgili bölümlere yerleştiği ancak yeni yayımlanan program ile üniversitelere yerleştirilmediği belirtildi.

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezinin yapmış olduğu hatadan dolayı Türkiye geneli toplam 4 bin 237 adayın sonuç sayfasında değişiklik yapıldı. Kimi adayların bölümleri değiştirildi, kimi adayların yerleştirmeleri iptal edildi kimi adaylar ise yerleşememişken yerleştirmeleri yapıldı.

Yerleştirme İşlemleri İptal Edilen Adaylar Ne Yapacak?

Sosyal medya ile binlerce aday sesini duyurmak istiyor. Çok sayıda aday ÖSYM’nin yapmış olduğu hatadan dolayı mağdur olduğunu belirtmektedir. Her ne kadar bin 110 adayın yerleştiği bölümler değiştirilmiş de olsa üniversiteleri iptal edilmedi ancak bin 499 aday önceden yayımlanmış olan sonuçta üniversitelere yerleştirilmişti fakat yeni yayımlanmış olan sonuç sayfasında adayların yerleştirmelerinin iptal edildiği ve hiçbir programa yerleştirilmediği görüldü. Peki bu adaylar ne yapacak.

Hata Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından yapıldı ancak şu an için önceden yerleştirmesi yapılmış ve sonradan yayımlanmış olan sonuç sayfasına göre yerleştirmeleri iptal edilmiş adayların her hangi yapabileceği bir şeyin olmadığı görülmektedir. Bu adaylar mağdur olduklarını ve ÖSYM’nin konuya çözüm bulmasını talep etmektedir.

Adaylardan ÖSYM’ye Önemli Tavsiyeler

Sosyal medya ve ilgili konunun altına yapılan yorumlarda adaylar Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezine konu hakkınad önemli tavsiyelerde bulundu. Buna göre adaylar sonuçları değişen 2 bin 783 aday için her hangi bir şeyin yapılmasıan gerek olmadığı ancak daha önceden programlara yerleştirilmiş ve şimdi yerleştirmesi iptal edilmiş olan bin 499 adayın ek kontenjanlar açılarak kazandıkları bölümlere yerleştirmelerinin yapılması gerektiği belirtilmektedir.

Hatanın ÖSYM tarafından yapıldığı ve bu hatanın yapılmasından dolayı bin 499 gencin hayallerine son verildiği belirten adaylar ÖSYM’nin mutlaka ek kontenjan açarak bu adayları ilgili üniversitelere yerleştirmesi gerektiğini belirtmektedir. Şu an için Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezinden bu konu hakkında yeni bir açıklama gelmedi. Fakat adaylar seslerini duyurmak ister ve ÖSYM’ye yapılan şikayetlerin sayısı bir hayli artarsa ÖSYM’den kamuoyunu aydınlatmak için konu hakkında bir açıklama gelebilir.

Bölümleri Değişmiş ve Üniversiteyi Yeni Kazanan Adaylar

ÖSYM’nin yaptığı hatadan dolayı Türkiye geneli bin 110 adayın kazandığı üniversite ya da bölümü değişti, bin 628 aday ise önceki sonuçlara göre hiçbir üniversite programına yerleşememişti fakat yeni yayımlanmış olan programda adayların ilgili üniversitelerin bölümlerine yerleştirildiği görülmektedir. Peki bölümleri deişmiş ve üniversiteyi yeni sonuç sayfasına göre kazanmış olan adaylar ne yapacak.

Bu adayların şu an için her hangi bir değişiklik ya da müracaat yapmasına gerek yoktur. Adaylar kazandıkları üniversite ile iletişime geçerek başvurularını gerçekleştirebilir. Bilindiği üzere artık başvurular E-Devlet üzerinden gerçekleştirilebilmektedir. Adaylar PTT şubelerinden E-Devlet şifrelerini alarak üniversitelere müracaatlarını gerçekleştirebilecektir. E-Devlet üzerinden ön kayıtlarını yapmış olan adaylar resmi kayıtlarını okul açıldıktan sonra öğrenci işleri aracılığı ile yapması ve kesin kayıtlarda adayların istenilen evrakları eksiksiz olarak yanlarında bulundurması gerekmektedir.


Sosyal medyada paylaş!

1
9 paylaşım, 1 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
1
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
1
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
1
Bayıldım
Kızdım Kızdım
7
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
5
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
5
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Okan Baykan

Merhabalar Ben Okan. Sizler için Kargamel ekibi olarak her gün yeni ilginç bilgiler üretmek için çaba sarf ediyoruz. Üniversitede eğitim hayatıma devam ediyorum ve sizlerin merakını uyandırabilmek için haberler hazırlamaktan büyük mutluluk duyuyorum.

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!