ÖSYS 2017 Üniversite Tercihleri Başladı!

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezinin resmi internet sitesi aracılığı le ÖSYS 2017 üniversite tercih işlemlerinin başladığı duyuruldu.2 dk okuma süresi


0
6 paylaşım

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezinin resmi internet sitesi aracılığı ile geçtiğimiz hafta 11 Temmuz 2017 tarihinde kamuoyuna Lisans Yerleştirme Sınavı LYS ve üniversite yerleştirme puanlarını açıklamıştı. Buna göre YGS ve LYS’den elde edilmiş olan puanlar ile tercihlerini yapacak öğrenciler için beklenen haber geldi.

Geçtiğimiz haftadan beri öğrenciler ÖSYM’nin resmi internet sitesi aracılığı ile ÖSYS 2017 üniversite tercihlerini başlatmasını bekliyordu. 18 Temmuz 2017 tarihinde ÖSYS üniversite yerleştirme tercihlerinin başlanacağı duyurulmuş ve adaylar heyecan ile saatin açıklanmasını beklemekteydi. Sonunda müjdeli haber Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezinden geldi. Buna göre ÖSYM’nin resmi internet sitesinde yer almakta olan Aday İşlemleri Sistei aracılığı ile öğrenciler Türkiye geneli üniversite tercihleri gerçekleştirebilecektir.

Başvurular Başladı!

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından yapılan açıklama ile ÖSYS 2017 üniversite tercih başvurularının açıldığı duyuruldu. Buna göre adaylar 18 Temmuz 2017 tarihinden başlayarak 26 Temmuz 2017 tariihne kadar üniversite tercihlerini gerçekleştirebilecektir. Bu tarihlerden sonra adaylar her hangi bir başvuru yapmayacaktır. Başvurular 18 Temmuz 2017 saat: 14.15 itibari ile başlamıştır. Peki nasıl başvuru yapılacak ve detaylar nedir.

Başvurular Nasıl Yapılır

Öncelikle adayın girmek istediği bölümlerin başarı sıralamalarına bakması gerekmektedir. Eğer üniversite yerleştirme puanı başarı sıralaması ile girmek istediği bölümlerin başarı sıralaması yetiyorsa büyük ihtimal ile öğrencinin yerleşme işlemi yapılabilir.

Öğrencilik iki yıllık bölümlere Yükseköğretime Geçiş Sınavından elde edilmiş olan puana okul başarı puanı eklenmesi ile müracaat edebildiği gibi lisans dört yıllık bölümlere ise Lisans Yerleştirme Sınavından elde edilmiş olan puana okul başarı puanı eklenmesi ile başvuru yapılabilir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Adayların geçen sene olduğu gibi bu senede ÖSYS 2017 üniversite tercihlerinde 24 tercih hakkı bulunmaktadır. Yani adaylar Türkiye geneli 24 farklı bölüm için müracaatlarını gerçekleştirebilmektedir. Peki dikkat edilmesi gerekenler nelerdir. Bilindiği üzere bazı üniversitelerin kontenjanları boş kalabilmektedir. Bu kontenjanlara çok düşük puanlı öğrenciler bile müracaat etse kontenjan boş kaldığı için yerleştirme işlemleri yapılabilmektedir.

Adaylara ilk 10 tercihlerinde başarı sıralaması tutmayan ancak öğrencinin istediği bölümleri yazmasını Kargamel ekibi olarak tavsiye ediyor. Geriye kalan 11 – 18 tercihlere ise öğrencinin istediği ve ucu ucuna gelen bölümleri yamasını tavsiye etmekteyiz. Son olarak 19 – 24 tercihlerine ise adaylar eğer üniversiteye yerleşmek istiyorsa kesin olarak başarı sıralaması gelecek olan bölümlerin yazılmasını tavsiye etmekteyiz.

Kargamel ekibine uyarak belirtilmiş olan uyarılar doğrultusunda üniversite tercihlerini yapacak olan adaylar boş kalmayacak ve kesin olarak üniversitelere yerleşecektir. Ancak öğrencilerin mutlaka yerleşmek istemediği bölümler için tercihte bulunmaması gerekir. Aksi halde bir sene sonra tekrar tercih yapacak olan öğrencilere okul başarı puanı yarı yarıya eklenecektir ve öğrencinin başarı sıralamasına bu durum olumsuz etkileyecektir.


Sosyal medyada paylaş!

0
6 paylaşım

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
2
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
1
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Okan Baykan

Merhabalar Ben Okan. Sizler için Kargamel ekibi olarak her gün yeni ilginç bilgiler üretmek için çaba sarf ediyoruz. Üniversitede eğitim hayatıma devam ediyorum ve sizlerin merakını uyandırabilmek için haberler hazırlamaktan büyük mutluluk duyuyorum.

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!