Oyun Sevdalılarının En Sevdiği 10 Oyun Karakteri

Sadece oyun sahnelerinde değil hayatımızın içinde de bir dost edasıyla tanımış olduğumuz en çok sevilen oyun karakterleri listesi sizlerle.1 min


5
8 paylaşım, 5 puan

Bilindiği üzere teknolojinin gelişmesiyle en çok ilerleme kaydeden kategorilerden birisi de oyunlardır. Son yıllarda oyunlara olan ilgi o kadar fazladır ki her geçen gün artan oyuncu sayısını ne yazık ki hesaplamak mümkün değildir. Ayrıca bilgisayar, telefon, tablet ve oyun konsolları gibi oyun oynamak için birçok seçenek sunulmaktadır. Böylelikle oyunlarla daha haşır neşir hale gelmemiz oldukça normal gibi gözükmektedir. Dünya üzerinde binlerce oyun bulunmaktadır ancak bu oyunların bazıları insanların hafızalarından silinmeyecek derecede ilgi gösterilen oyunlardır. Oyun içerikleri, görüntü performansları, akıcılıkları, konularında sağladıkları başarılar ile ön plana çıkmış oyunların en önemli ayrıntılarından birisi de oyunların ana karakterleridir.

Oyunlarda yer alan ana karakterler, oyunun başlangıcından sonuna kadar oyuncuların yönetmekte olduğu karakterlerdir. Bu nedenle bazı karakterlerin popülaritesi oldukça artmıştır ve oyuncular tarafından fazlasıyla sevilmeye başlanmıştır. Çünkü oyun içinde sergiledikleri performanslar, olaylardaki duruşları, karakter özellikleri, tasarımları ve yetenekleri ile fazlasıyla ilgi çekici hale gelmektedirler. Ayrıca bu karakterler tek bir oyunda karşımıza çıkmak yerine eğer oyunun bir serisi var ise bütün seri boyunca karşımıza çıkabilmektedirler. Bu da oyun karakterlerine duyulan ilgiden ötürü oyuncuların serinin diğer oyunlarına da ilgi göstermesini sağlamaktır. Aslında geliştiriciler ve yapımcılar açısından oyunların dikkat çekmesi için sergilenen bir strateji olarak da görülebilmektedir.

Bahsettiğimiz gibi oyunlarda yer alan karakterlere gösterilen ilgi oyundan oyuna değişiklik göstermektedir. Ayrıca karakterin oyun içerisindeki hareketleri de bu konuda büyük bir rol oynamaktadır. Günümüze kadar ulaşmış ya da son yıllarda piyasaya sürülmüş oyunlarda yer alıp kullanıcılar arasından en fazla tanınmış olan oyun karakterlerini şu şekilde sıralayabilir;

 1. 1 Gordon Freeman


  Half Life ve Half Life 2 oyunlarında karşımıza çıkan Gordon Freeman oyunların baş karakteridir. Valve Software tarafından geliştiriciliği yapılan Half Life serisi ilk olarak kullanıcıların hayatına 1998 yılında girmiştir. 1998 yılından itibaren gösterdiği performans, oyunlarda kaydedilen başarılı güncellemeler ve kullanıcıların göstermiş oldukları ilgi ile milyonlarca kullanıcı tarafından gönüllerde taht kurmuştur. Serinin ana karakteri olan Gordon Freeman, iyi vücutlu, gözlüklü ve keçi sakallıdır. Göze çarpan bir diğer dış görünüş özelliği ise kızıl olmasıdır. Küçüklük yıllarında Albert Einstein ‘a büyük ilgi göstermiş, ilerleyen yıllarda da görelilik alanlarına ve kuantum mekaniğine de ilgi duymuştur. Büyüdükçe fizik konusunda daha da ilgili olmuştur ve daha sonraki yıllarda Black Mesa ‘da fizik konusunda uzman bir bilim adamı olarak görev almıştır. Burada Xen boyuttan alınan bir kristal taş ile bir deney yapmak istemiştir. Bu kristal taşı kullanarak Xen ‘e gitmek için bir kapı açacak ve Xen ‘e gidip araştırmalar yapacaktı. Yaptığı deney sırasında işler yolunda gitmedi ve Xen kapısı bütün dünyaya açılmıştır. Xen ‘den gelen yaratıklar da insanlara saldırmaya başlamıştır. 

  Gordon Freeman bu olaydan sonra bütün dünyaya haber vermek ister ancak bunu yapamaz. Çünkü bir yandan uzaylılar ile mücadele ederken diğer yandan Black Mesa ‘ya giriş yapan Amerikan ordusuna karşı da mücadele göstermektedir. Tek başına iki tarafla da savaşan Gordon Freeman, asla yılmamıştır ve dünyayı kurtarma hedefinde ısrarını sürdürmüştür. İlk oyunun sonunda Gordon uzun bir uykuya dalar ve kalktığında ise herşey değişmiştir. Daha sonra kendisini bir trenin içinde bulur ve etrafında bulunan adamlar ile aynı üniformayı giymektedir. Bir süre sonra trenden inerler. Gordon Freeman bu sırada temizlikçi bir Xen yaratığı görmüştür ve şaşırmıştır. İstasyonda dolaşmaya devam ettikten sonra bir adam onu alıp bir odaya götürürken başka bir odada birine sorgu yapıldığını görür ve merak eder. Sorgu yapılan kişi Black Mesa ‘da koruma olan Barnley ‘dir. Daha sonra Gordon binadan kaçar. Başına birçok olay gelir ancak onun tek hedefi istilacılar ile mücadele etmek ve Black Mesa ‘ya tekrardan ulaşmaktır.

 2. 2 Mario


  Mario, güncel video oyunlarının babası olarak anılan Shigeru Miyamoto tarafından tasarlanmıştır ve Nintendo tarafından çıkarılan Mario serisinin baş karakteridir. 1985 yılında ilk olarak yayımlanmaya başlamıştır oyun ve Mario ‘nun kardeşleri de oyunlarda karakter olarak yer almaktadır. Günümüze kadar 200 ‘den fazla oyunda yer almıştır. Karakter ufak, tombik, şapkalı ve bıyıklı bir tesisatçıdır. Kardeşiyle beraber tesisatçı olan Mario, bilindiği üzere oyunda kaçırılmakta olan Prenses Peach ‘i kurtarmaya çalışmaktadır. Prenses Peach ‘i kurtarmak için kaplumbağa benzeri bir karakter olan Bowser ile savaşmaktadır. Oyunlarda içerik değişmese bile Mario ‘nun düşmanları farklılık göstermektedir. Dünyada sergilediği başarılı performans ile Nintendo ‘nun maskotluğunu yapmaktadır ve dünya üzerinde en çok satışı gerçekleşen oyun olduğu söylenmektedir. 200 milyondan fazla bir sayıda satışı yapılmıştır. Sadece Mario serilerinde değil, Mario adlı ve farklı içeriklere sahip birçok oyun serisinde de yer almaktadır.

 3. 3 Shodan


  System Shock oyun serisinin karakteri olan Shodan (Sentient Hyper-Optimized Data Access Network), oyunda yer alan kötü bir karakterdir. Yapay zeka olarak kullanıcıların karşısına çıkmaktadır. Bir hackerin Shodan ‘ın ayarlarını bozmasıyla sanal zeka tüm güvenlikleri etkisiz hale getirmiştir. Bundan sonra Shodan büyüme arzusuna kapılır ve insanların sonunu getirmek adına istasyon çalışanlarını kendisine benzer bir hale getirir. System Shock serisini oynayan bir kullanıcı oyunun birçok kısmında Shodan ‘ın kendisine talimatlar vermesine maruz kalır. Oyuncular için en etkili olaylardan birisi de Shodan ‘ın seslendirilmesidir. Oyun içinde yer alan korkutucu ve gerici olayların dışında Shodan ‘ın sesi de oyuncuları ürkütmek adına oldukça etkilidir. Shodan, oyun içindeki performansı ile kullanıcıların aklına kazınacak düzeyde bir başarı sağlamıştır.

 4. 4 The Nameless One


  Planescape: Torment oyunun baş karakteri olan The Nameless One, 1999 yılında oyunun çıkması ile kullanıcılar ile buluşmuştur. İlginç bir tipi, değişik kıyafeti ve kaslı yapısı olan bir karakterdir. Oyun içindeki ön önemli özelliği ölümsüz olmasıdır. Her yaşanan ölümün ardından hafızasını kaybetmektedir ve ölüsü morg masası şeklinde bir yere bırakılmaktadır. Burada yeninde hayata gözlerini açan The Nameless One, ilk olarak Morte adında bir karakter ile tanışmaktadır. Tanıştıktan sonra The Nameless One ‘a Morte vücudunda bulunan yazıların ne anlama geldiğini sorar ve The Nameless One ‘dan bilmediği cevabını alır. Daha sonra yazıları okuyarak The Nameless One ‘a açıklar. Yazılarda günlüğün onun için çok önemli olduğundan ve onu kaybetmemesinden bahsedilmektedir. Ayrıca günlüğü kaybederse benliğini de kaybedeceği ifade edilmektedir. Pharod ‘u bulması ve ondan olayları dinlemesi gerektiği de yazılarda geçmektedir. Bunun üzerine The Nameless One, günlüğü arar ancak üzerinde bulamaz. Günlüğü bulamayınca hedefini Pharod ‘a yöneltir ve onu bulma serüveni başlar. The Nameless One, bir dövüşçü karakteri olarak oyuna başlar, ilerleyen bölümlerde hırsız ve büyücü sınıflarına da geçiş yapabilmektedir.

 5. 5 Lara Croft


  Tomb Raider gibi muhteşem bir oyun serisinin ana karakteridir. Sadece oyun olarak kalmamış olan Tomb Raider, sinemada ve kitaplarda da yer almıştır. Hatta sinema filminde Lara Croft ‘u Angelina Jolie canlandırmıştır. Serinin ilk oyunu 1996 yılında çıkmıştır. Seri bugüne kadar 30 milyon satış yapmıştır. Oyunun baş karakteri olan Lara Croft, 2006 yılında en başarılı kadın video karakteri ödülünü almıştır. Lara Croft, 10 yaşlarındayken Nepal ‘de gerçekleşen bir uçak kazası sonucunda annesini kaybetmiştir fakat kendisi bir mucize eseri hayatta kalmayı başarmıştır. Annesinin ve babasının ölümlerinin normal olup olmadığını araştırmak istemiştir ve olayların peşinden gitmeye başlamıştır. Tomb Raider serisi bu maceranın tüm olaylarını kapsamaktadır. Dünya genelinde sadece oyun olarak değil, filmler, kitaplar ve çizgi romanlar olarak da insanlar tarafından ilgi duyulmayı başarmıştır.

 6. 6 Link


  Link, The Legend of Zelda adındaki oyunun baş karakteridir. 1986 gibi oldukça eski yıllarda yayınlanmış olan oyunun yayımcılığını ve geliştiriciliğini Nintendo yapmıştır. Oyunun konusu aksiyon, macera ve bulmaca şeklindedir. Oyunda baş karakter olan Link ‘in Prenses Zelda ‘yı baş düşmanı olan Ganon ‘un elinden kurtarması yönünde olaylar gerçekleşmektedir. Link ‘in Prenses Zelda ‘yı kurtarması için ise Triforce ‘yi tamamlaması gerekmektedir. Triforce, sekiz adet parçadan oluşan üçgen şeklindeki nesnedir. Link ‘in bu nesneleri toplayarak Triforce ‘yi tamamlaması oyunun temel konusudur. Link bu yolculukta birçok canavar ile savaşmaktadır ve oyundaki yardımcı karakterlerden ipuçları alarak Prenses Zelda ‘yı kurtarmaya çalışmaktadır. Oldukça eski olan The Legend of Zelda, ilk olarak Japonya ‘da, daha sonra ise Kuzey Amerika ve Avrupa ‘da yayımlanmıştır.

 7. 7 Ryu ve Ken


  Ryu ve Ken, Street Fighter oyunun en başarılı karakterlerinden ikisidir. Adlarının beraber anılmasının sebebi ise aynı dertlerden dolayı kaderlerin kesişip kardeş olarak büyümeleridir. Ayrıca dövüş teknikleri oldukça benzerdir. Onların hayatları daha küçük yaşta kesişmiştir. Birbirlerine benzer hikayeleri bulunmaktadır. Ryu daha ufak yaşlarda iken babası öldürülmüştür. Babasının ölümünden bir süre sonra da annesi üzüntüden dolayı hayata veda etmiştir ve Ryu ufak yaşta kimsesiz kalmıştır. O dönemlerde dövüş sanatına merak sarmıştır. Babasının en yakın arkadaşı olan ve dövüş ustası olan Master Gouken onu yanına alır. Ken ise anne ve babasını hiç tanımamıştır ve Master Gokuen onu evlat edinmiştir. Master Gouken ‘in bu iki çocuğu ufak yaşta yanına alıp eğitmesi onların hayatlarını birleştirerek artık iki kardeş gibi olmalarını sağlamıştır. Birbirlerine fazlasıyla bağlanan bu iki genç beraber antrenmanlar yaparak dövüş tekniklerini geliştirmişlerdir. Bu yüzden Ryu ve Ken ‘in dövüş teknikleri birbirleriyle fazlasıyla benzerlik göstermektedir ancak Ryu savunma olarak, Ken ise saldırı olarak daha gelişmiştir. Bir süre sonra Street Fighter ‘a katılırlar. Ryu ‘nun Sagat adında yenilmez bir dövüşçüyü yenmesiyle Sagat ve arkadaşları onlara karşı oldukça öfkelenirler. Daha sonra M. Bison ‘un dünyayı ele geçirme fikrine katılan Sagat ve arkadaşları, M. Bison ‘un yanına geçerler. Ryu ve Ken yanına birçok yetenekli kişiyi alarak M. Bison ‘un ve yanındakilerin peşine düşerler.

 8. 8 Master Chief


  Halo oyun serisinin ana karakteri olan Master Chief ‘in diğer adı John-117 ‘dir. Serinin ilk oyunu 2001 yılında piyasaya sürülmüştür ve Master Chief ilk oyunda karşımıza çıkmıştır. Küçük yaşlardan itibaren Master Chief olarak tanınmaktadır ve zırhsız olarak neredeyse hiç görülmemiştir. Hatta Master Chief oyun içerisinde pek fazla konuşma yapmamaktadır. 26.yy ‘da doğmuştur ve ailesi ile Eridanus 2 gezegeninde yaşamaktadır. Daha ufak yaşlarda iken kendinden yaşça büyük birkaç çocuk ile birlikte kaçırılmıştır ve yerlerine klonları bırakılmıştır. Gerçek çocuklar Reach gezegenine getirilerek Spartan 2 savaşçıları olmak için her türlü konuda eğitime başlatılmışlardır. Sekiz yıl sonra John ve yanındaki çocuklar biyolojik olarak geliştirilir ve büyütülürler. Bu biyolojik deneylerin tehlikesinden dolayı birçok çocuk başarısız olmuştur ve toplamda 33 çocuk başarılı olmuştur. Daha sonra Master Chief ‘in hikayesi başlar ve serinin diğer oyunlarında da devam eder.

 9. 9 Sonic


  İlk olarak 1991 yılında Sega ‘nın oyun konsolu dünyasında ortaya çıkan bir karakterdir. Sonic ya da yaygın olarak kullanılan Kirpi Sonic, oldukça hızlı, mavi renkli, kırmızı ayakkabılı ve eldivenlidir. Ayrıca sürekli bilim adamı olan düşmanı Dr. Robotnik ile mücadele etmektedir. Sonic, Sega firmasının aynı zamanda maskotluğunu yapmaktadır. Mobius isimli ve Dünya ‘ya oldukça benzer olan farklı bir gezegende yaşayan, uzaylı ve tip olarak kirpiye benzeyen bir karakterdir. Sonic, Sega ‘nın Alex Kidd adlı maskotunun değiştirilmek istenmesinden dolayı ortaya çıkarılmıştır. Sega firması dünya çapında ses getirecek, çok büyük ilgi duyulacak ve milyonlarca satılacak bir karakter yaratma peşindeydi. Piyasaya sunulmadan önce Mr. Needle Mouse adında olan yaygınlaştıktan sonra Sonic olarak adlandırılmıştır. Sega isteklerinde başarı sağlamıştır ve Sonic dünya çapında oldukça ses getirmiştir. Başarısı sayesinde hakkında çizgi filmler, animeler, çizgi romanlar ve mangalar oluşturulmuştur. Oyunlarda genel amacı oyun içinde bulunan ve kaos zümrütleri diye adlandırılan taşları toplamak ve bu şekilde düşmanı olan Dr. Robotnik ‘i yenmektedir. Oyunlarda farklı tasarımları yer almaktadır çünkü her oyunda yaşı aynı değildir. Bu yüzden daha çocuksu ya da daha gösterişli halleri bulunmaktadır. 1991 yılından itibaren günümüze kadar 50 ‘nin üzerinde oyunu bulunmaktadır.

 10. 10 Kratos


  God of War serisinde karşımıza çıkan Kratos serideki tek ana karakterdir. Serinin ilk oyunu God of War, 2005 yılında piyasaya sürülmüştür. Oyunun konusu savaş, macera ve aksiyondur. Yunan mitolojisinden yola çıkarak oluşturulan karakterler genel olarak mitolojideki tanrılardır. Kratos fiziksel olarak oldukça güçlü, kaslı, keçi sakallı ve kel biridir. Serinin ilk oyununda Kratos bir Spartalı ordusuna komutanlık yapmaktadır ve komutanlık yaptığı sırada Barbarlar ile karşı karşıya gelmektedir. Oldukça güçlü ve sayıca fazla olan Barbar ordusuna karşı hiçbir şansı olmayan Kratos ‘un ordusu yenilir. Barbar Kralı tam Kratos ‘un boynuna devasa balyozunu indirecekken Kratos Ares ‘e seslenir ve onda hayatını kurtarmasını, bunun karşılığında da hayatının onu olmasını ister. Birden gökyüzü aydınlanır ve etrafa açılan bulutların arasından Ares ortaya çıkar. Bütün Barbar ordusunu yok eder ve Kratos ‘u kurtarır. Ayrıca Kratos ‘a Kaos Bıçakları ‘nı verir. Bundan sonra Kratos hayatına Savaş Tanrısı Ares ‘in kölesi olarak devam eder ve onun isteğiyle köy köy gezerek insanları katleder. Ares ‘in emri üzerine bir kargaşa esnasında karısı ve kızını öldürür. Ona verdiği emirlerden ve yaptırdıklarından dolayı Kratos Ares ‘e karşı kin besler ve onun peşine düşer. God of War ‘ın serüveni bu şekilde başlar ve Kratos ‘un Ares ‘i yok ederek Savaş Tanrısı olmasına kadar devam eder. Serinin diğer oyunu God of War 2 ‘de ise Zeus ‘un Kratos ‘u öldürmesiyle Kratos yer altı dünyasının derinliklerine yolculuk yapar. Oradan birçok olayı atlatarak Zeus ‘un onu öldürdüğü zamana gidip tekrardan savaşarak Zeus ‘u yenmesi gerekmektedir. Bu şekilde seri devam etmektedir.


Sosyal medyada paylaş!

5
8 paylaşım, 5 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
10
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
7
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!