Özgüven Arttırma Yolları! Özgüven Nasıl Arttırılır İpuçları

Özgüven sorunu yaşayan kişiler için özgüven arttırma yolları, özgüven nasıl artırılır, özgüven yükseltmek gibi soruların cevaplarını veriyoruz. Bu makalemiz ile özgüveninizi artırabilirsiniz.3 dk okuma süresi


1
9 paylaşım, 1 puan

Bir insanı ve bir kişiyi birey yapan en önemli özelliklerden bir tanesi şüphesiz ki öz güvendir. Özgüvenli insanlara baktığımız da korkmayan, çekinmeyen ve hayatlarına da zaferi arzulayan karakterleri görmekteyiz. Bir konuda başarıya ulaşmanız için sizin kesinlikle öz güvenli olmanız gerekmektedir. Eğer öz güveniniz yoksa kendinizi hiçbir alanda yeterli hissetmezsiniz. Kargamel ekibi olarak öz güven yetersizliği yaşayanalr için özgüven artırma yolları, özgüven nasıl artırılır ipuçlaı makalemizi derledik.

Özgüven artırmak isteyenler için hazırlanmış olan özgüven artırma yolları, özgüven nasıl artırılır ipuçları makalemiz aracılığı ile kalınızda ki öz güven artırma yolları, öz güven nasıl artırılır, öz güven artırmak, özgüven artırmak istiyorum, özgüven artırma ipuçları gibi tüm sorularınıza yanıtlar bulabilir ve hayatınız da kullanarak öz güveninizi günden güne artırabilirsiniz.

Özgüven Artırma İpuçları

  • 1-) Kendinizi İnceleyin Yorumlar Yapın

Öncelikle çalışmamıza sizlerden başlayalım. Öz güveninizi yükseltmek istiyorsanız kendinizi dürüst bir bakış ile inclemeniz gerekmektedir. Ben kimim, nasılım, konuşmam nasıl, neyim eksik, karakterim nedir, huyum nedir gibi soruların tamamını kendinize sorun ve dürüst cevaplar verin. Bu cevapları verdikten sonra hangi taraflarda eksik olduklarınızı rahat bir şekilde anlayabilirsiniz. Şimdi eksik olduğunuz yerlerde kendinizi geliştirmek için çalışmalara başlayalım.

  • 2-) Hayır Demenin Önemini Bilin!

Günümüz de pek çok kişi egolu olsa dahi kimseye hayır diyememektedir. Oysa ki hayır demek bir şeyi kabul etmemektir yani karşınızdakini üzmek değildir. İşe öncelikle işlerinizde hayır demek ile başlayın ancak dikkat edin önünüze gelene hayır derseniz hayatınız da yalnız bir kişi olabilirsiniz. Gerekli şeylere hayır dediğiniz de kendinize güveniniz gelecektir.

  • 3-) Sıcakkanlı ve Samimi Olmak

Öz güvenin temel kaynağı insanlardır. Eğer siz sizinle alay eden ve aşağılanan bir ortamda büyüdüyseniz malesef öz güveniniz yeterli olmayabilir. Şimdi kafanızı yukarı kaldırın ve bu ortamlardan uzaklaştıktan sonra iyi dediğiniz insanlara sıcakkanlı, hoş görülü ve samimi davranın. O insanların da size olan tutumlarını değiştirdiğini görünce mutlu olacak ve güveniniz daha da artacaktır.

  • 4-) Şu Sahte İnsanlara Bir Elveda Diyelim Mi?

Arkadaşlar isterse yanınız da 20 yıllık bir dostunuz olsun eğer sürekli sizinle uğraşıyorsa, her dediğinize bahaneler üretip hayır cevabı veriyorsa, sizinle görüştüğünde sizden faydalanarak alay ediyorsa ve kendinizi onun yanında zaman geçtikçe ezik gibi hissediyorsanız hemen o arkadaşınız ile ilişkinizi bitirin. Bu tarz kişiler egoya sahip ve kimseyi umursamayan kişiler olduğu için sizden özür dahi dilemeyecek ve o böyle yaptı diye mesaj çekmeyecektir. Evet etrafınızdan belki 20 yıllık bir arkadaşınız gitti ancak o arkadaşınızın yerine sağlam öz güven dostunuz gelecek ve hayatınız daha da iyileşecektir.

  • 5-) Şimdi Ses Çıkarma Sırası Sizde!

Misafir, akraba, arkadaş ortamlarında genel olarak geride kalan ve konuşmak yerine gülmeyi ya da susmayı tercih eden birisi misiniz? O zaman sizin o ortamda ya bir ezik gibi durumunuz vardır ya da öz güveniniz eksiktir. Artık konuşma sırası sizde hemen ilk fırsatta yorum yapabileceğinizi hissettiğiniz alanda cevabı yapıştırın. Etraftaki herkes size bakacak ve hareketlerinizi kontrol edecektir. Güzel cevaplar vererek insanları kendinize hayran bırakabilirsiniz.

  • 6-) Gülmek ve Eğlenmek Kötü Değildir

Arkadaş çevreniz ile buluştuğunuzda ufak şakalar yapmaya, tiyatrolar oynamaya ve yaşadığınız olayları abartılı olarak anlatmanın size bir zararı asla olmaz. Ancak unutmayın karşınızdaki insanları kırmadan incitmeden konuşmalısınız aksi halde büyük yaralar alabilir ve dostlarınızı kaybedebilirsiniz. Kendiniz olmalı ve insanlar ile birlikte gülmek, eğlenmekten çekinmemelisiniz. Bunu arkadaş çevrenizde deneyerek komik espiriler yaptığınızda herkesin ne kadar güldüğünü göreceksiniz. İşte bunların tamamı size pozitif enerji sağlayacaktır.

Ego ile Özgüven Arasındaki Farklı Bilin

Kargamel ailesi olarak şu konuya değinmeden edemeyeceğiz. Arkadaşlar ego ile öz güven tamamen bağımsız iki kavramdır. Ego demek bir insanın kendisini büyük görmesi, farklı görmesi, herkesten üstün görmesi ve kendisini sürekli başarılı görmesi demektir.

Öz güven ise insanın kendisine inanmasıdır ki bu tip insanlar girişken olur telefon ile konuşmaktan çekinmezler, lafa atlamaktan korkmazlar, insanlar ile kolay samimi olurlar. Egosu olan bir insan ise bunları beceremez sadece hayata yukarıdan bakar. İşte bu ikisi arasında ki farklı iyi inceleyin ve kendinizi ona göre yetiştirin ki başarılı olabilesiniz.


Sosyal medyada paylaş!

1
9 paylaşım, 1 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
8
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
2
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
8
Bayıldım
Kızdım Kızdım
1
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
1
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
2
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
2
Helal Olsun
Okan Baykan

Merhabalar Ben Okan. Sizler için Kargamel ekibi olarak her gün yeni ilginç bilgiler üretmek için çaba sarf ediyoruz. Üniversitede eğitim hayatıma devam ediyorum ve sizlerin merakını uyandırabilmek için haberler hazırlamaktan büyük mutluluk duyuyorum.

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!