Pazarlık Nasıl Yapılır? Ürünü Ucuza Alma Tüyo ve Yöntemleri

Elbise, araba, bilgisayar, telefon, yiyecek ya da içecek alırken satıcılar ile pazarlık yapmak isteyebilirsiniz. Ürünü ucuza almak için yapacağınız pazarlık taktikleri ve pazarlık tüyolarını Kargamel ekibi olarak sizlerle paylaşıyoruz.3 dk okuma süresi


0
8 paylaşım

Alışveriş merkezlerinde, büyük mağazalarda ya da marketlerde ürünleri he ne kadar etiket fiyatına alıyor olsak da tuhafiyeler, esnaf, kuaför, bakkal ufak mağaza ya da ufak firmalardan bilet alırken genel olarak kendimizi bir pazarlığın içerisinde buluruz.

Fiyatın yüksek olduğu yerlerde sağlam, iyi pazarlık yaparak ürünü olabildiğince uygun fiyata almaya çalışırız. Hele bazıları vardır ki öyle bir pazarlık yaparlar ürünü neredeyse yarı yarıya uygun fiyata alırlar. Peki pazarlık nasıl yapılır, ürünü ucuza alma tüyo ve yöntemleri nelerdir. Kargamel ailesi olarak araştırdık ve iyi pazarlık nasıl yapılır, sıkı pazarlık yapma yöntemleri, ürünü ucuza almak için yapılan pazarlık yöntemleri, pazarlık nasıl yapılır, pazarlık tüyo ve taktikleri gibi aklınızda yer alan tüm sorularınızın cevaplarını bu makalemiz aracılığı ile öğrenebileceksiniz.

Satıcıyı Tanımak

Öncelikle müşterilerin şunu bilmesi gerekiyor ki karşınızda ki satıcı yılların deneyimine sahip. Yani o akdar tecrübeli olmuşlar ki artık sizin söyleyeceğiniz tüm soruları biliyorlar ve bu yüzden cevaplarını hiç bekletmeden saniyede veriyorlar. Bunun bilincinde olursanız öncelikle aklınızda ki soruları pekiştirmek yerine kendinizde çeki düzen yapabilri ve ciddi duruşunuzu sergileyebilirsiniz.

1-) Ciddi ve Alıcı Duruş

Satıcılar ciddi yani alıcı bakışları ile etrafı gözlemleyenleri asla kaçırmazlar. Çünkü bilirler ki bu kişiyi ikna ederlerse mutlaka bir ürün olacak. Bu sebepten dolayı satıcının gözünde ciddi durmalı ve sorularınızı ona göre sormalısınız. Örneğin ”hangi bilgisayarı öneriyorsun usta” sorusunu sormak yerine ”usta LG ya da Toshiba arasında kaldım hangisini alayım” sorusunu sorduğunuzda satıcının gözünde şimdiden alıcı konuma geçtiniz ve size o ürünü satmak için elinden gelen her şeyi yapacaktır.

2-) Ürünü Lekelemekten Vazgeçin

Satıcıların en nefret ettiği şey şüphesiz ki alıcılar tarafından ürünün kötülenmesidir. Bu kişiler için satıcılar iyi düşünmezz ve zıt giderek ürünü onlara satmak istemezler. Bu sebepten dolayı ürünü asla lekelemeyin bu ürün neymiş, bu para etmez, bunun şurası eğri 10 lira kırarım gibi ifadeler kırarsanız malesef pazarlıkta olumsuz cevap alırsınız.

3-) Uygun Fiyatlı Ürünlere Bakıyorum

Esnaf ile konuşurken ona alıcı olduğunuz ancak uygun fiyatlı ürünlere baktığınızı hissetirmeniz gerekmektedir. Örneğin konuşurken bu ürünü almak istiyorum ancak uygun fiyatlılara bakıyorum. Ya da şu kadar param var ona göre bir ürün bakıyorum gibi cümleler kurduğunuzda esnafın gözünde ciddi alıcı konuma geçersiniz. Ancak paranızın sınırlı olduğunu bildiği için size ona göre bir ürün tanıtmak ister ya da elindeki ürünü daha ucuza vermek için size hemen indirimde adım atabilir.

Geldik Pazarlığın Son Noktasına

Yukarıda belirtilmiş olduğumuz 3 önemli kural sizin için altın değerindedir ve sizin bu kurallar dahilinde satıcının karşısında hareket etmeniz gerekmektedir. Bu kurallara eğer uymazsanız son sözleriniz ne olursa olsun pazarlıkta malesef ikna edici özelliğiniz olmayacaktır. Tüm kuralları uyguladıktan sonra gelelim pazarlığın son cümlesindeki kelimelere. Son söyleyeceğiniz şeyler yukarıda belirtilen üç altın kuraldan daha önemlidir.

  • Ürünü Çok Beğendim Almak İstiyorum Şu Kadar Param Var

Satıcıya ürünü beğendiğinizi söyler ya da ürünü almak istediğinizi ifade ettiğiniz de onu daha da memnun edersiniz ve satıcı artık ürünü sizin alacağınıza inanır. Ancak cümlenizin sonunda kurduğunuz şu kadar param var ifadesinden dolayı üründe güzel bir indirim yapacaktır. Ya da bir orta yolda anlaşacaksınızdır.

  • Sen Bana Güzellik Yap Ben Sana Güzellik Yapayım

Pazarlığın en büyük unsuru iki tarafında kazançlı çıkmasıdır. Satıcıya siz bana bu ürünü şu fiyata verin ya da uygun güzel bir fiyata verin bende ürünlerinizi zaten beğendim başka arkadaşlarımı ve çevremi de buraya getiririm çünkü ürünleriniz gerçekten kaliteli gibi bir cümle kurduğunuzda satıcı daha bir heveslenecek ve güzel bir indirim yapacaktır.

  • Bütçemi Aşıyor Harçlığım Yetmiyor

Eğer öğrenciyseniz ”ağabey öğrenciyim” ifadesini söyleyerek yüzünüzü fakir görüntüsüne sokmanıza gerek yok. Çünkü satıcılar bunun bir oyun olduğunu bildiği için ona göre muamele yapacaktır. Ağabey öğrenciyim yerine harçlığım bu kadar, param yetmiyor, bu ürün için ayırabildiğim bütçem bu kadar gibi cümleler kurduğunuzda satıcıyı daha gönülden vurursunuz ve laflarınız güzel olduğu için size daha iyi indirim yapacaklardır. Yukarıda belirtilen taktikleri uyguladığınızda gerçekten işe yaradığını göreceksinizdir.


Sosyal medyada paylaş!

0
8 paylaşım

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
4
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
2
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
4
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
1
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Okan Baykan

Merhabalar Ben Okan. Sizler için Kargamel ekibi olarak her gün yeni ilginç bilgiler üretmek için çaba sarf ediyoruz. Üniversitede eğitim hayatıma devam ediyorum ve sizlerin merakını uyandırabilmek için haberler hazırlamaktan büyük mutluluk duyuyorum.

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!