Psikoloji, Korkular Ve Çocuk Deneyleri

1 min


0
5 paylaşım

Mantık ve iradeyle kontrol altına alınamayan, tehdit unsuru olarak algıladığımız durumlarda oluşan his olarak tanımladığımız korku, sonradan edinilebildiği gibi doğuştan da gelmektedir.

Toplum içerisinde bazen alay konusu olabilecek korkular olsa da, yaşamsal olarak baktığımızda aslında korku hayatta kalabilmek için gereklidir. Örneğin bir aslan tarafından kovalanan bir ceylanın korku anında salgıladığı adrenalin, kaçıp kurtulmasını sağlar.

Kimilerine göre “düşme korkusu” ve “ani ses korkusu” gibi doğuştan bazı korkulara programlanmışızdır. Ancak korkuların koşullanmayla da oluşabildiğini gösteren deneyler yapılmıştır. Yaşanılan olumsuz olaylar da bilinçte yer ederek insanda korku hissinin oluşmasına neden olabilmektedir.

Bu deneyleri yapan kişilerden biri olan John Broauds Watson, Davranışçı yaklaşımın kurucusu olmuştur. Watson’ın görüşü John Locke’un “Tabula Rasa-İnsan zihni doğuştan boş bir levhadır.” fikrine dayanmaktadır.

1920 yılında yapılan Küçük Albert Deneyi ile Watson ve asistanı Rosalie Rayner koşullanma sayesinde korku tepkisinin öğretilebileceğini kanıtlamışlardır.

8 aylık bir erkek çocuğu olan Albert, deneyden önce yapılan testlerde hiçbir korkma tepkisi vermemiştir. Deneyin başlangıcında Albert’e beyaz bir fare gösterilir ve bu sırada bir yandan da demir parmaklara vurularak ses çıkartılıyor. Albert’in fareyi gördüğü an çıkarılan bu şiddetli ses, onda korku tepkisini ortaya çıkartır. Albert, bu aşamadan itibaren beyaz farelerden korkmaya başlar. Bir süre sonra da sadece beyaz farelerden değil, beyaz olan benzer uyarıcılara karşı da korkuyla tepki verir.

Watson, bu deney ile Küçük Albert’te bir korku tepkisini ortaya çıkartmış, yani ona beyaz şeylerden korkmasını öğretmiştir de denilebilir. Deneyin ardından Watson, “Korku öğretilebileceği gibi korkmama da öğretilebilir.” diyerek psikoloji dünyasına “Peter Deneyi” ni kazandırmıştır.

Peter, tavşanlardan korkan küçük bir çocuktur. Bu korkuyu yok etmek amacıyla çocuk yemek yerken uzak bir mesafede odaya bir tavşan alınmıştır. Tavşan, belirli aralıklarla çocuk yemek yerken, daha da yaklaştırılmıştır. Sonunda Peter, herhangi bir korku tepkisi göstermediği gibi tavşana dokunmaya bile başlamıştır. Duyarsızlaştırma olarak psikolojide yer bulan bu yöntem ile korku tepkisi söndürülmüştür.

1939’da Lowa Üniversitesi'nden Dr. Wendell Johnson ve Dr. Mary Tudor tarafından yaşları 5-15 arasında değişen 22 öksüz çocuk üzerinde yapılan “Canavar Çalışma” adlı deney de çocukların psikolojilerinde derin hasarlar bırakmıştır. 10’unda kekemelik ve konuşma bozukluğu mevcuttu ve 5’er 5’er dağıtılarak diğer çocuklarla birlikte 11’li 2 gruba bölündü. Bir gruba konuşmalarıyla ilgili pozitif söylemlerle bulunurken diğer gruba dayak atıldı, çok kötü konuştukları ve kekeme oldukları yüzlerine vuruldu. 6 ay süren çalışmanın sonucunda negatif geri bildirim alan gruptaki çocuklardan sadece kekeme olanlar değil, normal olanlar dahi hayatları boyunca konuşma güçlüğü çekmişlerdir. Deney, insanların etrafındakilerin sözlerinden çocukken ne kadar etkilenebileceğini ortaya koymuştur.

 

 


Sosyal medyada paylaş!

0
5 paylaşım

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
2
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Zeynep

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!