Ramazan Ayında Beslenme Nasıl Olmalıdır?

4 dk okuma süresi


0
6 paylaşım

Günlük hayatta normal insanlar 3 öğün beslenme gereksinimi duyarken 11 ayın sultanı Ramazan ayında bu miktar 2 öğüne düşüyor. Ülkemizde yaklaşık 15-16 saat bir şey yiyip içmeden insanlar oruç tutuyor. Sağlıklı beslenme her zaman biz insanlar için çok önemli bir durumdur. Ramazan ayında dengeli beslenme kadar insanın kendini tok hissetmesi de gereklidir. Bu mübarek ayda kilo verme insanların büyük bir bölümünde görülüyor. Ancak birçok insan oruç tutarken aç kalma korkuyu ile tıka basa besleniyor. Bundan dolayı birçok kişide kilo vermek yerine kilo alma durumu söz konusu oluyor. Birçok uzman Ramazan ayında beslenmeye normal bir günden çok daha fazla önemli olduğunu söylüyor. Dengeli ve sağlıklı beslenme olmaz ise metabolizma hızı yavaşlıyor ve insanların sağlıklarını olumsuz etkileniyor. Peki Ramazan ayında beslenme nasıl olmalıdır? Uzmanların görüşüne göre 5 süper besini tüketerek hem sağlıklı beslenme hem de rahat bir oruç tutmak mümkündür. Bu Ramazan menüsünde yumurta, buğday ekmeği, süt ya da yoğurt, salata ve tarçın bulunuyor.

Sahurda Nelerden Uzak Durulması Gerekir?

Uzmanlara göre Ramazan ayının iki ana öğünü olan sahur kesinlikle atlanmaması lazımdır. Aksi durumda metabolizma yavaşlama eğilimi gösterir ve bu durum çok istenilmeyen bir olay olarak karşımıza çıkıyor.

Ramazan ayında genelde kahvaltılık besinler ile sahur yapılıyor. Ancak bazı insanlar durumu çok abartılı hale getiriyor ve çok ağır besinler tüketiyor. Sahurda hafif aynı zamanda tok tutan besinleri tüketmek lazımdır. Özellikle tuzlu olan peyniri, zeytin, salam ve sucuk gibi ağır ve susuzluk oluşturacak besinlerden uzak durulması büyük önem teşkil ediyor. Bu besin türleri susuzluk oluşturmasının yanında bol yağ bulunduğu için istemeyerek de olsa kilo alma durumunu ortaya çıkarıyor.

Sahur vakti hafif kahvaltı türünde olan besinleri tüketmek lazımdır. Bunlar çorba ve yağı az olan zeytinyağlılar olabilir. Sahurda yenilmesi uygun olmayan besinler arasında yağlı besinler ve kafein içeriği bulunan kahve ve kakao tüketilmesi uygun değildir. Çünkü bu besinler özellikle mide rahatsızlığı sebebi olarak biliniyor.  Ayrıca uzmanların görüşüne göre sahur sonrası hemen uyku moduna geçmek doğru değildir. En azından yarım saat sonrasında uykuya dalmak uygun olacaktır.

Yaz Mevsiminde Sahurda Neler Yenilebilir?

Birkaç senedir Ramazan ayı yaz aylarına denk geliyor. Uzun günler ve çok sıcak havalar olduğundan dolayı insanlarda susuzluk hissi büyük seviyelerde olduğu gözleniyor. Bu yüzden yaz aylarında sahur ve iftar da bol su tüketimi yapılması isabetli olacaktır. Ayrıca sahur ve iftar menüsünde ağır ve yağlı besinlerden uzak durulması uzmanlar tarafından önerilmektedir. Sağlıklı bir Ramazan için bu altın kurala uyulması lazımdır. Peki örnek bir sahur menüsü nasıl olmalıdır.

Örnek menü

•1 kase yoğurt

•Birkaç dilim az tuzlu peynir

•1 tane haşlanmış yumurta

•1 kaç dilim karpuz

•Domates

•Salatalık

•Yeşil besinler

•Birkaç dilim buğday ekmeği veya çavdar ekmeği

Bu menü ile sağlıklı beslenmenin yanında uzun süreli tokluk hissine ulaşabilirsiniz.

Ramazanda Tüketilmesi Gereken 5 Ana Besin

1-Yumurta

Protein insanların kendilerini tok hissetmesi için en önemli besinler arasında yer alıyor. Günümüzde anne sütünden sonra en çok proteine sahip olan ürünlerin başında yumurta bulunuyor. Yumurta protein içeriği çok olmasının yanında kalori bakımından da oldukça düşük olması insanların daha sağlıklı beslenmesini sağlıyor. Bundan dolayı sahur menüsünde bu ürün mutlaka olmalıdır. Yumurtayı haşlanmış bir şekilde ya da menemen içine katarak tüketebilir ve tokluk süresini uzatabilirsiniz.

2-Tam Buğday Ekmeği

Sahur menüsünde bulunması gereken bir diğer üründe ekmektir. Ekmek düşük kalorili olması ve aynı zamanda tok tutan yapısı ile menüde bulunması doğru olacaktır. Ancak bazı ekmekler yapısı itibariyle çok ağır olabiliyor bu yüzden ekmek olarak tam buğday ekmeği ya da yok ise çavdar ekmeği tüketmek size sağlıklı beslenme için uygun olur.

3-Süt Ya da Yoğurt

Süt ürünleri günlük hayatta vazgeçilmez ürünlerin başında geliyor. Özellikle sahurda bu ürünlerin en az birini tüketmek kişinin tok hissetmesi için çok uygundur. Protein deposu olan süt ürünleri ayrıca içeriği kalsiyum elementi ile yağ yakılmasına fayda sağlayacaktır.images-16.jpg

4-Salata

Salata kilo vermek için en çok tercih edilen ürünlerin en üst sırasında yer alıyor. Ramazan ayında sahur vakti menüde salata size tok kalmanızda yardımcı olacak aynı zamanda zayıflamak için büyük bir fırsatı size sunacaktır. Salata limon ve sirke ile desteklenerek daha dengeli beslenmeye yardımcı olacaktır. Ancak soslardan bir süre uzak durmak kilo vermek için büyük rol oynuyor.

 images-18-1.jpg

5-Tarçın

Tarçın baharatı metabolizma hızlandırma konusunda büyük rol oynayan bir baharattır. Ramazan ayında tarçını kullanmak aç kalmaya çözüm olmasının yanın da kilo vermeye de yardımcı oluyor. Bu mucize baharatı çay, yoğurt ve ya süt ile birlikte tüketebilirsiniz.

images-15.jpg

İftar Menüsü Nasıl Olmalıdır?

Ramazan ayında iftar yemeği sahur yemeği kadar büyük önem teşkil etmektedir. Birçok insan yorucu bir günün sonunda çok fazla yemek yiyerek kilo almaya davetiye çıkarıyor. Peki iftarda ne tüketilmesi gerekir?

Örnek İftar Menüsü

•1 bardak su

•1 kase çorba

•1 tabak sebze yemeği ( tercihe göre kıyma eklenebilir)

•1 su bardağı süt ürünü

•1 kaç dilim ekmek

•Sirkeli ve limonlu salata


Sosyal medyada paylaş!

0
6 paylaşım

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
9
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
1
Bayıldım
Kızdım Kızdım
2
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
1
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
1
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
hmsr

2 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. bu yazı gereken şeyleri fazlasıyla aktarıyor allah razı olsun bu şekilde zararlardan uzak dururuz

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!