Robot Yarasalar Batman’e Rakip Olabilecek Mi?

4 min


3
6 paylaşım, 3 puan

Yarasalar. Tabii ki birçoğumuzun Batman figürü ile aşina olduğumuz ve “kör la bunlar” düşüncesiyle sürekli olarak ufak bir tiksinti duyduğumuz hayvanlar. Ayrıca ekstra bilgi olması açısından söylüyorum bu hayvanlar doğum yaparak yani yumurtlamadan üreyen uçan bir memeli aynı zamanda. Durum böyle olunca bilim insanlarına da ilginç gelmiş olacaklar ki yarasaya benzeyen ve sadece 93 gram ağırlığında bir robot tasarlama yoluna gitmiş bilim insanları.

Robotun teknik özellikleri drone’i andırmıyor değil ama formu tamamen bir yarasa şeklinde tasarlanmış. Robotun her kanadında 9 eklem bulunuyor ve bu eklemler onun daha ince ve keskin manevralar yapmasına imkân tanıyor. Ayrıca kanatlarına birer tane ayarlanabilir şekilde bacak ve değişik uzuvlar ekleme imkânı da sunuyor bu kanatlar.

707157_43191_02022017120522.jpg

Eklenen kanat ve bacaklar yarasanın gerçekte yapabildiği manevraları gerçekleştirmesine olanak sağlayan algoritmalarla da barındırmakta. Robotun eksi yönleri de mevcut değil, değil. Çünkü küçük olması ve ağırlığının düşük olması dolayısıyla kullanılan ürünlerin dayanıklılığı noktasında bazı sorunlar yaşanmakta. Denemelerde ortaya çıkan çarpma gibi durumları göz önüne alan geliştiriciler dayanıklılığın az olduğunu gözlemlemişler ve bu noktalara ağırlık vermek konusunda hem fikir olmuşlar diyebiliriz. Ayrıca uçma konusunda bataryaya bağlı bulunan robo – yarasamız bulundurduğu materyaller ve kullandığı teknoloji bazında fazla enerji tüketmekte ve bu yönüyle batarya çok yetersiz kalmakta.

Drone ile büyük bir yarışın içine gireceği düşünülen robo-yarasanın geliştirilmesi gerektiği bir gerçek yalnız bunun yanın da hali hazırda uygulanan deneme sürüşlerinde göze çarpan birkaç ayrıntıyı da sizlerle paylaşmak isterim. Robo- yarasa özellikle yıllardır üzerinde çalışılan bir proje, yarasa formunda değil değişik birçok form da robot üretmeye çalışan bilim insanlarının robotik yarasayı tercihinin temelinde kanatlı yapısının muhteşemliği de yatmakta.

Kullanım Alanları Nereler Olacak?

Robotik yarasanın kullanım alanlarına gelecek olursak insanlar için muhteşem bir icat olabileceğini söyleyebiliriz ancak geliştirilmesi gerektiği gerçeğini göz ardı da etmemeliyiz. Robotik yarasa özellikle afet bölgelerinde tsunami, deprem, sel, orman yangını gibi afetlerden sonra insanların hayatlarının kurtarılması ve onlara ulaşılması için muhteşem bir yardımcı olacak. Afet bölgelerinde kullanılan küçük oyuncak araba formunda ve drone tarzı aletlerin kullanımı devam etmekte yalnız daha küçük boyutta olan ve net görüntü almanın yanın da kıvrak manevra kabiliyeti olan bu robotik yarasaların daha kullanışlı olacağı gerçeğini de yadsıyamayız. Ayrıca drone için konma manevralarında yaşanan sorunlar robotik yarasada yaşanmayacak gibi çünkü daha öncede belirttiğimiz gibi kanatlara eklenebilen ekstra uzuvların varlığı bu sorunu robotik yarasalar için devre dışı bırakacak ve bu uzun vade de birçok insanın hayatının kurtarılmasına vesile olacak bir gelişme olarak görülebilir.

Yine bu proje kapsamın da ortaya çıkan kanat kullanımı ve bunun değişik şekillerde gerçekleştirilebilmesi de hem robot sanayi hem de bilim alanında çığır açacak cinsten. Çünkü diğer robotik kanat formlarından farklı olarak robotik yarasa da silikon temelli zarsı kanat yapısı tercih edilmiş durumda ve bu çok faydalı olmuş gibi görünüyor. 56 mikrometre kalınlığında olan bu kanat formu hem manevralarda sağladığı üstün fayda ve ağırlığın düşürülmesine yaptığı yardım ile alkışı hak eden bir gelişme olarak görülüyor.

Gerçek Yarasadan Farkı Ne?

Aslında saydığımız birçok özelliğiyle gerçek yarasadan çokta farkı yokmuş gibi göründüğü bir gerçek bunu kabul ediyorum ama tabi ki farklılıklar söz konusu. Öncelikle hepinizin aklına ilk gelen şeyin nefes almak ve bir cana sahip olmak olduğunu duyar gibiyim haklısınız canlı değiller. Ayrıca baş aşağı durma konusun da robotik yarasaları geliştirmemiz gerekecek gibi de duruyor çünkü baş aşağı durmaları şuan için mümkün görünmüyor. Gerek kameralarda ki yetersizlik gerekse robotik yazılımlarda ki geliştirilmesi gereken konular baş aşağı durmayı şuan için erteliyor. Ayrıca fazladan bacağa eklenecek olan parçalarda ağırlıkla alakalı sorunlar çıkarabilir bu da göz önünde bulunduruluyor.

yarasa-robot-dikkatl-cdc41d8f0d525e8ef229.jpg

Yine farklılık olarak göze çarpan ve yarasaların belki de en büyük özelliği diyebileceğimiz sinyallerle yön bulma özelliklerinin şu an için bu robotlarda olmadığını da söyleyebiliriz. Bunun için farklı yöntemler denenmeye bile başlanmadı çünkü robotik yarasanın ilk önce dış formunun düzenlenmesine ve motor hareketleri gerçekleştirmelerine öncelik verilmişti. Artık bundan sonraki dönemlerde baş aşağı durma ve sinyal göndererek otomatik, motorlaşmış yön bulmanın sağlan bileceğini söyleyebiliriz.

Bir başka farklılık ise tabi ki robotik yarasamızın yukarı da belirttiğimiz gibi sinyal ile yön bulma durumunun olmaması dolayısıyla uzaktan kuman da ile kontrolünün sağlanıyor olması.

Başka Robotik Hayvan Mümkün Mü?

Başka robotik hayvanlar tabi ki mümkün özellikle belgeselcilerin tercih ettiği ve kendilerinin uzun süre kalamadıkları kutup bölgelerinde penguen formuna büründürülmüş ve basit robotların varlığını zaten biliyoruz. Yine belgeselciler tarafından kuşların göçlerinin kayıt altına alınması amacıyla geliştirilmiş bir kuş formun da robotlarda mevcut ayrıca. Ancak bu robotlar sadece ufak hareket etme ve kamera kaydı almanın ötesinde bir özelliğe sahip değiller.

İlerde nelerin olacağını bekleyip göreceğiz ama eğer afet gölgelerin de kullanılmak ve inşalara faydalı olacak robotlar geliştiriliyorsa yılan formunda bir robotun da geliştirilmesi gerektiğini düşünmekteyim naçizane. Robotik yarasanın bize kazandırdığı silikon kanadın vücut olarak tasarlanması ve daha kıvrak hareket edebilecek bir robot yılanın özellikle deprem bölgelerinde aşırı faydalı olacağını düşünmekteyim.

Yine de bu robot yarasalar Batman’e rakip olmasa da iyi bir yoldaş olacakmış gibi görünüyor.


Sosyal medyada paylaş!

3
6 paylaşım, 3 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
1
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
1
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Mzk1903

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!