Sadece Türklere Özgü, Hastalık Derecesi Taşıyan Alışkanlıklar

Bazen deriz ya başka ülkede yaşayamam. İşte sadece Türklere özgü başka ülkede yaşayamam dedirten hastalık derecesi taşıyan alışkanlıklarımız. 1 min


2
8 paylaşım, 2 puan

Biz Türkler öyle garip bir milletiz ki, her yaptığımız olay. Öyle garip bir hal almışız ki başka ülkede yaşayamam dedirten alışkanlıklarımız var. Bu alışkanlıklar öyle bir kıvama gelmiş ki, adeta hastalık derecesi taşıyor. E ne yapalım bizler nevi şahsına münhasır bir milletiz.(Bu kelimenin ne demek olduğunu bile bilmesek kullanmak gibi mesela)

Kargamel ekibi olarak hastalık derecesi taşıyan alışkanlıklardan 10 tanesini sizler için sıraladık. Bizim unuttuğumuz sizlerin hatırladıkları varsa en altta yorum yapmaktan asla çekinmeyin.

 1. 1 Yok Abicim O Kardan Adam Yıkılacak


  Kışın vazgeçilmez alışkanlıklarından biriside kardan adam yapmak. Kışın kar yağmaya başlayınca ilk iş olarak hep beraber kardan adam yaparız. Bazen ailece, bazen de arkadaşlarla.Peki şimdi size bir soru soracağım.Yaptığımız bu kardan adamların hiç güneşin etkisi ile eridiğini gördünüz mü? 

  Göremezsiniz. Mümkün değil. Biz Türklere özgü alışkanlıkların en önemlisi de başkalarının saatlerce uğraştığı, soğuk ve kış demeden emek verdiği o kardan adamı yıkmak. O kişinin verdiği emek bizim umrumuzda olmaz. Olamaz. Olmamalı.

  Yolda yürürken bir kardan adam gördük mü mutlaka ama mutlaka o kardan adama tekme atarız.Öyle ki bu alışkanlığımızı çocuklarımıza öğretmekten de çekinmeyiz. Onların yanında bile kardan adama tekme atan babaları görmek mümkündür.

  Ne diyelim tek kötü alışkanlığımız bu olsun. İnşalllah.

 2. 2 Umumi Tuvaletlerin Kapılarına Yazı Yazmak


  Cami tuvaleti olsun, okul tuvaleti olsun yada şehir merkezindeki o çok kullanılan umumi tuvalet olsun. Bu tuvaletlerin kapılarının arkasında mutlaka yazı görmüşsünüzdür. Görmemek mümkün mü ki? 

  Hayır mümkün değil. Bizler o kadar sıkılgan bir milletiz ki. Afedersiniz ama tuvaletimizi yaparken geçen o zamanda bile sıkılıp cebimizden kalemi çıkarıp yazı yazabiliriz.Bu durum öyle bir hal almiş ki artık umumi tuvalet denilen toplu tuvaletlerde uyarı yazısı asılmasına kadar gitti. .Acaba insanlarımızın hepsi kalemi bu kadar mı seviyor dersiniz. Bu kadar kalem taşımamız da manidar.

  Şiir yazanını mı dersiniz, eski sevgilisinin numarasını mı yazanı mı dersiniz, yoksa düşündüren ama güldüren ince dokunmalar mı dersiniz.  Yukarıda da dedik. Ne yapalım, sıkılgan insanlarız.

 3. 3 Kirli Arabalara Beni Yıka Yazmak


  Bir diğer alışkanlığımız ise, kirli arabalara dayanamayız. O kirli arabanın arka camına mutlaka yoldan geçen temizlik hastalığı bir abimiz "beni yıka" yazacak. O yazı olmayan kirli araba görmek mümkün değil. Ne yapalım, tuvalet kapısına yazı yazan bir milletin kalem kullanmadan elleriyle yazı yazmamasını beklemek olmaz. Yazarız beni yıka da yazarız, beni yıkasana lan...... diye küfür de yazarız.

  Temizlik genlerimizde var. Kirli arabalara dayanamayız. Ama o arabaya o yazıyı yazarken elimizin kirlenmesinden de çekinmeyiz. Sonrada o kirli ellerimizi ya üzerimize sileriz yada silmeyiz canım. O arabanın sahibine ders verdik ya. Onun utanmasını sağladık ya. Ha işte onun haklı gururu bize yeter de artar.

 4. 4 Yeni Yapılan Betona İsim Yazmak


  Yukarıdaki iki örnek gösterdiki Türkler olarak yazı yazmayı seviyoruz.(Okuma yazma oranının yerlerde olması şaşırtıcı). İnşaat yapılırken yada bir yere beton dökülürken o betona isim yazmak yada tarih yazmak da herhalde sadece biz Türklere özgü bir hastalık olarak kayıtlara geçmiştir. Çevrenizi arayın. İsim yazılmamış, tarih atılmamış bir beton bulabilirseniz. Bize de haber verin. Kargamel ekibi olarak bu betonun haberini yapmaktan asla çekinmeyin.

 5. 5 Bulmacaya Bıyık Sakal Yapmak


  Türkler olarak özellikle gazete okuyan kesim olarak bulmaca çözmeye bayılırız. o bulmacayı çözmesek olmaz. Diyelim çözmeye başladık. Bulmaca hele biraz da zor ise, çözemediğimiz zaman o bulmacadaki karakterlere, resimlere sakal  ve bıyık çizmesek olmaz.Çünkü bulmaca çözerken de sıkılırız. 

  Sıkılmak genlerimizde mi var acaba sormadan edemeyeceğiz.

 6. 6 Şahin Marka Arabayı Doğan Görünümlü Yapmak


  Kuş serisi denilen meşhur marka arabalar vardır. Biz Türklerin küçük bütçelerle alabildiği ama kimisinin aşık olduğu. Adına fan sayfaları açılan araçlar vardır. Evet doğan ve şahin den bahsediyoruz. Gücü yeten doğan alırken gücü yetmeyen de şahin alır. 

  Şahin almamız bize yetmez.O şahini doğan görünümlü yapmak da bize özgü bir alışkanlıktır. O arabayı modifiye edip doğan görünümü kazandırmak da ulusal mesleğimiz haline gelmiştir.

 7. 7 Ağaçlara İsim Kazımak


  Doğayı korumak namına hiç bir şey yapmayan bir toplum olmamız yetmezmiş gibi doğaya zarar vermekten de asla vazgeçmeyiz.Pikniğe gitmek vazgeçilmezlerimiz arasında olmaktadır. Gittiğimiz o pikniklerde karı koca olarak yada genç sevgililer olarak ağaçlara isim kazımak toplumsal vazifemizdir. Bu vazifemiz için ağaçlara bakabilirsiniz. Kalp içinde iki isim yazılı olmayan ağacımız yoktur gibi.


 8. 8 Tiki Olan Kişi ile Alay Etmek


  Tiki olan kişi ile alay etmek de bize özgü hastalıklardan değilde nedir? Bazı insanların tiki olması normal. Biz Türkler öyle bir milletiz ki tiki olan kişiyi gördük mü alay etmeden duramayız. Durmamız olmaz. Hele ki bu kişinin tiki komik bir durum ise yada bu kişinin tiki küfür etmek ise bu olayı diğer arkadaşlara göstermesek olmaz.

  Komik bir milletiz vessalam. Komik olmamız yetmezmiş gibi bu komikliği herkese göstermek bize özel alışkanlıklardan birisidir.

 9. 9 Trafikte En iyi Şöför Kendimiz Saymak


  Trafiğe çıkmak, hele de arabayı yeni aldıysak en iyi şöförü kendimiz saymak bizlerin bir diğer alışkanlığı olsa gerek. Bizler kendimizi en iyi şöför sayarız. Ara yoldan çıkarken ana yoldaki araca  yol vermemek için usta manevralar yapmak, sinyal vermeden şerit değiştirmek bizlere özgü trafik alışkanlıklarının en başında gelir. Boşuna bu kadar trafik kazası olmuyor bu ülkede.

 10. 10 Ünlü Birisini Görünce Mutlaka Resim Çektirmek


  Ünlü birisini görünce resim çektirmek de herhalde biz Türklere özgü alışkanlıkların arasında kayıtlarımıza geçmiştir. Öyle ki bu kişinin işinin olması, acelesinin olması onu işinden alıkoymak hiç önemli değildir. O kişi ünlü ise mutlaka sizinle fotoğraf çektirmek zorunda. Bu ülkenin vazgeçilmez kanunları arasında yer almaktadır. Eğer bu kişi sizinle fotoğraf çektirmez ise hemen twitter da yada diğer sosyal medyada o kişiyi rezil etme çabalarına başlayabilirsiniz. E sonuçta o kişi sizin sayenizde ünlü oldu. Zor bu ülkede ünlü olmakta zor.....


Sosyal medyada paylaş!

2
8 paylaşım, 2 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
3
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
3
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
1
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
sofu44

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!