Sağlıklı Ve Lezzetli Atıştırmalıklar

4 min


3
6 paylaşım, 3 puan

Gün içinde koştururken ya da hiç bir şey yapmadan otururken, ana öğünler arasında bir şeyler yemek isteyebiliyoruz. Bu bazen bir tatlı, bazen meyve, bazen koca paket bir cips olabiliyor. Atıştırmalık olarak da tabir edilen bu besinler, kimi uzmanlar tarafından-sağlıklı olanların tercih edilmesi kaydıyla- her insanın, günde 3 ana 3 ara olmak üzere uygulaması gereken bir beslenme şekli. Bazı diyet uzmanları ise bunun bir şart olmadığını, eğer acıkmadıysanız sırf sağlıklı beslenme adına kendinizi ara öğünlere yönlendirerek vücuda gereksiz kalori yüklemeye gerek olmadığını, sadece acıktığınızda beslenmeniz gerektiğini söylüyor. Hangisini tercih ederseniz edin sonuç olarak her insanın ara ara kaçamak yaparak ya da sağlıklı olanları tercih ederek atıştırdığı bir gerçek. Bu yazımızda size hem besleyici, hem tokluk hissini arttıran hem de genelde bilinenin aksine sağlıklı olmasına rağmen lezzetli olanlarını sıralayacağız. İşte, içlerinde kendi damak tadınıza uyanları tercih ederek tüketebileceğiniz sağlıklı atıştırmalıklar:

1. Probiyotik Yoğurt

İnsan bağırsağında yaşayan yararlı organizmalar ‘’probiyotik bakteriler’’ olarak adlandırılıyor. Bu bakteriler mide, bağırsak, boşaltım sistemini koruyarak bir çok alanda vücuda yararlı olarak hizmet ediyor. Normal yoğurdun sağlıklı bir besin maddesi olduğu zaten hepimiz tarafından biliniyor ancak probiyotik yoğurtların daha yararlı olduğu da bir çok uzman tarafından belirtiliyor. Bunun nedeni ise normal yoğurt içinde bulunan probiyotiklerin, mideden bağırsağa geçinceye kadar canlılığını yitirmesi. Oysa probiyotik yoğurtlardaki bakteriler bağırsaklara ininceye kadar canlı kalabiliyor ve bağırsak florasının yararına çalışabiliyor. Eğer süt ve süt ürünleri severek tüketiyorsanız hemen her markette bulunan bu yoğurtlardan alarak sağlıklı bir ara öğün seçimi yapabilirsiniz

2. Badem

İçinde yüksek oranda doymamış yağ bulunan badem; demir, kalsiyum ve protein açısından oldukça zengin bir besin. Kalp hastalıklarının önlenmesi, kötü kolestrolün düşürülmesi gibi bir çok konuda önerilen bu besin maddesinin en önemli özelliklerinden biri kan şekerinizi dengeleyerek tok tutması. Tabi ki tuzsuz ve çiğ olanından bahsediyoruz. Bunun yanında bademle ilgili dikkat etmeniz gereken en önemli nokta yüksek kalorili bir gıda olduğudur. Tek seferde yiyeceğiniz 100 gr badem ile günlük yağ ihtiyacınızın %76’sını karşılamış olursunuz. Bu nedenle sağlıklı deyip avuç avuç yemek yerine, günde 25-30 gr tüketerek hem sağlıklı hem lezzetli bir tercih yapabilirsiniz.

3. Goji Berry

Son yılların en popüler besinlerinden biri de goji berry, diğer adıyla kurt üzümü. Ana vatanı Himalayalar olan bu kırmızı meyve Çin ve diğer uzak doğu ülkelerinde yüzyıllardır kullanılsa da ülkemizde adını son yıllarda duyurmaya başladı. İçeriğinde; yüzde 68 karbonhidrat, yüzde 12 protein, yüzde 10 lipit ve yüzde 10 lif bulunan goji berry vitamin ve minareller açısından çok zengin ayrıca dünyanın en kuvvetli antioksidanlarından biri. Yararlarını anlatmak için ayrı sayfalar oluşturulan bu mucizevi meyve, tıptan cilt bakımına kadar bir çok alanda kullanılıyor. Günde 20-30 gr goji berry’yi ister meyve olarak, ister salatanızda veya çay şeklinde tüketmeniz hem doyurucu olması nedeniyle hem de sağlığınız açısından oldukça faydalı. Bunun yanında bir kaç gün üst üste günlük yemeniz gereken miktarın üstüne çıkarsanız, daha sonraki günlerde yeme isteğiniz azalabileceğinden, mümkün olduğunca günlük miktarın üzerine çıkmamanız öneriliyor.

4. Yulaf Ezmesi :

Lif, vitamin, mineral ve anti-oksidanlar açısından oldukça zengin bir besin kaynağı olan yulaf ezmesi kuru halde; %62 karbonhidrat, %19 kaliteli protein, %7,5 yağ ve %12 diyet lifinden oluşuyor. Şeker miktarı ise sadece %1. Sindirim sisteminden sinir sistemine kadar çok fazla alanda yararları olan bu besin maddesi, gluten içermediği için bu şekilde beslenmeyi tercih edenler açısından da çok iyi bir alternatif. Siz de sütle karıştırdığınız yulaf ezmesini, damak zevkinize göre meyve ya da balla tatlandırarak ve daha bir çok farklı tarifle ara öğünlerinizde tüketebilirsiniz.

 

5. Bitter Çikolata :

Evet doğru duydunuz! Bitter çikolata sanıldığının aksine oldukça sağlıklı bir enerji kaynağı. Kakao oranı %75-80 olan bir bitter çikolata günlük; demir ihtiyacınızın %70’ini, magnezyum ihtiyacınızın %58’ini, fosfor ihtiyacınızın %50 sini karşılar. Bunun yanında glisemik indeksi oldukça düşük olduğu için de kan şekerinizi dengede tutar. Bununla ilgili örnek vermek gerekirse; pirincin glisemik indeksi 89, ekmeğin 71, bulgurun 48 fakat bitter çikolatanın sadece 23. Bir çok alanda yararlı olduğu gibi çikolatanın endorfin seviyesini yükselttiği hatta kokusunun bile beyindeki seratonin oranını arttırtığı belirtiliyor. Tabi ki ”yaraylıymış nasılsa” deyip her gün koca bir paket bitirmeyi düşünmeyin. Günde20-40 gr arası tüketmeniz yeterli olacaktır.

 

6. Fıstık Ezmesi :

İçeriğindeki yağ ve kalori oranının yüksek olması nedeniyle sağlıksız olarak bilinse de aslında fıstık ezmesi oldukça sağlıklı ve besleyici bir besin maddesi. İçinde yüksek oranda E vitamini, lif ve protein bulunur ayrıca magnezyum ve potasyum açısından da oldukça zengindir. Özellikle evde şeker yerine bal kullanarak yapacağınız fıstık ezmesi ile daha sağlıklı ve lezzetli tarifler elde edebilirsiniz. Evet yüksek miktarda kalori ve yağ içermektedir ancak bir besinin yüksek kalorili olması sağlıksız olduğu anlamına gelmez. Ölçülü tüketildiği taktirde sağlığınız açısından son derece faydalı ve lezzetli bir besindir.


Sosyal medyada paylaş!

3
6 paylaşım, 3 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
4
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
3
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Mehtap Kuşçuoğlu

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!