Kollajen Arttırıcı Yiyecekler


 

Kollajen; vücut ağırlığının %6’sını oluşturan, vücutta en fazla bulunan ve çözünmeyen, özellikle kemik, kıkırdak ve eklemlerdeki hareketlilikte elastikiyeti sağlayan lifli proteinlerdir. Hareket etmemizi sağlayan kemik, kaslar ve ten donlardaki dokuların birbirleriyle bağlantısını sağlayan temel yapı taşlardır. Bu bağlantı yerlerine kuvvet veren, esneklik sağlayan, cilde sıkılık ve dolgunluk sağlayan yapılardır. Birbirine sarılmış kalın bir ağ gibi cildi saran ve yaş ilerledikçe derideki miktarı azalınca cildin adeta boşalır gibi desteksiz kalınca sarkmalar başlar. Kırışıklık, sertleşme, kuruma, matlaşma gibi şikâyetler başlar.

 

Yaşlanmanın yanında bu tahribatı hızlandıran diğer dış etkenler ise; güneş, serbest radikaller, su ve yağ kaybı gibi faktörlerdir. Bu kaybı geri getirmek kolay olmamakla birlikte imkânsız da değildir. Özellikle doğru beslenmeyle cildinizin kaybettiği esnekliği, canlılığı ve gençleşmeyi geri getirebilirsiniz. Bunu kollajen miktarını arttıracak besinlerle yapabilmeniz mümkündür. Daha çok koyu yeşil ve kırmızı renkteki sebze ve meyvelerde, C vitamini( portakal, limon, mandalina, kuşburnu gibi) ve omega 3(balık, ceviz) içeren besinler, salatalık, badem, fındık, avokado gibi birçok gıdada bulunur.

 

Antioksidanlarla destek, bol bol su tüketimi ile oldukça destekleyebileceğiniz kollajen diyetinizde C vitamini içeren yiyecekler ve balık gibi prolin ve lizin aminoasitleri içeren gıdalar kollajenin yapı taşları olan bu amino asitleri barındırdığı için kollajen dokuyu besler ve yenilenmeyi tetikler. C vitamininin serbest radikallerle de mücadele ederek zararlarını bertaraf ettiği bilinmektedir. Bol miktarda yumurta akı, buğday tohumu, sarımsak, yeşil çay, domates, brokoli, çilek, böğürtlen tüketmek gerekmektedir. Bu aynı zamanda kanserle mücadelede de en çok kullanılan bitkilerdir. Örneğin; yemeklerinize katacağınız bir diş sarımsak hem yemeğinizi lezzetlendirecek hem de içerdiği organ kükürt ile bağ dokusunun işlevini destekleyecektir.

 

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Helal olsun Helal olsun
0
Helal olsun
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Beğendim Beğendim
0
Beğendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Kargamel.com'a Hoşgeldiniz.

Hesabınız yok mu? Şimdi kayıt olun.
Kayıt Ol

Şifre sıfırla

Şifrenizi buradan sıfırlayabilirsiniz.

Geri Dön
Giriş Yap

Kayıt Ol

Kargamel'e Katılın!

Geri Dön
Giriş Yap
Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Oylama
Karar ya da görüş belirle
Düz Yazı
Görseller ile süslenmiş makaleler
Liste
Klasik Düz Listeler
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item