Sağlıklı Yaşlanmak İçin Yapılması Gereken 6 Madde

Kargamel.com Ekibi olarak Sizler için sağlıklı yaşlanmada yardımcı olacak unsurları derlerdik. Ayrıntıları aşağıdaki yazımızdan okuyabilirsiniz..5 min


3
7 paylaşım, 3 puan

Sağlıklı Yaşlanmak İçin Ne Yapmalıyız?

Bir insanın ortalama yaşam süresi araştırmacılar ve bilim insanları tarafından belirlenen rakam olan 120 yıldır. Yani bir insan ortalama 120 yıl yaşayabilir. Peki, bir insan bu kadar süreyi yaşayabilir mi? Tabi ki de cevabımız evet ama bunu mümkün kılabilmek için yapmanız gerekenler var ayrıntıları birazdan vereceğim. Şu an kaç yaşındasınız bilemeyiz ama zararın neresinden dönerseniz kardır. Günümüzde bir insanın yaşama süresi uzadığından, insanlar yaşlanarak yatağa bağımlı olmamak için neler yapacağını düşünmekte. Bunu başarabilmeniz için gerek fiziksel gerek ise ruhsal sağlığınızı dinç ve pozitif tutmanız. Günümüzde yaşlı kriterlerine 75 yaş ve yukarısı girmektedir, bu değer yükselmiş durumdaki halidir. Önce ki yaş sınırı 65 idi. Sağlıklı yaşlanmayı her insan da yapamaz çünkü birazda o kişinin genlerine bağlı olaydır. Karşınızda 2 kişi düşünün birinin adı Ahmet diğerinin Mehmet olsun bu kişilerin yaşları 70 olsun. Ahmet’in ailesinden gelen genleri sayesinde, ne kadar yaşlanırsa yaşlansın asla dışarı vurmayan ve fiziksel olarak 50 yaşında gösteren bir yapıya sahiptir. Mehmet ise ailesinden gelen genleri sayesinde 70 yaşından fazla bile gösteriyor olabilir. Her suçu gene bağlamayı düşünmüyoruz tabii sağlıklı yaşlanmak için birey kendine de özen göstermeli yemesine, içmesine ve yaşam tarzına dikkat etmelidir.

Sağlıklı Yaşlanmak İçin Gereken 6 Madde

1. Hareket

Her yaşın bir güzelliği olduğunu sizler de çok iyi biliyorsunuzdur. Bu söze güvenerek her yaşında kendine uygun bir hareketleri ve egzersizleri vardır. Atalarımız ne demiş “İşleyen Demir Paslanmaz.” Sizde bu cümleyi yaşınıza uyarlayarak hareket etmeyi sakın bırakmayın. Yani sık sık egzersizler yapın. Fakat yaşınıza uygun olmasına özen göstermelisiniz çünkü çok yaşlı bir yapınız var ise rahatsızlık yaşayabilirsiniz. En basitinden yapabileceğiniz bir egzersiz söyleyebilirim ki o da düzenli bir şekilde tempolu biçimde, yürümek yaşınız kaç olursa olsun tamamen size uygun olacaktır. Yürümek için kendinize haftada 3 gün ayırın ve tempolu yürümeyi yarım saat yapın. Tekrar uyarmalıyız ki yaşınıza uygun tempo tutturmalısınız.

 

HAREKET.jpg

2. Beslenme

Hangi yaşta olursanız olun beslenme çok önemli bir husustur. Sağlıklı yaşlanmanın altın maddesi olarak beslenme söylenebilir. Sağlıklı yaşlanmak için sağlıklı beslenin, ufak tefek rahatsızlıklarınız da hemen doktorun verdiği ilaçları kullanmayın bunun yerine sağlıklı besinler yiyerek kendinizi iyileştirmeye çalışın. Bu sözümüzden yola çıkarak tabi ki de ilaç kullanmayın demiyoruz ama her şeyi doktorlardan, ilaçlardan ve en önemlisi de vücudunuzdan beklemeyin sizler de kendinize özen göstermelisiniz. Peki, ne yersek bize faydası olacak.

Balık : Omega3 bakımından çok zengin bir besindir. Beyniniz için sağlıklı bir gelişim sağlar. Beynin öğrenme fonksiyonunu geliştirir. Kadınlarda Menopoz sonrasında olan göğüs kanserini önler.

Brokoli: İçerisinde A,E ve C vitaminleri sayesinde vücuda bağışıklık kazandırır. Prostat, meme, bağırsak kanserleri gibi kanser türlerini vücudumuza karşı koruma kalkanı oluşturur.

Yumurta: A,D ve B vitaminleri bakımından zengin ve protein kaynağı olarak bilinmektedir. Yumurta içerisinde fosfor, demir gibi vitaminler gözlerin çevresinde oluşacak kırışıklıkları önlemektedirler.

 

yemek.png

 

3. Su

Suyun faydalarını saymakla bitiremeyiz ama bunun en önemli faydası olarak sayabiliriz. Sadece sağlıklı yaşlanmak için değil her derde devadır su. Günümüzde pek çok kişi su içme alışkanlığı olmadığından en temek işlevi ihmal ediyor. Uzmanların günlük sıvı tüketmek için verdiği ideal ortalama su 2.5 litre olmalıdır. Su sindirim sistemimizi, fiziğimizi ve hatta ruhsal sağlığımızı bile etkilemektedir. Vücudumuzda birçok reaksiyon su ile gerçekleşmektedir. Su kırışıklıkları engellediği söylenmektedir. Sağlıklı bir yaşam için suyu bırakmayın hiç içmezseniz böbreklerinize zarar verirsiniz, siz ne zaman su içerseniz böbrekleriniz o zaman çalışmaya başlar. Eğer su içme alışkanlığınız yoksa bile günde 8 bardak su içmeye özen gösteriniz. Yeterli su almazsanız böbreklerinizi kaybedebilirsiniz.

 

su-icmeyenlere-oneriler-1.jpg

 

4. Uyku

Uyku düzeni bir insanın günlük sorunlarından bir tanesidir. Günümüzde sıkıntılı zamanlar geçiren insanlar ve keyiften de uyumayan birçok insan bulunmaktadır. Düzenli bir uykunuz yoksa yaşlanmanız daha da fazla artacaktır. Yaşlandıkça da düzgün uyku uyuyamayabilirsiniz çünkü yaşlandıkça insan vücudunda bazı hastalıklar çıkmaktadır. Peki, bu zamanlarda uyku ilaçlarına başvurmadan nasıl uyuyacaksınız? Tabi ki de başınızı hiçbir iş ile meşgul etmeden bu soruna çözüm getirmiş olursunuz. Uyku bir insanın enerjisine düzenlediği için düzenli bir uyku saati ayarlamanız sizler açısından çok ama çok iyi olacaktır.

 

8-uyku-pozisyon.jpg

5. Hobi

Hobi insanlar için çok çok yararlı bir şeydir. Çünkü birçok çeşit hobi vardır örnek olarak resim yapmak, gitar çalmak, satranç oynamak, gibi birçok örnek verebiliriz. İnsanlar bu hobiler ile ilgilenirken hayatında yaşadığı dertleri, tasaları unutuyor. Unutturmayı bir kenara bırakalım Hobi edinerek aynı zamanda beyin egzersizleri de yapmış oluyoruz. Örneğin satranç bir hobiniz olarak düşünün burada rakibi nasıl Şah Mat yaparım diye düşünüyorsunuz işte bu size aynı zamanda beyin egzersizleri yaptırmış oluyor.

 

en-guzel-hobiler.jpg

 

6. İletişim

Aslında iletişim insan hayatında olmazsa olmazlarındandır. Günlük yaşantımızda her şeyi iletişim kurarak yapabilmekteyiz. Sabah yürüyüşlerinde bir arkadaşınız olması bile sizler açısından çok iyi olacaktır. Çünkü iletişim kurabileceğiniz biri var ve sizin ile aynı kafada. Günlük yaşantımızda kapıdan dışarı çıkar çıkmaz iletişim haline geçiyoruz bunları otobüse binerek veya arkadaşlarımızla görüşerek sağlayabiliyoruz. İletişimin insan vücudunda oldukça yeri yüksektir. İletişim kuran kişi bedensel ve ruhsal açıdan gereğinden fazla dinç tutmaktadır.

 

image.jpg

Her İlacı Kullanmayın.

Günümüzde birçok ilaç üretilmekte fakat bu ilaçları kafanıza göre içmemeniz önerimizdir. Gereksiz antibiyotik kullanımı vücuda çok zarar vermektedir. Doktorunuzun verdiği ilaçlar dışında vücudunuza kesinlikle ilaç almayınız.

 


Sosyal medyada paylaş!

3
7 paylaşım, 3 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
3
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
10
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Serdar Sarıyıldız

Twitter & İnstagram : serdarsylz

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!