Sahte Para ve Ürünler Nasıl Anlaşılır?

Günümüzde bir çok üründe yan sanayi mallar üretilmekte ve bunlar orijinal diyerek satılmakta peki gerçekten orijinal mi? 7 min


2
7 paylaşım, 2 puan

Günümüzde birçok ürünün sahtesi yani yan sanayi denen çeşitlerden üretilmektedir. Sahte ürün çıkarmalarının nedenleri orjinal ürünlerin çok çok pahalı olmasıdır. Sahte ürünler, orjinal ürünlere göre normal fonksiyonları dahi yerine getiremezler. Şimdi sizlere sahte ürün ile orjinal ürünü kolayca ayırt edebileceğiniz şekilde anlatmaya çalışacağım. Yukarıda bahsettiğim gibi birçok ürünün sahtesi var ilk önce kol saati ile başlayalım.

Kol Saatinin Sahte Olduğunu Nasıl Anlarız?

Fiyat: Bir üründe fiyat önemli bir faktördür. Beğendiğiniz orjinal saat ucuz bir parça olmamasına karşı tam tersine oldukça pahalıdır. Hatta bazı kişiler orjinal takıntılığını arttırıp elindeki tüm parayı sayıyor ama orjinal sandığı saat sahte olduğu anlaşılıyor. Bu yüzden saat alacağınız yerden hariç tüm mağazaları gezin ve o beğendiğiniz saatin markası hakkında bilgiler alın. Eğer kol saatinizi ucuz olması açısından internet sitelerinden alışveriş yapmayı düşünüyorsanız güvenirliği artmış siteleri tercih etmelisiniz.

Mağaza: Saat alacağınız mağazayı iyi seçmelisiniz. Saati satın alacağınız mağaza yıllardır aynı yerde olduğundan emin olunuz ve hatta röportaj yapar gibi bu iş ile kaç yıldır uğraştığını öğrenin. İnternet üzerinden yapacağınız bir alışveriş düşünüyorsanız öncelikle o mağaza’dan daha önce alışveriş yapan müşterilerin mağaza geri bildirim olarak yaptığı yorumları okuyun. Hiç bilinmeyen bir kaynaktan yapılacak alışverişin güvenirliği arttırması açısından sitenin Alexa değerlerini kontrol edilmesi sizler açısından oldukça faydalı bir hareket olacaktır.

Suya Dayanıklılık: Her orjinal saatin belli bir derinliğe kadar su geçirmediği söylenmektedir. Peki bu ne kadar doğru? öncelikle bir mağazada suya dayanıklıdır diye tanıtılıyorsa denemek istediğinizi söyleyiniz. Deneme sonucunda size bahaneler uydurup kendisinin toptan aldığı fabrikanın onu kandırdığını açıklamaya çalışacaktır kesinlikle böyle insanlara itibar etmeyiniz.

Model Numarası ve Garanti Belgesi: Her saatin kendine ait bir model numarası bulunmaktadır. bu model numaraları sahte modellere de yazarak gerçek olarak gösterebiliyorlar peki bunu nasıl anlayabilirsiniz? Öncelikle saatin model numarasını bulun ve her orjinal saatin sitesinde garanti sorgulama bölümü vardır. Bu saatin model numarasını oraya yazın sorgula butonunu tıklayın. Size bu model numarasına ait saat üretilmemiştir yazıyorsa büyük ihtimalle dolandırıldınız demektir. Bu saatten sonra yapacağınız işlem polise başvurmak olacaktır.

Logosu: Her saat modelinin kendine ait logosu bulunmaktadır. Her mağazayı birbirinden ayıran özellik olarak da söylenebilir. Her saat üreticisi logo ve amblemlerini eşsiz bir benzerlikte yapmaktadır. Yan sanayi ürünleri de bunlar gibi aynı logoyu yapmaktadır bu da o saati orjinalinden ayırmanın oldukça zor olduğunu ortaya koyuyor.

Kalite ve kullanabilirlik: Sahte saatlerin üzerinde yazıları ayırt etmek oldukça zordur. Orjinal saatlerde böyle bir sorun göremezsiniz mümkün değildir. Orjinal saatlerde her şey ayrıntılı gözükmektedir ayrıca orjinal saatlerin tarih alanlarında büyüteç tarzında bir gösterim mevcut ise ve tarihleri gereğinden fazla net gösteriyorsa bu orjinal bir saattir.

SAAT.jpg

Ayakkabının Sahte Olduğunu Nasıl Anlarız?

Günümüzde gereğinden fazla ayakkabılar üretilmektedir. Gerek yan sanayi ayakkabılar olsun gerek bilinmeyen değişik markalar olsun hem cebinize hem sağlığınıza zarar veriyor. Mağazalarda orjinal ayakkabının değeri çokken başka mağazada oldukça düşük oluyor biz bunu o ayakkabı bunun aynısıydı bu daha ucuz bunu alalım diyorsunuz peki ne kadar sağlıklı orjinali ile arasında ne farklar var?

Kutu Tasarımı: Ayakkabının sahtesini yapan insanlar kutu hakkında yapamayacak hali yok hatta aynı kutu işçiliğini bile ortaya koyabilir fakat çok ince ayrıntı ve detaylar ile bu kutunun sahte olup olmadığını anlayabilirsiniz. İlk olarak kutunun üst yanlarında logoların devamı şeklinde desenler olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Her fabrika bin bir çeşit ayakkabı çıkarıyor dolayısıyla bir sürü kutu da yapmak zorunda bu yüzden her ayakkabı için ayrı kutu yapmakla uğraşmamaktadır. Kutuların üstünde o markanın adının yazdığını hepimiz biliriz. Bu yazı fontları kolaylıkla bulunabilmektedir bu yüzden yazı ile anlaşılması imkansız denilebilmektedir.

Kutu Etiketleri: Yukarıda değindiğimiz konular dışında bakmanız gereken diğer önemli husus ise orjinal mağazaların ürettiği kutularının yan tarafında bulunan etiketlerdir. Bu etiketler ayakkabı hakkında bizlere gereğinden fazla bile bilgi vermektedir. Peki etiketlerde ne gibi bilgiler var diye merak ediyorsunuz. Bu etikette almış olduğunuz ayakkabının modeli, rengi, ayak numarası, üretim yeri ve orjinallik kodları yer almaktadır. Bu orjinallik kodları genel olarak fabrikaların ayakkabı üretimi sırasında 9 haneli olarak belirlediği kodlardır. Ayakkabının orjinal olduğunu kolay bir şekilde anlayabilmeniz için kutunun yan kısımını kontrol etmenizi öneririz.

Ayakkabı Etiketi: Ayakkabıların iç kısımında bir etiket bulunmaktadır. Tıpkı ayakkabının kutusunun yan kısımında bulunan etiket gibidir. Bu etikette ise kutu üzerinde bulunan aynı bilgiler yer almaktadır. Burada en çok dikkat etmeniz gereken detaylardan birisi ise ayakkabıda bulunan etiket ne kadar düzgün dikilmiş olmasıdır. Etiketin ayakkabıda temiz ve dümdüz durması gerekmektedir.

Ayakkabıda Bulunan Logo: Her orjinal spor ayakkabının yan kısımında mutlaka bir logosu bulunmaktadır. Bu logolar genellikle temiz dikişler ile güzel bir şekilde yani görüntü kirliliği olmadan logoyu ayakkabının yanına konumlandırırlar. Bazı ayakkabılarda üretim aşamasında logolar yerleştirildiğini unutmamak lazım. Sahte olan ayakkabılarda dikiş var ise bu dikişler özenle dikilmemiş demektir yani çirkin bir görüntü bulunmaktadır. Eğer sahte olan ayakkabıda dikiş yok ise büyük ihtimalle yapıştırmadır ve bu sağlıklı bir şey olmadığından insan sağlığını tehdit eder.

Tabandaki Logo: Son olarak kesin bir şekilde sahte olabileceğini anlayacağınız bir yöntem olacaktır. Aldığınız ayakkabının mutlaka sağ ayağındaki tabanına bakın eğer sağ ayağın tabanında bulunan logo sağa doğru dönük ise o ayakkabı sahte bir ayakkabıdır. Her ayakkabının sağ ayağında olsa bile logosu sola bakmaktadır.

NIKE-AYAKKABI-TABANI.jpg

Lacoste Sahte Olduğunu Nasıl Anlarız?

Günümüzde en çok taklidi yapılan markalardan bir tanesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu ürünleri orjinalinden ayırmak epey zor bir iş olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu dediklerime göre orijinal ile sahte ürün arasında farklar ayırt edilmeyecek kadar da zor değildir aşağıda değindiğim konulara önem gösterin.

Tasarım: Gerek ayakkabılarda olsun gerek tişörtlerde olsun dikilen veya üstüne yapıştırılan cinsten logolar yer alır. Bahsettiğimiz marka ürünlerine ve logosuna o kadar özen gösteriyor ki ufak hataları ve görüntü kirliliği olarak gördüğü her şeyi düzelterek bunu önlüyor. Kısaca özetleyecek olursak sahte ürünlerde logo kısımlarında bulunan dikişlere veya yapıştırmalara dikkat edin gözünüze rahatsızlık verecek bir şey görürseniz o ürün sahtedir.

Paket ve Kutu Tasarımı: Lacoste ürünlerini özenle ürettiği gibi kutularını da özenle üretmektedir. Orijinal bir görüntüye sahip olan Lacoste paketlerinin sahtelerinden kaçınmak için kutularına ve paketlerine dikkat edin. Sahte olan kutular normal Lacoste’nin orijinal kutularına göre renkleri daha soluk göstermektedir böylelikle sahte ve orijinal ayrımını daha iyi anlamış olacaksanız.

Logo: Lacoste ürünlerinin üzerinde yıllar önce belirlenmiş olan bir timsah logosu yer almaktadır. Bu logodan sahte ürün kolay bir şekilde anlaşılır. Peki nasıl anlaşılır? Lacoste tişörtlerinden örnek verelim bu tişörtlerde timsah logosu uzaktan da olsa her ayrıntısı gözüküyorsa bu tişört orijinal bir tişörttür. Sahte Lacoste ürünlerinde logo karmakarışık şekilde gözükmektedir.

LACOSTE.jpg

Paranın Sahte Olduğunu Nasıl Anlarız?

Konumuz sahte olan ürünler üzerine idi fakat sahte denilince akla gelen diğer faktör paradır. Günümüzde dolandırıcılık adı altında yapılan bir çok suç sahte paralar ile de yapılmaktadır. Peki size verilen bir paranın sahte olduğunu nasıl anlayacaksınız gelin inceleyelim.

Atatürk’ün Resmi: Elinizde bulunan para sahte olduğunu düşünüyorsanız yapmanız gereken başlıca hareketlerden bir tanesi parayı herhangi bir ışık kaynağına doğru tutmak. Orijinal paraları ışığa tuttuğunuzda Atatürk resmi gözükecektir.

Kağıt Kalitesi: Elinizde bulunan orijinal paranın kağıt kalitesi sert, pürüzlü ve soluk renklidir. Sahte bir para ise renkleri oldukça açık halk arasında tabiri ile cırtlak renktir. Yüzeyleri pürüzsüz ve kağıt oldukça yumuşak bir yapıya sahiptir.

Holografik Şerit: Bu şerit üzerinde birçok motif bulunmaktadır. Bu şeride farklı açılardan bakıldığında parlaması gerekmektedir. Ayrıca farklı açılardan bakıldığı zaman dikdörtgen içinde bulunan TL simgesi değişerek paranın değerini göstermesi gerekmektedir. Eğer bu dediklerimiz olmuyorsa farklı açılardan bakmanıza rağmen şerit üzerinde değişiklik olmuyorsa o para sahte demektir.

Emniyet Şeridi: Bu şerit para üzerinde en parlak olan şerittir. Bir paranın orjinalliğini bu şeridin parlaklığına bakarak ta anlayabilirsiniz.

Renk Değiştiren Şerit: Bu şeritte paranın ortasında bulunan renksiz bir şerittir. Farklı açılardan bakıldıkça bu şerit altın sarısı rengine dönmektedir. Bu şeridin üzerinde TL ibareleri yer almaktadır.

Kabartma: Orijinal paranın ön yüzünde bulunan Atatürk resmi, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası ve paranın değerini yazan rakamlar kabarık biçimde yazılmaktadır. 

Birleşik Görüntü: Paraların sol üst kısmında ayrık şekiller vardır. Elinizde ki parayı ışığa tuttuğunuz da sol üst köşedeki şekiller hepsi birleşecek ve o paranın değerini gösterecektir. Her şeyi denediniz ve bu şekil ile paranın değerini göremediyseniz şunu söylemeliyim ki elinizde bulunan para sahte paradır.

Mikro Yazı: Paraların ön ve arka kısımlarında çıplak gözle göremeyeceğimiz şekilde paranın değeri yazan yazılar göreceksiniz. Fakat bu yazılar çok küçük olduğu için kolay okunmamaktadır. Adı üstünde Mikro yazıdır.

Ultraviyole Işınlar: Orijinal bir paranın bu ışınlar altında mavi ve kırmızı renklerde parlama yapması gerekmektedir. Bu renkler paraların değerine göre değişmektedir. 5-10 TL UV ışınları altında mavi parlama yapar, 20-50 TL UV ışınları altında kırmızı parlama yapar, 100-200 TL UV ışınları altında sarı renkte parlama yapmaktadır.

Görme Engelliler için ise paranın sol üst kısımlarında dokunularak anlaşılacağı bir sistem yer almaktadır.

PARA.jpg


Sosyal medyada paylaş!

2
7 paylaşım, 2 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
6
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Kızdım Kızdım
1
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
1
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
2
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Serdar Sarıyıldız

Twitter & İnstagram : serdarsylz

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!