Sakinleştirici Bitki Çayları

1 min


0
5 paylaşım

Zaman zaman herkes stres, kaygı ve uyku bozukluğu sorunlarından şikayetçi olurken çeşitli ilaç tedavileri ve psikolojik terapi seansları da denenmektedir. Ancak bu tedavi sürecinde destekleyici olarak sakinleştirici bitki çayları oldukça önemli bir etkiye sahiptir. Doğal ve bitkisel ürünlerden siz de evinizde kolaylıkla bitki çaylarını demleyerek sağlığınız için keyifle tüketebilirsiniz.

 

Melisa çayı

 

Sakinleştirici ve depresyona karşı oldukça etkili bir çay olan melisa çayı herkes tarafından sevilmemesine rağmen sakinleşmek için günde en fazla 2 fincan tüketilmelidir. Bir bardak kaynamış suya 2 çay kaşığı melisayı koyarak 15 dakika demlemeniz ve dilerseniz balla tatlandırmanız yeterli olacaktır.

 

Karanfil çayı

 

Yoğun duygu ve düşüncelerden kaynaklanan ruhsal sıkıntıları ve zihinsel gerilimi azaltmak için en sevilen çaylardan biri karanfil çayıdır. 1 bardak kaynar suya 6-7 adet karanfili atın ve kısık ateşte 3 dakika kadar demleyin. Daha sonra da keyifle içebilirsiniz. Hatta arzuya göre tarçın kabuğu da ekleyebilirsiniz.

 

Papatya çayı

 

Özellikle baş ağrısı, mide ağrısı ve kramplar için kullanılan papatya bitkisi stresi azaltarak rahat bir ruh halinde olmayı kolaylaştırmaktadır. 2 yemek kaşığı kadar kurutulmuş papatyayı kaynar suya atarak 10 dakika demlemeniz gereklidir. Papatya çayını tatlandırmak için ise ise bal kullanabilirsiniz. Günde bir bardak tüketmeniz yeterlidir. Yatmadan evvel tüketirseniz daha rahat bir uyku geçirebilirsiniz.

 

Çarkıfelek çayı

 

Passiflora ya da bilinen adıyla çarkıfelek çiçeği ile hazırlanan çaylar stres azaltıcı ve rahatlatıcı etkisi ile çok uzun zamandır kullanılmaktadır. 2 bardak kaynar suya 3 çay kaşığı kurutulmuş çarkıfelek atarak 15 dakika kadar demledikten sonra hazır günde iki fincan içebilirsiniz. Çarkıfelek bitkisi özellikle psikolojik bozuklukların tedavilerinde kullanılan ilaçların ham maddesi olma özelliğiyle bilinmektedir. Sakinleştirici bitki çayları doğal içerikte olmasına rağmen asla fazla tüketilmemeli ve kullanım konusunda mutlaka uzman bir doktora da danışılmalıdır.


Sosyal medyada paylaş!

0
5 paylaşım

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Murat

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!