Samsung ve Qualcomm Ortaklığıyla 8 nm Yonga Seti Geliyor

2 min


4
7 paylaşım, 4 puan

Mobil sektörde öncü bir kuruluş olan Samsung firması mobil sektörde Qualcomm ile dev bir ortaklığı imza attı. 10 nm yonga setine geçişten sonra ortak iki firma 8 nm üretim için kolları sıvadı. Bugün dünyada mobil sektörde bilindiği gibi en son 10 nm boyuta sahip yonga setleri kullanılmaktaydı, şuan için 8 nm üretimi hızlı bir şekilde üretmeyi planlayan Samsung ve Qualcomm firması kısa sürede üretimi gerçekleştireceklerini belirtti.  8 nm boyuta geçmek için Samsung firmasından yapılan açıklamayua göre 3 ay içinden daha kısa bir sürede üretimi gerçekleştireceklerini ve bu üretim sürecinde en büyük yardımcısı Qualcomm ortaklığı ile olacak.

Firmanın 8 nm üretimi için yapılmadan önce teknoloji haberlerinde genellikle 7 ve 6 nm direkt geçiş olacağı haberleri yapılıyordu. Firmanın almış olduğu karar ile öncelikle 8 nm boyutta yonga seti üretilecek.

8 nm Boyut ile Enerji verimliliği Sağlanacak

Samsung firmasının LPP teknolojilerinde kullanacağı 8 nm boyutta yonga setleri sayesinde daha küçük bir alana sığdırmayı planladığı zar alanı ile verimlilik artacak, performans açısından bakıldığında herhangi bir performans artışının olacağı şuan için bilinmezken 10 kat daha az enerji harcayacağı bilinen iyileştirmeler arasında yer alıyor. Yapılan duyumlar ve haberlere göre de Samsung 7 nm geçmemesinin en büyük nedeni zaman kazanmak istemesinden kaynaklanıyor, çünkü direkt 7 nm boyuta geçişte büyük pürüzlere sebep olacağı biliniyor.

Qualcomm yapmış olduğu açıklamalarda 7 nm boyut için TSMC ile birlikte çalışmak istiyordu fakat yapılan ortaklık ile Qualcoom ve Samsung uzun bir süre üretimi birlikte gerçekleştireceği düşünülüyor.

8nm boyut ile ilk üretim büyük ihtimalle Snapdragon 845 yonga setinde görebiliriz. Ayrıca Samsung’un kendi yonga seti olan Exynos yonga setinde de 8 nm boyutu görmemiz muhtemel görünüyor.

Masaüstü tasarımlara geçtiğimizde İntel firmasından yapılan açıklamaya göre nm alanında en erken önümüzdeki yılda geçmeyi planladıklarını açıklamıştı. AMD ve Nvidia ise 12 nm boyutta kalmayı tercih edeceğe benziyor, şuan için üreticiler 14 nm boyutta üretimlerini sürdürdüğünü belirtelim.


Sosyal medyada paylaş!

4
7 paylaşım, 4 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
2
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
5
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
1
Helal Olsun
Mustafa Ateş

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!