Samsung S7 ve S8 Karşılaştırması

Akıllı telefonların en iyi modellerini sizler için değerlendirdik.4 dk okuma süresi


0
7 paylaşım

Akıllı telefonlar artık hayatımızın vazgeçilmesi olmuş durumda, akıllı telefon alırken nelere dikkat edilmeli, hangi marka akıllı telefonları almalıyım? Konusunda bilgiler verirken alınacak en iyi telefonların da eksiklerinden bahsedeceğiz. Samsung, İphone ve Microsoft’un bizlere sunmuş olduğu telefonlar arasında sizlere hem kullanış kolaylığı sağlayacak hem de performans açısından sizleri tatmin edecek telefon olan S7 ve S8 arasında ki farklılıkları ve eksiklerden bahsedeceğiz.

Samsung S7 Edge ve Samsung S7

Samsung’un S7 ve S7 Edge telefon modelini Türkiye’de lansmanı 2016 yılının Şubat ayında yapılmıştı. Telefon s6 modelinin bir benzeri gibi gözükse ön ekranın her iki tarafında da kavisli olmasıyla görsel açıdan oldukça güzel bir telefon çıkarmıştı. Telefonun en önemli özelliklerinden birisi de S6 modelinde olmayan su geçirmeme ve toza karşı dayanıklı olması, yapılan testlerden başarı ile geçen S7 modelinin olumlu yanlarına bakacak olursak; telefon 1,5 metre su altında 30 dakika dayanabiliyor. IP 68 sertifikasına sahip olan S7 modeli gerçekten yapılan testlerden başarılı geçmiştir. Telefon uzmanlarının hiçbir telefonun suya dayanıklı olmadığı yönünde açıklamalar yapıyor, suyun telefonun ömrünü azaltacağını ve uzun bir süre sonunda telefonda arızalar meydana getireceği yönünde açıklamalarda bulunmuştur. S7 ve S7 Edge modelinde sadece suya karşı değil, toz, yağmur, nem, güneş radyasyonu, titreşim, termal şok ve tuza karşı dayanıklılık gösterdiğini hatırlatalım.

S7 ve S7 Edge Telefonun Eksi Yönleri

S7 ve s7 Edge’de kullanıcıların dert yandığı durum arka kapağın oldukça dayanıksız olduğu yönündedir. Yapılan testlerde cep mesafesinden düştüğünde bile arka cam kapağı zarar görmektedir. 2017 yılı içerisinde baktığımızda S7 Edge modelinin arka kapak değişim ücretinin 300 TL olduğu yönündedir. Arka kapak çatlaması veya kırılması durumunda telefonun garanti durumu ortadan kalkmıyor sadece arka kapak değişim için servis ücret talep etmektedir. Arka kapağın kırılmaması için kesinlikle koruyucu kap almadan kullanmanızı tavsiye etmiyoruz.

S7 Edge amiral gemisinin eksi yanlarından birisi de ekranın kavisli olmasından dolayı koruyucu ekran camlarının tam olarak oturmamasıdır. Özellikle tecrübesi az olan telefoncular tarafından takılan ekran camları 3-4 gün sonra ekrandan çıkmaktadır. S7 modelinde ise ekran düz olduğundan dolayı böyle bir sorun olmamakta, eğer telefonunuzun ekranını önemsiyorsanız S7 modelini alabilirsiniz.

S7 Edge modelinde karşımıza çıkan bir eksi yönde telefon hem yeni olduğundan dolayı hem de modelin kavisli olmasından uygun kılıf modeli seçeneğinin az olmasıdır. S7 modelinde ise ekran kavisli olmamasından dolayı kılıf seçeneği oldukça fazladır. S7 Edge ve S7 modelinin eksi yönlerinden biriside fiziksel tuşun yani parmak izi okuyucu bölümünün fazla dayanıklı olmadığıdır. Dikkatli kullanımda bile zamanla fiziksel tuşun çizildiğini görüyoruz. S7 Edge modelinin eksi yönlerinden biriside genel olarak tüm Samsung modellerinde rastlanan, telefonun zamanla donmasıdır. Özellikle çok uygulama yükleyenlerin ve sık kullanan kişiler 2 ayda bir telefonu fabrika ayarlarına geri döndürmek zorunda kalmaktadır.

Samsung’un Yeni Amiral Gemisi S8 ve S8 Plus

Samsung’un bugüne kadar yapmış olduğu en iyi telefon olan bu modelde telefon kullanıcılarının tüm ihtiyaçlarını karşılayacak teknik özelliğe sahip diyebiliriz. Samsung S7 ve S7 Edge modellerinde olmayan bir özellik olan göz tarama ile kilit açma özelliği oldukça düzgün çalışıyor. Hatta gözlük takan kişilerde bile göz tarayıcı özelliğinin düzgün çalıştığını belirtelim. S7 ve öncecinde kullanılan HOME tuşu yani fiziksel tuşu tamamen kaldırması devrim niteliğinde yapılan bir değişiklik olarak görülmüştü. Bu özelliği Samsung kullanıcılarının alışması zaman alacak olsa da bu özellik gerçekten telefon kullanıcıları için artı özellik olarak tanımlayabiliriz.

Samsung’un tasarlamış olduğu S8 modeli oldukça şık bir tasarıma sahip olması ve aynı zaman teknik özelliklerin de tatmin edici olması kullanıcıların bu telefona almaya zorlamaktadır.

Samsung S8 ve S8 Plus Teknik Özellikleri

Samsung’un ilk defa bu modelinde görmüş olduğumuz Bixby uygulaması ve tuşu oldukça merak uyandırdı. Peki, nedir bu Bixby? Bu uygulama sayesinde ses algılaması yaparak nette istenilen komutlara göre arama yapabiliyor, aynı zamanda Bixby herhangi bir resim üzerinden de Google’da arama yapabiliyor. Bixby uygulamasının Türkçe olarak daha çıkmaması ülkemizdeki Samsung kullanıcılarımızı üzdü, Bixby’nin gelecek günlerde Türkçe olarak güncelleme yapılacağı yönünde haberler bulunurken  şuan için Samsung’dan bir açıklama gelmedi.

Samsung S8 Plus ve S8 modellinde olan always on display özelliği S7’lerde olduğu gibi devam ediyor ve pil gücüne baktığımız ise S8 modelinde 3000 mAh kapasitesine sahip batarya ile karşımıza çıkarken Samsung s8 Plus modelinde ise bu oran 3500 mAh ile karşımıza çıkmaktadır. Samsung’un S8 modellerinde hızlı şarj özelliği S7’lere göre %20 verimlilik artırılarak 5 dakikalık jarz 5 saat gidecek şekilde verimi artırılmıştır. Toplamda 15 dakikada %50 jarz olabilen S8 modelinde yer yapılan bir diğer değişiklik parmak izi özelliğinin diğer telefonlarda kullandığı gibi ön tarafta değil arka tarafa yapmasıdır. Bu özellik birçok kullanıcılar tarafından eleştirilse de yeni bir deneyim kazandıracağa benziyor.

S8 ve S8 Plus telefonunun bir diğer verim konusu VR yani sanal gözlüklerde &20 oranında daha fazla verim sağlamaktadır

S8 Alınmaya Değer mi?

Saumsung S7 Edge veya S7 kullanıcıysanız telefonunuzu değiştirmek gibi bir düşüncesiniz yoksa bile Samsung S8 modeline geçiş yapmanızı öneriyoruz. Çünkü bu telefon tüm teknik özellikleri ile sizleri şaşırtacak, telefonun S7 modellerinde olamayan özelliklerinden birisi de kameranın daha fazla odak noktasının gelişmiş olması ve kamera da snaplerde kullanılan bir çok eklentinin de telefonda gömülü olarak gelmesi de telefona ayrı bir hava katmış. Yalnız şunu belirtmek gerekiyor eğer sadece kameranın piksel oranını düşük bulduğunuzdan dolayı S8 modeline geçmek istiyorsanız biraz daha bekleyebilirsiniz, çünkü S7 modelinde olan piksel farkı yok denecek kadar azdır. Fiyat olarak ne kadar pahalı da olsa S8 modeli alınmaya değer olduğunu belirtelim.


Sosyal medyada paylaş!

0
7 paylaşım

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Mustafa Ateş

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!