Sanal Gerçeklik Bizi Daha İnsan Yapar mı?

4 min


2
6 paylaşım, 2 puan

Medya organlarında ve internet mecralarında sık sık ‘sanal gerçeklik’ konusundaki yeni birtakım gelişmelerle karşılaşıyoruz ve haberlerini öğreniyoruz. Şu ana kadar daha çok ticari bir olgu olarak algılanmasına ve değerlendirilmesine neden olacak biçimde verilse de olayın aslında çok yönlü gelişmelere açık olduğu görülüyor. Galiba konunun ağırlık merkezi birazcık baştan beri kaydırılmış olarak sunuldu. Bütün bunları düşünmemize bir haber yol açtı.

Newsweek’in eski muhabiri Nonny de la Pena, dünyayı ve bu anlamda önce insanları değiştirebilmek amacıyla bir çabanın içine girmiş. Öyle bir çaba ki bu, insanın hayret, heyecan ve hayranlıkla izlememesi mümkün değil.

Pena biz insanları, haberleri bir başka boyutta sunarak, ideal bir insancıl standartlar kültürü oluşturabilmek ve böylece dünyayı değiştirmek istiyor.  Tam olarak ne istiyor ve bunu nasıl yapmayı istiyor Pena?

Konuyla ilgili haberlere göre Pena, haber sağanağı altındaki günümüz insanını, bu sağanağın sebep olduğu ilgisizleşme ve buna bağlı olarak da artan duyarsızlaşma olgularının egemenliğinden kurtarmak istiyor. Bunun için de kişilerin haberleri yalnızca zihinleriyle değil, tüm bedenleriyle algılamalarını sağlamak istiyor. Bir başka ifadeyle her bir haberin insanlar üzerindeki insancıl etkisini artırmak ve onun düşünce ve vicdanlar üzerindeki dönüştürücü gücünü ortaya çıkarmak istiyor. İşte bunun için de çok yeni bir şeyi denemek istiyor: Bildiğimiz klasik gazetecilik ile sanal gerçeklik olgusunu bir araya getirmek!

Her gün ve her an çevremizde, ülkemizde ve bütün dünyada ve hatta evrende neler olup bittiğini öğrenip anlamak için sürekli olarak haberleri okuyoruz, dinliyoruz ve izliyoruz.

Özellikle günümüzde en yeni iletişim teknolojilerinin de marifetiyle bu haber alma kaynaklarımız ve böylece imkânlarımız öyle zenginleşmiş halde ki bu olumlu durum bir de olumsuz durumu yaratmıştır: Duygusuzlaşma ve duyarsızlaşma! Klasik haber kaynaklarımıza ek olarak bugün sosyal medya platformları ve herkesin elinde olan akıllı telefon ve ilgili uygulamaları sayesinde tutulduğumuz bu ‘haber sağanağı’ sadece bilgi kirliliği denen olumsuzluğu da yaratmış olmakla kalmamıştır. Asıl soru(n) duygusuzlaşma ve duyarsızlaşma olsa gerektir.

Güney Kaliforniya Üniversitesi Gazetecilik Okulu’ndan Nonny de la Pena insanların izledikleri veya okudukları haberi bir gerçeklik olarak ‘hissetmeleri’ için birtakım teknikler üzerinde çalışmalar yapıyor. Böylece gazetecilikte yeni bir dönemin başlangıcına doğru yürüyor.

Kendisini bu konuda youtube’dan, Türkçe alt yazılı videosundan izleyip dinlemenizi ayrıca öneriyoruz.

(https://www.ted.com/talks/nonny_de_la_pena_the_future_of_news_virtual_reality?language=tr#t-52192)

Bir başka açıdan haber ve sanal gerçeklik evliliği

Bu haber bize şu soruyu da sordurdu: Acaba okuduğumuz-izlediğimiz her haberi ‘hissetmek’ bizi bir hayatı olan kimseler olmaktan binlerce hayatı olan insanlar yapar mı? Ve böyle bir ‘bin bir bilinç ve yürek’ bizi nerelere taşır? Daha insancıl bir dünya derken acaba ruhsal sağlığımız tehlike ve risklere de açık hale gelmiş olmaz mı? Öyle ya, haber verilen her olayı, kahramanları ile birlikte siz de yaşayacaksınız bir bakıma.

İnsanda olumsuz birtakım düşünce ve duygulara yol açan böyle bir öngörüden, aslında, yine kendimize ve insanlığa güvenerek, kolayca başka bir formata geçebiliriz. Nasıl mı? Bugüne dek olduğu gibi!

Pena’nın henüz tasarlanma, geliştirilme, denenme aşamalarını yaşamakta olduğunu tahmin ettiğimiz çalışması dileriz başarıya ulaşır. Ve bizler aldığımız her haberi olanca gücüyle benliğimizde hissederek, bir yerde bizzat ve gerçekten yaşayarak, daha insancıl tutum ve tavırlar almak üzere harekete geçeriz. Bunun ruh ve akıl sağlığımızı ilgilendiren birtakım endişelere sebep olsa da unutmamak gerekir ki aslında geçmişten bugüne bunu zaten yaptık, yapıyoruz, yapacağız!

Dinlediğimiz her şarkıda, okuduğumuz her roman, öykü ve şiirde ve izlediğimiz her filmde hep karşımızdaki birtakım insanların insani durumlarına hep ortaklık etmedik mi? O duygu ve düşüncelerle ağlayıp gülmedik mi? Demek ki yeni bir şeyle karşı karşıya olmayacak gibiyiz, aslında!

Üstelik konunun bir de iyi yanı var: Dinlediğimiz şarkı, okuduğumuz edebi eser ve izlediğimiz film bizi ne kadar güldürse veya üzse de, aynı zamanda bizde ne deneyimler ve esinler oluşturmuş ve böylece yine bizde nasıl karar ve eylemlere yol açmıştır. Her defasında ağır bedeller ödemeden çok derin ve detaylı yaşantılar, bağlı olarak ilgili deneyimler ve sonuçta da ilgili duygu ve düşünceler kazanmak!.. Bunlar küçümsenecek veya önemsenmeyecek kazanımlar değildir.

Üzerinde pek sık durulmasa da, aslında, bu konuda da ciddiye alınacak tek bir sorun var. Oda haberlerin sanal gerçeklik ile birleştirilmesi değil, birleştirilecek olan haberin doğruluğu veya güvenilirliği meselesi.

Baştan beri sözünü ettiğimiz haber kaynak ve teknolojilerinin sonsuz imkânlar sunması yanında adeta her bireyi haberci durumuna getirmesi bugün dünyada büyük bir haber kirliliğine yol açmış durumdadır. Sanal gerçeklikle bir araya gelecek olan her yalan, çarpıtılmış veya üretilmiş haberin elbet etkisi ve sonuçları da çok riskli ve tehlike dolu olabilir. Ama bu noktada da yapılacak olan, yani kesin çözüm, bugüne kadar olduğu gibi ‘seçici’ davranmaktır.

Güvenilir haber kaynaklarından gelen haberler sanal gerçeklikle sunulduğunda, evet, daha çok insan ve daha çok insancıl olabileceğiz! Bu insanlık adına gerçekten ‘iyi haber’ olsa gerek.

 


Sosyal medyada paylaş!

2
6 paylaşım, 2 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
1
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Ahmet Kundakçıoğlu

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!