Savaşın Görünmeyen Yüzü ‘Çocuklar’


Dünya üzerinde ilk insan yaşamaya başladığından beri savaşlar toplulukların kaderi olmuştur. Kıt kaynakları belirli oranda bölüşememişti insanoğlu. Güçlü olan her şeyin sahibiydi ve istediklerini elde etmek için dökülen kan, verilen can önemsiz detaylardı. Peki bu savaşta çocukların suçu neydi? Tek suçları yanlış yerde yanlış zamanda doğmuş olmalarıydı. Ölmek öldürmek kaderlerinde vardı önlemezdi!

Yıl 2017 insanoğlu yaşam için yeni gezegenler ararken, vazgeçtikleri dünyadan da kalan son ganimetleri toplama peşinde yeni savaşlara yelken açıyordu. Gelişen teknoloji ve bilim ile birlikte bir miktar bilinçlenen insanlar savaşmanın yanlışlığını görüyorlardı ve onları kontrol etmek zorlaşıyordu. Bilinçsiz itaat edebilecek topluluklar gerekliydi. Aranan çözüm uzakta değildi cevap çocuklardı. Çocuk askerler ve savaşçılar yeni hedeflerdi. Oyuncakları yerine silahla oynuyorlar nasıl bir oyuna alet olduklarını bile bilmeden bir hayal dünyasında yaşıyorlar yaşatılıyorlardı.

1948 yılında bağımsızlığını ilan eden Mynmar’da  kurulduğu günden beri iç savaş eksik olmamıştır. Birleşmiş Milletlerin yaptığı açıklamalara göre dünyada en çok çocuk asker oranına sahip ülke Mynmar’dır. Ordunun %20 sini oluşturan çocuk askerler, 10 yaşından itibaren toplanarak orduya dahil edilmektedir. Yoksulluğun baş gösterdiği ülkede aileler para karşılığında çocuklarını orduya satmaktadırlar.

Dünya geneline baktığımız zaman ise çocuk askerlerin kullanımının en yoğun olduğu bölge tahmin edilmesi zor olmayan Afrikadır. Birleşmiş Milletler verilerine göre dünyada 500 bine yakın çocuk asker kullanılmaktadır. Bunların bir bölümü mayın temizleme gibi görevlerde kullanılırken bir bölümü de uyuşturucu ticareti yapan örgütler tarafından satın alınıp asker olarak kullanılmaktadırlar. Birleşmiş Milletler bunu önlemek adına 15 yaşından küçük çocukların çatışmalara doğrudan katılmaması için önlemler almaya çalışsa da çokta başarılı olamadığı ortadadır.

Afrikalı çocukların kaderi kanla yazılmıştı. Doğduklarında yanlış zaman ve yanlış yerdeydiler tek suçları buydu. Kaderlerini kendileri çizebilirdiler ama doğruların ne olduğunu kim söylüyordu! Neyin doğru olduğuna nasıl karar vereceklerdi? Birileri onlar doğmadan önce onların hayatına çoktan karar vermişken ölmekten öldürmekten başka ne yapabilirlerdi? Birileri bu dünyada daha rahat yaşasın diye ölen çocuklar vardı. Açlıktan ölen çocuklar, hastalıktan ölen çocuklar, köle olarak kullanılan çocuklar, uyuşturucu mafyalarının elinde çocuklar, istismara uğrayan çocuklar…

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
5
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
1
Yok artık
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Oylama
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!