Savunma Sanayisinde Yerli Projeler

3 min


4
9 paylaşım, 4 puan

10) SAR 223: Türkiye’nin ilk özgün tasarım piyade tüfeğidir. Dünyanın hafif silah pazarında oldukça önemli bir projedir. Oldukça gözde bir tüfektir. Sarsılmaz Holding tarafından geliştirilmiş ve projede Ar-ge çalışmaları yürütülmüştür. TÜBİTAK ve 6 farklı Üniversitenin ortak çalışması olduğunu hatırlatalım.

9) Anka Projesi: insansız hava aracı olarak bilinen önemli bir projedir. Kanat açıklığı 17 m, en yüksek hız 217 km/sa ve uzunluk 7,99 olan bu projenin üretimi ise TUSAŞ’dır. İlk uçuş tarihi ise 2010 yılında başlamıştır. Yine bu projede tamamen yerli ham maddeler kullanılmıştır.

8) AZMİM: Dünya’da hem zırhlı özellik gösterip hem de yüzme özelliğine sahip ilk istihkâm dozeri olarak tanımlayabiliriz. Türk mühendisler tarafından 4 yılda geliştirilmesi tamamlanan 2009 yılında TSK’nın envanterine girdiğini söyleyebiliriz.

7) ALBATROS PROJESİ: Albatros projesi, hem helikopter hem uçak özellikleri taşıyan ilk insansız hava aracıdır. Dünya’nın en uzun kanatlı insansız hava aracı olan Albatros, Türk mühendis Serkan Köse’nin icadı olan Albatros projesi hem yerden dik kalkabiliyor hem de düz uçabiliyor. Sınır güvenliği ve konvoy takibi için kullanılıyor.

6) HEYBELİADA: İlk yerli savaş gemisidir.

5) MİLGEM: İlk yerli gemi projesidir. Proje Milli ve Gemi kelimelerinin kısaltılması şeklinde olmuştur. Projenin 4. Gemisi 2017 yılında denize indirilmesi planlanmaktadır.

4) THOR: Türkiye’nin yerli uzay mekiği projesidir. Thor projesi TÜBİTAK tarafından planlanmıştır, geleceğin uzay araçlarının ve hipersonik taşıma araçları için yapılmış önemli bir yerli projedir.

3) ALTAY:  Türkiye’nin ilk özgün ana muharebe tankı olarak bilinen TSK’nın yerli projesidir. Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Koç bir açıklamasında Altay’ın seri üretimi için bütün altyapı ve diğer imkânları sağladığını söylemişti.

2) GÖKTÜRK PROJESİ: Türkiye’nin ilk milli askeri keşif ve gözlem uydusudur.  Görev ömrü 5 yıl olarak hesaplanan projede global gözlem bölgesi olarak bütün dünyayı kapsayacak şekilde tasarlanmıştır. GÖKTÜRK uydusunun dünya çevresindeki tur süresi ise 98 dakika olarak ölçülmüştür. GÖKTÜRK 1 ise ayrı bir proje olup Türkiye’nin ikinci askeri uydusu olarak kayıtlara geçmiştir.

1) RASAT PROJESİ: Türkiye’nin uzaya yolladığı ilk yer gözlem uydusudur.

Türkiye’nin yerli projeleri arasında ULAK, FATİH PROJESİ, SOM, KASIRGA, ATAK, KUNDUZ ve URAL gibi yerli projeler bulunmaktadır. Yerli projelerimiz arasında TÜRKKUŞU T19-A da ilk yerli spor uçağımızdır.

 


Sosyal medyada paylaş!

4
9 paylaşım, 4 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
5
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
12
Helal Olsun
Mustafa Ateş

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!