Seyahat Eden Kadınlar İçin 6 Güvenlik Önerisi

Seyahate çıkmak herkesin hayalidir. Seyahat eden kadınlar için güvenlik önerisi niteliğinde 6 maddeyi sizler için sıraladık. 1 min


4
6 paylaşım, 4 puan

Seyahate çıkmak herkesin en büyük hayalidir. Erkekler bir nebzede olsa bu hayali gerçekleştirmek için  daha şanslılar. Ancak bir kadınsanız, hele hele de yanlız başına seyahat hayali kuran bir kadınsanız bu dünyaya 1-0 geriden başlamış gibi hissedersiniz. Kargamel ekibi olarak seyahat eden kadınlara güvenlik önerisi olacak 6 maddeyi sıraladık.

 1. 1 Telefonunuz Hayatınızı Kurtarabilir


  Gittiğiniz ülkelerde telefonunuz hayat kurtarıcı yol arkadaşınız olabilir. Telefonunuzun hayat kurtarıcı olması için şu adımlara dikkat edebilirsiniz:

  • Gittiğiniz ülkelerde acil yardım numaralarını önceden araştırın. Hatta bu numaraları telefonunuza kaydedin. Böylelikle başınıza gelecek bir durumda anında arayabilirsiniz. Avrupa Birliği ülkelerinde 911 'i aramak acil numarayı aramak demek olsada diğer ülkelerde acil servis numaraları farklı olabilir.
  • Güvenliğiniz için size saldıran kişinin fotoğrafını çekmeniz gerekebilir. Bu nedenle telefonunuzun kamera uygulamasını kısayol olarak ana ekranınıza ekleyin. Böylece size saldırmaya çalışan kişinin geri çekilmesini sağlayabilir.
  • Gece yatarken telefonu şarj etme alışkanlığı kazanın. Böylece hayat kurtarıcı yol arkadaşınız olacak telefonunuzun şarjı gün içerisinde bitebilir. Hatta kendinize yüksek amperli bir powerbank alabilirsiniz.
  • Gittiğiniz konumları aile üyelerine otomatik olarak paylaşan uygulamaları telefonunuza yükleyin. Böylelikle başınıza gelecek bir durumda aile üyeleriniz konumunuzu bulabilirler.
 2. 2 Yanlız Yürürken ve Yanlız Seyahat Ederken


  • Çevrenizden hep haberdar olun. Grup halinde seyahat ederken de bu kural geçerlidir. Ancak yalnız iken bu daha önemli bir etkendir. Çevrenize sürekli göz atın.Şüpheli karakterleri, muhtemel şüphelileri göz ucuyla süzün. Ayrıca unutmayın bulunduğunuz bölge şu an güvenli diye sürekli güvenli olacak diye bir kaide yoktur.
  • Mümkünse bilmediğiniz şehirlere gruplar halinde seyahat edin. Unutmayın atalarımız bir elin nesi var iki elin sesi var diye boşuna dememişler.
  • Sürekli aynı rotayı kullanmayın. Mümkünse aynı otobüsü,aynı treni hatta aynı yolu kullanmayın. Böylelikle sizi aklına yazmış bir şüpheliden kurtulabilirsiniz.
  • Tehlike altında olduğunuzu düşünüyorsanız topluluk içine yürüyün. Eğer sözlü tacize uğradıysanız sakin olun ve kalabalığa karışın.
 3. 3 Araba ile Seyahat Ederken


  • Bir karayolu üzerinde seyahat ediyorsanız ve birisi sizi sıkıştırarak kazaya sebep olmaya çalışıyorsa sakin olun. Muhtemelen sizi korkutmaya çalışıyor. Bu nedenle bir kazaya sebep olabilirsiniz. Yanınızda bulunan birisine bu olayı videoya kaydetmesini isteyin. Mümkünse aracın marka, modelini hatta plakasını videoya kaydedin. Böylelikle daha sonra yetkililere şikayette bulunabilirsiniz.
  • Sizi sıkıştırmaya çalışan kişiden kurtulunca arabanızı hemen park edip arabadan inmeye çalışmayın. Zira karşınızdaki kişi sapıklığı ileri götürerek size fiziki saldırıya girişebilir.
 4. 4 Toplu Taşıma Aracları İle Seyahat Ederken


  • Potansiyel tehlikelere karşı mümkünse cam kenarına oturmamaya çalışın. Böylece dışarıdan bizzat gelecek tehlikeden uzak kalabilirsiniz.
  •  Maç çıkışı gibi toplu olarak insanların akın akın olarak toplu taşıma araçlarına bindikleri zamanlar dikkat edin.Kapkaççıların ve hırsızların en sevdikleri ortam bu olabilir.


 5. 5 Taksiyle Seyahat Ederken


  • Taksilerin her zaman arka koltuğuna oturmaya çalşın. Bindiğiniz taksinin sürücüsünün kim olduğunu bilmiyorsunuz unutmayın.
  • Amerika gibi ülkelere seyahat ediyorsanız, taksilerde bulunan sürücü kartlarını kontrol edin.
  • Gittiğiniz ülkeye gitmeden daha önce oraya daha önce giden bir kişiden tavsiyeler alın. Mümkünse o kişinin bindiği taksinin numarasını yada adresini bulmaya çalışın.


 6. 6 Diğer İpuçları


  • Kaldığınız barınaklarda kontrol etmeden evin kapısını açmayın. Bu otel odası yada bir kulube olabilir.Çocuğunuz varsa ona da bu şekilde davranmasını söyleyin.
  • Evinizin çevresinde dolaşan şüpheli şahısları güvenlik güçlerine haber vermekten çekinmeyin.
  • Ailenize nerede olduğunuzu bildirin. Yabancı ülkelerde yada yabancı şehirlerde olduğunuz zaman bu sizin için hayati bir önem arz etmektedir.
  • İç güdülerinize güvenin. Yürürken yada bir yere giderken aniden garip ve korkmuş hissederseniz bu hisse kulak asmayın.Daha yoğun insan topluluğunun olduğu ve daha aydınlık bir ortama geçmeye çalışın.
  • Yanlız seyahat ediyorsanız bile tanıştığınız kişilere yanlız seyahat ettiğinizi anlatmayın.Bu kişiler sizi evinize kadar takip edebilirler.

  Son olarak şunu asla ve asla unutmayın. Seyahat etmeye çalışan bir kadınsanız asla ve asla bu hayalinizi ertelemeyin. Unutmayın seyahat etmek sizinde hakkınız ve bu hayali kurmayı,yaşamayı siz de hak ediyorsunuz.


Sosyal medyada paylaş!

4
6 paylaşım, 4 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
4
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
4
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
sofu44

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!