Seyyahların İzinde: Adıyaman Gezi Rehberi

1 min


0
8 paylaşım

Anadolu’nun en eski yerleşim bölgelerine sahip olan Adıyaman, MÖ 40,000 yılı öncesine kadar uzanan tarihi ve kültürel özellikleri ile karşımıza çıkmaktadır. 600,000 nüfusa sahip olan şehir, 9 ilçe ve 427 köyü ile Güneydoğu Anadolu bölgesinin kalkınmasında büyük bir role sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Binlerce yıllık geçmiş, Adıyaman’ın birçok toplum tarafından yönetilmesine olanak sağlamıştır. Başta Helenistik dönemler olmak üzere Roma ve Osmanlı’dan kalma eserler günümüzde halen güçlerini göstermektedir. Dünya’nın en değerli kültür varlıkları arasında gösterilen Nemrut Dağı, Helenistik dönemlerden kalma en önemli kanıt ve anıt mezar olarak görülmektedir. Adıyaman üzerine planlanan bir gezi içerisinde Nemrut dağının kesinlikle olması gerektiğini hatırlatmak istiyoruz. Gezi planlamasını bölgenin şartları ve durumlarına bağlı olarak Mayıs ve Eylül arasında gerçekleştirmenizi öneririz. En büyük sorunlar arasında gösterilen Konaklama sorunu bu şehir için çok da önemli değildir. Adıyaman şehir merkezi içerisinde 2 ve 3 yıldızlı birçok konaklama merkezi bulunmaktadır. Nemrut dağı eteğinde üst düzey standartlar sunan oteller dahi bulabilirsiniz. Adıyaman Gezi rehberine devam edecek olursak;

Nemrut Dağı

Adıyaman'ın Kahta ilçesi içerisinde bulunan Nemrut Dağı, 1987 yılında UNESCO tarafından kültürel miraslar listesine dahil edilmiş olup üst düzey korumalar ile ziyaretlere açık hale getirilmiştir. Helenistik dönem insanların atalarına ve tanrılara karşı olan sevgilerini göstermek adına inşa edilen 8  - 9 metrelik mezarlar bugün halen araştırmaların devam etmesine neden olmakta. Kral mezarlarının bulunması için yürütülen çalışmalar sonuçlarını yakın bir zamanda gösterecektir.

Yeni Kale

Kommageneler tarafından inşa edilen ve bir zamanların aktif şehirleri arasında gösterilen Yeni Kale, tarihin birçok devrinde restore edilerek kullanılmıştır. Son olarak 1970 yılında restore edilen kale içerisinde cami, Pazar ve çarşı yerleri, zindan gibi alanlar aktif olarak varlığını korumaktadır. Yeni Kale, Adıyaman’da görülmesi gereken bir diğer merkez olarak planlarınız içerisinde yerini almalıdır.

Arsameia Ören Yeri

Kommagen krallığının yazlık başkenti olarak gösterilen Arsameia, devletin idare merkezi olarak kullanıldığı bölgeler arasında da yerini almaktadır. Bölge içerisinde bulunan Grekçe yazıtlar, Anadolu'nun bilinen en büyük eserlerini oluşturmaktadır. Bölgenin uzun süredir ziyarete açık olması eserlerin biraz da olsa zarar görmesine neden olmuştur.

Adıyaman, bölgenin etkisini mutfağına yansıtan bölgeler arasında ilk beşe girebilmektedir. Yoğun baharat, bakliyat, et ve buğdaydan oluşan lezzetler sizleri adeta yeniden canlandırabilecektir. Kırmızı eti birçok çeşit içerisinde kullanmayı başaran halk, ziyaretleriniz sırasında sizlere oldukça misafirperver olarak yaklaşacaktır. Adıyaman'a muhakkak gidecek olursanız hakiki çiğköfteyi yerinde yemeden dönmemenizi tavsiye ediyoruz.

Adıyaman’da ki gece hayatı kültürel etkiler ile şekillenmiştir. Daha çok sıra gecesi ya da Türk gecesi olarak adlandırılan etkinliler ile bölgeye özgü türküler, dans figürlerini görebilir, yöresel lezzetleri daha yakın bir şekilde tadabilirsiniz. 


Sosyal medyada paylaş!

0
8 paylaşım

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
1
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Fatih SÖĞÜT

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!