Seyyahların İzinde: Kars Gezi Rehberi

3 min


-1
5 paylaşım, -1 puan

Seyyahların İzinde: Kars Gezi Rehberi

Akdeniz ve Egenin sıkıcılığı ile mücadele eden kişilere çok farklı, daha önce deneyimleme fırsatı bulamayacağınız bir öneride bulunacağız.  Doğu güzelliklerini en güzel şekilde keşfedebileceğiniz Kars size birçok imkan sunarak keyifli vakitler geçirmenize olanak sağlıyor. Birçok kişi çılgın girişimlerde bulunarak Ankara – Kars arasında gerçekleştirilen Doğu Ekspresi ile seyahat ediyor, tren ile doğanın ne kadar iç içe girebildiğini gözlemleyebiliyor. 25 saat süren yolculuk sırasında 54 adet istasyon geçerek Karsa ulaşabiliyor, manzara ile bir anda kendinizi sokaklara atabiliyorsunuz. Kars Gezi Rehberi içerisinde okuyucularımız için başta konaklama merkezler, yapılacak aktiviteler ve mekanlar hakkında bilgiler vereceğiz.

Gruplar haline gezmeyi sevenlerin tercih etmiş olduğu Kars gezisi için konaklama alanları oldukça gelişmiştir. Şehir içerisinde ve ilçelerde birçok seçenek bulunabileceğini belirterek standartlarınıza uygun seçimi kısa sürede yapabileceğinizi hatırlatmak istiyoruz. Genellikle kış aylarında yapılan seyahatler şehir merkezine yakın yerlerde konaklama ihtiyacı doğuruyor. Kışın -30 derecelere ulaşan soğuk sizleri korkutmasın. Diğer bölgelerdeki gibi kuru bir soğuk ile karşılaşmazsınız. Kalın kıyafet ve içlik desteği ile oldukça rahat bir gezinti sağlayabilirsiniz. Halkın büyük bir bölümü tarım ve hayvancılık ile uğraşmaktadır. Kafkasya üniversitesinin açılması ile beraber kalkınan şehir adeta öğrenci yuvası konumuna gelmiştir.

Kars Gezi Rehberi ilk olarak Kars Çayından başlamaktadır. Şehrin Güneybatısından geçen çay bölge üzerinde oldukça kutsal kabul ediliyor. Bölge halkı içerisinde Kürtler, Azeriler, Türkmenler ve yörenin kendi halkı bulunuyor. Yoğun olarak peynircilik, değirmencilik, bahçe bilimler, arıcılık ve hayvancılık bölgenin geçim kaynağını oluşturuyor. Hatta Türkiye’nin ilk ve tek peynir müzesi yine Kars içerisinde bulunuyor. Şehir içerisine yoğunlaşmak isteyen kişiler öncelikle Kars kalesinden gezintilere başlamak isteyebiliyorlar. Osmanlı Rus savaşı sırasında büyük tahribatlar gören kale; içerisinde hamam, cami, saray, köprü, tabya gibi birçok oluşuma ev sahipliği yapmaktadır. 46 adet tabyaya sahip olan kale savaşlar sırasında zarar görerek yalnızca 10 tanesini koruyabilmiş durumdadır.

Kale bölgesine yakın bir mahallede Namık Kemal’in Kültür Evi’ne dönüştürülmüş çocukluk evine rast gelebilirsiniz. Eteklerde gördüğünüz saray ise Lala Mustafa Paşa tarafından yaptırılmış Beylerbeyi sarayı olduğunu söyleyebiliriz. Ruslar, Kars içerisinde uzun yıllar geçirmiştir. Mimari özelliklerini kente yansıtan Ruslar estetik ve canlı görünen birçok merkezin inşasını gerçekleştirmiştir.

Birçok grup ya da bireysel gezgin bu şehri kış ayında gezmeyi uygun görmüştür.  Kars Gezi Rehberi hazırlarken bizler çok düşündük. Hangi mevsimde daha güzel görüntüler alabiliriz tartışmasına kapılırken kışın doğanın kendi güzelliğini yansıtması tüm planların alt, üst olmasına neden oldu. Karsa vardığınız andan itibaren nereye gideceğim diye düşünmenize gerek yok. Bölge halkı şehri tanıtabilmek için elinden geleni sonuna kadar yapmaktadır. Tek zorlanacağınız konu yiyecekler üzerine olmalıdır. Zengin çeşitleri ile aklınızı başınızdan alacak Kars mutfağı ile ilgili tanışmanız ilk olarak kaz eti ile başlamalıdır. Kaz etini birçok yemek türü içerisinde kullanan halk, farklı türlerde mantı, nezik, hörre, un çorbası, lalanga, piti, dögmeç gibi birçok yöresel lezzetin tadılmasına olanak sağlıyor. Yiyecekler ile ilgili paylaşımlarda bulunmak istemiyoruz. Bireysel olarak görüp tatmanız sizlere değişik sürprizler kazandıracaktır. Gidiş için kullanmış olduğunuz Doğu Ekspresi ile dönüş yapabilir ya da yorgunluğunuza yenik düşerek Hava yolu ile kısa seyahatinize son verebilirsiniz.


Sosyal medyada paylaş!

-1
5 paylaşım, -1 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Fatih SÖĞÜT

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!