Seyyahların İzinde: Şanlıurfa Gezi Rehberi

1 min


0
6 paylaşım

Güneydoğu Anadolu bölgesinin eşsiz kültürlerini bünyesinde barındıran, peygamberler şehri olarak da bilinen Şanlıurfa, Hz. İbrahim’in putları kırdığı, Nemrut tarafından ateşe atıldığı yer olarak da bilinmektedir. Oldukça eski bir medeniyet geçmişine sahip olan şehir, Milattan Önce 11,000’li yıllara dayanan geçmişi ile birçok topluluğun gelişmesinde önemli rol oynamıştır. Sümer, Babil, Hitit, Asur, Pers, Helenistik Dönem, Roma, Bizans ve Osmanlı egemenliği altına giren şehir 1924 yılında il olarak ilan edilip Urfa ismini almıştır. Kurtuluş savaşı sırasında bölge halkının gösterdiği üst düzey savunma nedeni ile 1984 yılında alınan karar ile şehir “Şanlı” unvanını almıştır.

Şanlıurfa, gelir kaynaklarının büyük bir bölümünü turizm, tarım ve hayvancılıktan elde etmektedir. Son zamanlarda bölge üzerine gerçekleştirilen yatırım faaliyetleri ile sanayi alanında da gelişim gösteren şehir, Türkiye’nin 7. Büyük şehri olarak gösterilmektedir. Bölge, oldukça değişik bir iklim tipine sahip olup yazları 40 dereceyi geçen sıcaklıklara maruz kalırken kışları da kar yağışı olmamasına rağmen üst düzey bir soğukluğa maruz kalmaktadır. Planlamalar yapılırken gezinizi kesinlikle İlkbahar ve Sonbahar aylarında planlamanızı tavsiye ederiz. Büyük şehir olması nedeni ile şehir merkezinde bulunan yüzlerce otel konaklamanız için gerekli fırsatları sizlere sunmaktadır. Eğer bölge hakkında ön bilgiye sahip olmadan gidecek olursanız bir tur şirketi ile anlaşmanızı tavsiye ederiz.

Şanlıurfa içerisinde şehir ulaşımı oldukça basit ve sadedir. Turistik bölgeler genellikle birbirlerine yakın olması nedeni ile sürekli bir yürüyüş içerisine gireceğinizi hatırlatmak istiyoruz. Tur dışında bireysel gerçekleştirilecek seyahatler için araç kiralamak en mantıklı seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır.  Şanlıurfa Gezi Rehberimizin en önemli bölümü olan ziyaret merkezlerine gelecek olursak;

Balıklıgöl

Şanlıurfa’nın günümüzde bu kadar turist ağırlayabilmesinde büyük bir katkıya sahip olan Balıklıgöl, merkezin Güneybatısında yer almaktadır. Göl içerisinde bulunan sazan balıkları bölge halkı tarafından kutsal kabul edilmekte olup avlanılması, yenilmesi kesinlikle yasak ve günah olarak kabul edilmektedir. Rivayetlere göre dönemin bölge hükümdarı Nemrut, Hz. İbrahim’i ateşte yakmak ister. Urfa kalesinin etrafında yakılan ateşler, Hz. İbrahim’in atılma anına kadar o kadar güçlendirilmiş ki ateşin dumanları birçok bölgeden görülebilmekte imiş. Hz İbrahim’in ateşe atılma anında ise mucizevi bir olay meydana gelmiş. Ateşler bir anda suya, odunlar ise bir anda balıklara dönüşüvermiş. O günden bu güne göl bölge halkı tarafından kutsal kabul edilerek balıkların koru altına alınmasını sağlamıştır.

Fırfırlı Camii

Birçok kaynak içerisinde on iki havari kilisesi olarak da bilinen Fırfırlı Cami, yüzyıllar boyunca Hristiyan alemi tarafından kilise olarak kullanılmıştır. Bir dönem koruma altına alınan cami, 1956 yılında alınan bir karar ile camiye dönüştürülmüştür. Tarihi dokuların hissedilmesine olanak sağlayan bu merkez, Urfa’nın en çok ziyaret alan bölgelerinden birisi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Halfeti

Sular altındaki şehir, kayıp şehir, saklı cennet gibi birçok isimlere sahip olan Halfeti, Urfa’nın en çok ziyaretçi alan bir başka bölgesi olarak karşımıza çıkmakta. Birecik barajının yapımı sırasında bölgenin sular altında kalması, yaşayanların başka alanlara göç etmesine neden olmuştur. Sular altında kalan bölgelerin göz ile görülebilmesi için düzenlenen tekne gezileri birçok kişinin eğlenceli vakit geçirmesine de olanak sağlamakta.

Şanlıurfa kültürünü yakından tanımak istiyorsanız muhakkak bir sıra gecesine katılmanızı öneriyoruz. Dost meclisleri tarafından düzenlenen etkinlikler ile bölge kültürünü yakından gözlemleyebilir, şarkıları, türküleri ve ikramları ile güzel bir deneyim yaşayabilirsiniz. Ayrıca, şehir merkezi içerisinde bulunan dokuma atölyelerini ziyaret edebilir, el dokuması halı, kilim ve çanta gibi hediyelik eşyaları oldukça düşük bütçeler ile satın alabilirsiniz.


Sosyal medyada paylaş!

0
6 paylaşım

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Fatih SÖĞÜT

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!