Seyyahların İzinde: Trabzon Gezi Rehberi

3 min


0
9 paylaşım

Seyyahların İzinde: Trabzon Gezi Rehberi

Doğu Karadeniz’in en önemli şehirleri arasında yer alan Trabzon, Türkiye’nin 9. Büyük şehri olarak karşımıza çıkmakta. Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yaparak Karadeniz’in gelişmesini sağlayan şehir, Fatih Sultan Mehmet tarafından 26 Ekim 1461 yılında fethedilerek Osmanlı toprağına dahil edilmiştir. Gerek doğası ile gerek tarihi ile gerekse insanları ile Trabzon ülkemizin önde gelen turistik yerleri arasında yer almaktadır.

Karadeniz bölgesine gerçekleştirilecek ziyaretler daha çok yaz ayları içerisinde yapılmalıdır. Yağmurların etkisini azaltması ile güneş ile tanışan Karadeniz coğrafyası birbirinden güzel aktiviteler ile misafirlerine keyif dolu anlar yaşatmakta. Planlamalarınızı öncelikle kalacak yerler üzerinden yapmaya başlamanız işlerinizi büyük ölçüde kolaylaştıracaktır. Konaklama ile ilgili bilgiler verecek olursak; Trabzon ve İlçeleri içerisinde birçok konaklama merkezi bulunmaktadır. İlçeler içerisinde bulunan yerler genellikle hostel ya da 3 yıldızlı oteller olabilmekte. Lüks konaklama şartları arayan kişiler merkez içerisinde bulunan birçok alternatif içerisinden seçimlerini yapabilirler. Trabzon içerisinde nerelere gidilir, gezilecek yerler nereleridir konusunda gelecek olursak;

Sümela Manastırı

Trabzon denilince akla gelen ilk merkezler içerisinde olan Sümela Manastırı, Maçka – Altındere köyü içerisinde yer almakta. Hristiyanlığın önemli merkezleri arasında gösterilen manastır, tahminlere göre 7. yy inşa edilmiştir. Günümüze kadar sadece dış görünümünü koruyan bu merkezin içerisinde çok büyük tahribatlar meydana geldiğini söyleyebiliriz. Sayısız restorasyon çalışmalarına maruz kalan Manastır için ziyarete açık alan bölüm sayısı oldukça kısıtlıdır. Manastıra giriş için 15 TL gibi bir ücret talep edilmektedir. Eğer Müze Kart sahibi iseniz birçok müzede geçerli olan ücretsiz giriş Sümela Manastırı içinde geçerli bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır.

Uzungöl

Çaykara sınırları içerisinde yer alan Uzungöl, doğal yapısı ve güzelliği ile ön plana çıkan alanlar arasında yerini almaktadır. Bölgeye ismini veren göl köyün kıyısında yer alarak birçok faaliyetlerin gerçekleşebilmesine olanak sağlamakta. Sabah erken saatlerde düşen sis ile yapılacak bir yürüyüş tüm yorgunluğunuzu üzerinden atacaktır. Bölge içerisine ilk yerleşimler 1700’lü yıllara dayanmakta. Bu nedenle tam bir geçmişe sahip olamadığından kalıntılar günümüze yakın tarihlere aittir.

Trabzon Ayasofya Müzesi

Trabzon Rum İmparatorluğu ailesine mensup kişiler tarafından yaptırılan Ayasofya Manastırı, 1584 yılına kadar kilise olarak kullanılmıştır. Osmanlı himayesi ile beraber şehirde meydana gelen değişimler kilisenin camiye dönüştürülmesine neden olmuştur. Uzun yıllar faaliyet kullanılan bu cami, Birinci dünya savaşı sırasında Rusların depo ve hastane üssü olarak kullandığı merkezler içerisinde yerini almaktaydı. 1964 yılında alınan bir karar ile Ayasofya Camisi Ayasofya Müzesine dönüştürülmüştür.

Atatürk Köşkü Müzesi

Trabzonlu bir banker tarafından yazlık olarak inşa ettirilen köşk, Mustafa Kemal Atatürk’ün 1924 yılında gerçekleştirdiği bir seyahat sırasında çok hoşuna gider. Trabzon üzerine 1930 yılında gerçekleştirilen ikinci gezi ile köşkü gezme fırsatı bulan Atatürk köşke büyük ilgi duyduğunu çevresindekilere sürekli belirtmekteydi. Cumhuriyetin ilanın ardından hazine malına geçen köşk, Trabzon Özel idare tarafından alınmış olup Atatürk’e hediye olarak teslim edilmiştir. Bir kez ziyaret etme fırsatına sahip olan Atatürk, köşkte 2 gece konaklayarak birkaç toplantısını da köşk içerisinde yapmıştır. 1943 yılında alınan bir karar ile köşk müze haline dönüştürülerek milletimize armağan edilmiştir.


Sosyal medyada paylaş!

0
9 paylaşım

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Fatih SÖĞÜT

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!