Sigaraya Yeni Yasaklar Geliyor

Recep Akdağ yaptığı konuşma sırasında sigara konusuna değinerek, yeni yasakların yolda olduğunu belirtti.2 dk okuma süresi


0
4 paylaşım

Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, yakın bir zamanda sigara konusuna yeni yasaklar geleceğini belirtti. Kasaların yanında sigara satışlarının yasaklanacağını belirten Akdağ konuşması sırasında tütünler hakkında da bilgi verdi.

SİGARA KONUSUNDA YENİ TEDBİRLER ALINACAK

Recep Akdağ sigara ile mücadele kapsamında önemli 5 madde bulunduğunu açıklayarak “Ak Parti hükümeti olarak sigara konusunda çok ciddi tedbirler almış bulunuyoruz ve bu tedbirler artmaya devam edecek. Kapalı mekanlarda getirdiğimiz sigara içme yasağının denetlenmesi için çalışmalar yapıyoruz. Bu denetimlerimizin güçlendirilmesi için çalışmalara başladık. Fakat konumuz sadece kapalı alanda sigara içilmesi değil. Sigara kutularının üzerinde uyarıcı bir çok yazı bulunuyor. Bu yazıların yenilenmesi için uğraşıyoruz. Ayrıca sigara hakkında yeni bir kanun maddesini taslak olarak hazırladık. Düz paket diye tabir edilen, markası küçük olan yeni bir sigara paketinden bahsediyorum. Bu sigara paketinin her tarafı uyarılarla dolu olacak. Sağlık bakanımızda sigara konusunda yeni bir çalışmaya başladı. Market çıkışlarında, kasaların yanında sigara satılıyor. Bu duruma mani olacağız ve ciddi bir medya kampanyası başlatacağız.

ÇİFTÇİ DEĞİL ARACI KAZANIYOR

Normal şartlarda Türkiye’de tütün üretimi için firmalarla sözleşme yapılıyor. Bunun dışında küçük miktarlar halinde kişilerin kendi kullanımlarına yasak yok. Fakat bu yasak artık istismar edildi. Yurt dışından gelen kaçak tütün ve sigaralardan bahsetmiyorum, Türkiye’nin içerisinde kaçak şekilde üretilen tütünlerden bahsediyorum. Tütünler makaron diye tabir edilen hazırlanmış sigara kağıtları içerisine doldurulup, kutusu 8-10 TL arasında bir fiyata satılırken bunların maliyeti 2-3 TL olur. Aracılar çok ciddi miktarlarda para kazanıyor ve bu durum tütün kullanımının artmasına sebebiyet veriyor. Türkiye’de tüketilen sigaraların yüzde 20’lik bir kısmını kapsıyor bu durum. Çiftçilerin yine kazandığı bir şey yok, para alıcıya gidiyor. Bunlara mani olmak için alınacak tedbirler üzerinde Maliye Bakanlığımız özverili bir şekilde çalışma yapıyor.” ifadelerini kullandı.


Sosyal medyada paylaş!

0
4 paylaşım

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
1
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Kızdım Kızdım
4
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Tuğçe Gürel

Ankaralı, 24 yaşında, hayatın yorduğu bir bilgisayar öğretmeni. Futbol tutkunu ve teknoloji aşığı. Daha ne olsun?

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!