Sigarayı Bırakma Yolları!

Sigarayı bırakmak mı istiyorsunuz? Kargamel ekibi olarak sizlerin doğal bir şekilde sigarayı nasıl bırakabilirim, sigarayı bırakmak istiyorum, sigarayı bırakma yolları ve yöntemleri sorularını cevaplıyoruz.4 min


3
4 paylaşım, 3 puan

Günümüzde her ne kadar paketlerinin üzerinde resimlerle süslenmiş sigara sağlığa zararlıdır yazıları olsa da malesef her geçen gün sigara kullanan kişi sayısı bir hayli artıyor. Sigarayı bıraktırma konusunu da pek çok kişi ticarete dökerek sigara bıraktırıcı ilaç ya da hap satmaktadır. Peki doğal sigarayı bırakma yolları nelerdir? Kargamel ekibi olarak sizlere bunlardan bahsedeceğiz.

Sigara içiyorsanız ve bağımlı olduysanız bırakmak gerçekten çok zor olacaktır. Ancak birazcık düşünceli olur ve içinizde sigara bırakma istediği olursa sigarayı bırakma yolları makalemiz aracılığı ile sizlerde sigarayı bırakabilirsiniz. Üstelik size hiçbir ilaç ya da ürün tavsiye etmeyeceğiz sadece doğal yollarla sigarayı nasıl bırakabileceğinizi belirteceğiz.

Sigarayı Bırakmanın Doğal Yolları

  • Sigarayı Neden Bırakmalısınız!

1-) Sağlık Sorunları

Sigarayı içtiğinizde belki içinizde neler oluyor bilmiyorsunuz ancak ciğerlerinizin neredeyse tükendiği, kalp hastalıklarınızın artabileceği ve kalp krizi riskinizin herkesten çok olabileceğini biliyor muydunuz? Hemen sigara içen ile içmeyen kişilerin organ resimlerine bakarsanız sağlığınızı ne hale getirdiğinizi görebilirsiniz.

2-) İnsanlar Sizden Kaçacaktır

Sigara içen bir kişi sigara içmeyen bir kişinin yanına gittiğinde o nefret edici kokuyu salmaktadır. Belki sizler farkında değilsiniz ancak sigara içtikten sonra sigara içmeyen kişilere adeta iğrenç geliyorsunuz. Öyle ki bu insanlar sizin yanınızda dahi durmak istemiyor. Çevrenizde yalnız kalmak istemiyorsanız sigarayı bırakın!

3-) Cebinize Baktınız Mı?

Şimdi gelelim en büyük sebeplerden bir tanesine şu anda sigaraların fiyatları neredeyse 8 TL – 15 TL arasındadır. Günde bir paket 10 TL’lik sigara içen birisi aylı 300 TL harcamaktadır. Aylık 300 TL harcamak yerin bu parayı sene sonuna kadar biriktirip 4.000 TL ile 2 – 3 hafta harika bir tatil yapabileceğinizi biliyor muydunuz? Peki eğlenmek mi istiyorsunuz? Yoksa hala sigara dumanı mı içmek istiyorsunuz.

4-) Dişlerinize Baktınız Mı?

Sigara içen birisinin dişleri normal insanlara göre daha çabuk sararmaktadır. Heleki sigarayı yanlış şekilde içiyorsanız ön dişlerinizde bir sararma görebilirsiniz. Şimdi gülebilecek misiniz? Bu sararmışlık başka insanlar tarafından çürümüş olarak adlandırılacak farkında mısınız?

Sigarayı Bırakma Yöntemler

1-) Kararlılık

Eğer siz sigarayı bırakma yollar, sigarayı nasıl bırakabilirim, sigarayı bırakmak istiyorum, sigarayı bırakma yöntemleri gibi aramalar ile bu makalemize ulaştıysanız mutlaka içinizde sigara bırakma tutkusu vardır. Aksi takdirde bu makalemize zaten bakmazdınız. Size yukarıda 3 madde ile bazı şeyleri sıraladık. Eğer bunları mantıklı şekilde düşünürseniz sigara bırakmanın gerçekten anlamlı olduğunu göreceksiniz. İlk hedefiniz kararlı olmaktır ve kararlı olmaktan asla şaşmamanız gerekiyor.

2-) Son Paketlerinizi ve Küllüklerinizi Fırlatın

Eğer sigarayı bırakma düşüncesine sahip olduğunuzda cebinizde halen paket sigaranız varsa hemen bu sigaraları alın ve çöpe atın. Şimdi gelelim küllüklere artık hiçbir küllüğe ihtiyacınız yok. Bunları evinizin camından dahi fırlatabilirsiniz. Eğer bunları yapıyorsanız zaten sigarayı bırakma konusunda önemli adımlar atmışsınız demektri.

3-) Paranızı Eğlencelerde Harcayın

Günlük bir paket sigara içen birisi haftalık 70 TL’lik masraf etmektedir. Hadi siz haftalık 50 TL’lik masraf yapıyorsunuz diyelim. Bir haftanın sonunda örneğin Pazar günü hafta boyunca sigaraya harcayacağınız meblağ normalde ne kadarsa hiç acımadan bu parayı eğlenmek için harcayın. Kafelere gidin, konserlere katılın, tiyatrolara katılın, havuzlara gidin ya da aktiviteler yapın. 50 TL az bir miktar değil inanın o 50 TL’ye yapılacak harika şeyler var. Çünkü bir sinema 10 TL, kafede bir çay 3 TL, bir tiyatro 5 TL – 10 TL ve bir havuza gitmek sadece 10 TL, 20 TL’dir. Aslında bu aktiviteler gözünüzde büyütecek kadar pahalı değildir.

4-) Yiyeceklerinizi Artırın

Sigaraya harcadığınız parayı hemen sıkmanıza gerek yoktur. Aktivite ve eğlencelerden hariç olmak üzere evinize daha fazla gıda takviyesi yapabilirsiniz. Haftalık 50 TL ya da 100 TL artık sigaraya ne kadar para harcıyorsanız bu paranın yerine evinize meyveler, sebzeler, hazır yemekler, kuruyemişler ya da çeşitli içecekler alabilirsiniz. Bu sayede paranızı sigaraya vermek yerine çok güzel alanlarda kullanarak ne kadar haklı olduğunuzu sürekli görürsünüz.

5-) Doğanın Faydaları

Şu anda öyle bir dünyada yaşıyoruz ki hem doğal güzelliği hemde yapay güzelliğinin ne kadar harika olduğunu her geçen gün daha iyi anlayabilmekteyiz. Doğa yürüyüşleri ve doğanın güzellikleri insanlara çok güzel gelmektedir. Doğaya gidebilir, ormanlık alanlarda yürüyebilir ve burada derin nefes aldığınızda kendinize geldiğinizi fark edebilirsiniz. Eski günleri hatırlıyor musunuz? İçinize hava çektiğinizde buram buram sigara kokusundan başka hiçbir şey gelmiyordu. Bir gülü dahi kokladığınızda sadece sigara kokusu alıyordunuz. Peki doğanın kokusu mu? Sigaranın kokusu mu sizi rahat hissettirecek?

  • Bağımlılık Mı? Baş Ağrısı Mı? Geçin Hocam Bu İşler!

Şimdi pek çok kişi sigaranın içerisinde nikotin var bizi bağımlı yaptı, sigara içmezsem başım ağrıyor, sigara benim için yanan tek şeydir gibi açıklamalar yapacaktır. Geçin hocam bu ayakları sigara sizi bağımlı yapmaz siz kendinizi bağımlı yaparsınız. 20 sene içen birisi nasıl bırakıyor? İnsanın ürettiği bir şey sizi nasıl bağımlı yapabilir? Sigara içmeyince başı ağrıyan kişiler eczaneden alacakları haplarını düzenli bir şekilde içebilir. En azından hap ile sigara içerek baş ağrınıza çözüm bulurken diğer organlarınıza verdiğiniz zararı vermemiş olursunuz.


Sosyal medyada paylaş!

3
4 paylaşım, 3 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
3
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
1
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
2
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
1
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
2
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Okan Baykan

Merhabalar Ben Okan. Sizler için Kargamel ekibi olarak her gün yeni ilginç bilgiler üretmek için çaba sarf ediyoruz. Üniversitede eğitim hayatıma devam ediyorum ve sizlerin merakını uyandırabilmek için haberler hazırlamaktan büyük mutluluk duyuyorum.

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!