Sinema Ufkunuzu İkiye Katlayacak En İyi Netflix Filmleri

12 min


1
8 paylaşım, 1 puan
netflix türkiye filmler
En iyi netflix filmleri

Bizzat izleyip analiz ederek oluşturduğumuz en iyi Netflix filmleri listesi, her izleyici kitlesi baz alınarak hazırlandı. Film konusunda seçici olanlar için belli bir kalite çizgisinin üzerinde içerikler sunan Netflix, tahminlerden çok daha eskiye, 1997’ye dayanıyor. 1997’de ilk defa abonelik sistemi ile hizmet veren online medya platformu olarak hizmete başlayan Netflix, o günden bugüne Amerika Birleşik Devletleri’nde 50, dünya genelinde ise 98 milyon kişiye ulaşmayı başardı.

Bu kadar geniş bir kitleye ulaşılması demek, sorumluluk demek. Netflix, abonelerinin sadece kendilerinde bulabilecekleri filmler, diziler ve stand-up gösterileri sunarak elindeki kitleyi hem kemikleştirdi, hem de büyüttü. Netflix 20 yıllık sürecin sonunda “dünyanın en iyi film ve dizi platformu hangisi” diye sorulduğunda parmakla gösterilir hale geldi. Bunun için seçmece içerikleri yayınladı ve filmler, diziler için milyonlarca dolarlık sermayeler ayırdı. İşte Netflix’i Netflix yapan o efsane filmlerden bir liste. Filmlere geçmeden önce Netflix üyeliğinin ilk ay tamamen ücretsiz olduğu bilgisini vermek faydalı olabilir, mutlaka deneyin, beğenmezseniz aboneliğinizi tek bir tuşa basarak iptal edebiliyorsunuz.

1- Beats of No Nation (Dram/Savaş, IMDb: 7.8)

Uzodinma Iweala’ın yine aynı isimli kitabından uyarlanan Beats of No Nation, bir çocuk askerin hayatını anlatıyor. Abraham Attah canlandırdığı Agu karakteriyle sayısız ödüle layık görüldü. 14 yaşındayken rol aldığı filmde ondan kimse böylesine üst düzey bir oyunculuk beklemiyordu. Afrika’daki iç savaşta anne ve babasından koparılıp militan kampına götürülen Agu için o güne kadar zannettiği ve düşlediği hayat tamamiyle yok olmuştur. Yaşamak için emirlere harfiyen itaat etmeyi, silah kullanmayı ve gerektiğinde öldürmeyi öğrenmesi gerekir.

Beats of No Nation etkileyici aksiyon sahneleriyle dolu abartı bir Hollywood filmi değil. Savaşın gerçek yüzünü açığa çıkaran, bir çocuktan nasıl bir katil yaratılır sorusunu cevaplayan yapıtı izlerken yer yer öfkelenecek, yer yer üzüleceksiniz. Yönetmenin işini iyi yapmış olmasının bir sonucu olarak filmi baştan sona hiç sıkılmadan izleyeceksiniz. Beats of No Nation en iyi Netflix filmlerinden bir tanesi, kaçırmayın derim.

Yönetmen: Cary Joji Fukunaga | Senaryo: Cary Joji Fukunaga

2- From Dusk Till Dawn (Aksiyon/Suç, IMDb: 7.3)

Gecko kardeşlerle daha tanışmadınız mı? Peki Tarantino’nun kan, şiddet ve aşırılığıyla?

From Dusk Till Dawn (Gün Batımından Şafağa Dek) Netflix Originals’in ilk filmlerinden. Efsane yönetmen Robert Rodriguez’in bakış açısıyla senaryo uyarlayanı Tarantino’nun bir araya gelmesiyle ortaya çıkartılan “gerçek” bir kült eser. Filmin atölyesinde oturan bu iki ismi öncesinden tanıyanlar filmde bol miktarda kan, kan ve kan olacağını anlamışlardır; çünkü Tarantino’nun ucundan dahi katkı sağladığı bir filmde kan çıkmadığı henüz görülmüş değildir. Ha keza Rodriguez de pek aşk filmi sevmez.

Amerikan rüyasını abartıya kaçırıp önlerine gelen herkesi öldüren Gecko kardeşler, yaptıkları soygun sonrasında Meksika’ya kaçarlar. Burada başlarına gelenler ise biraz aklı baştan alacak olaylar olduğu için açıklamaya çalışarak film heyecanınızı düşürmek istemem. Şöyle bir sahne var, daha ne olsun (videoda Salma Hayek’ten gözlerinizi alabilir de film platosuna bakarsanız filmde sizi bekleyen ütopik dünyayı biraz olsun görebilirsiniz):

Yönetmen: Robert Rodriguez | Senaryo: Quentin Tarantino

3- War Machine (Aksiyon/Kara Mizah, IMDb: 6.3)

Başrolde Brad Pitt varsa kim izlemez ki! Bazı oyuncular sadece o filmde oynamış olmakla izleyiciye “bu kaliteli bir film, izlediğine değecek” mesajı verir, işte Brad Pitt öyle oyunculardan. War Machine’deki oyunculuğu yine dillere destan, Pitt’in film boyunca sürdürebildiği “ilginç konuşma tarzını” daha önce de görmüştük, başlarda biraz garip geliyor ama sonradan alışıyorsunuz, hatta aksanını öyle yapmış olması memnun dahi ediyor. Lafı çok uzatmadan filme geçelim.

Amerikan askerlerinin Afganistan’da bulunmalarına atıf yapan filmin ana kurgusu, Afganistan’da bir türlü başarıya ulaşılamaması. Başarısız olan bir orgeneralin yerine yeni gelen orgeneral McChrystal tam anlamıyla bir saattir. Hiç denilecek kadar az uyur, sabahları kilometrelerce koşar, az yemek yer, ağır ve düzenli spor yapar. McChrystal’ın gelişi hem üssü, hem de basını heyecanlandırır. Afganistan’daki başarısız politikaların son bulacağına dair umutlar yeşerir. Karizmasıyla yerel halkı ve yöneticileri etkilemeye çalışan McChrystal bunda pek başarılı olamaz. Başka yollar denemeye karar verir ve basın ile biraz fazla içli dışlı olur. Devamını anlatmayayım; kalanını da izleyince öğrenirsiniz. War Machine kesinlikle bir savaş filmi değil, tam anlamıyla kara mizah türünde. Eğlenceli bir film, sıkıcılıktan çok uzak, bir şeyler hakkında mesaj ve anlam taşıyan kaliteli bir yapım. İzlemenizi tavsiye ederim, hadi beni boşverin, Brad Pitt’in hatrı için izlenir bu film. Oyunculuğu ve mesajıyla öne çıkan War Machine en iyi Netflix film yapıtlarından bir tanesi.

Yönetmen: David Michôd | Senaryo: David Michôd

4- Spectral (Bilim-Kurgu/Aksiyon, IMDb: 6.2)

Göremedikleri “şeyler” ile savaşmaya mecbur askerler. Spectral durmaksızın süren aksiyonu ve temelindeki sağlam bilim-kurgusu ile izleyicisine güzel bir film keyfi vaat ediyor. Askerler göremedikleri varlıklar tarafından bir bir avlanmaktadır. Karşılarındaki şeyi sadece son anlarında görmeleri mümkün olmaktadır ama sonunda onlarla savaşmanın bir yolunu bulurlar. İki çocuk ve onları korumak için her şeyi yapmaya hazır bir baba sayesinde.

Spectral gibi yapıtlar Netflix’in neden filmlere bütçe desteği verdiğinin cevabı. Spectral gibi bir filmi bu kalitede hazırlayıp sunabilecek bir başka yapımcı şirket yok. Bilim-kurgu sevenlerin ve Cumartesi akşamını değerlendirmek isteyenlerin bir an bile düşünmeden, fazla fazla şeyler bekleyerek izleyebileceği bir film.

5- iBoy (Bilim-Kurgu/Aksiyon, IMDb: 6.0)

Sıkı durun, baştan sona sizi kendisiyle birlikte alıp götürecek, izlemesi keyifli, üzerinde düşünmesi ufuk açıcı bir bilim-kurgumuz var. Bir kavgada yaralanan ve kafasına (evet, baya kafasına) cep telefonu parçaları saplanan Tom, hastaneden taburcu edildikten sonra kendinde olağan dışı bir şeyler olduğunu fark eder. Etrafındaki elektronik cihazlardan yapılan veri aktarımlarını kafasının içinde görebiliyor, her şeyi duyabiliyor ve kontrol edebiliyordur. İşin buraya kadar olan kısmı size bir Marvel filmini anımsatmış olabilir ama sonrası tam bir Mr. Robot aksiyonu.

Tom, okuldan tanıdığı kız arkadaşının başına gelen “iğrenç” olayı öğrenir ve bunu yapanlardan intikam almak için yeteneklerini kullanmaya karar verir. İlk iş, her hacker gibi bir nickname bulmaktır: iBoy.

Günümüzde çıkarılan bilim-kurgu filmlerinin sürekli bir uzaylı sevdası içerisinde olduğu düşünülürse iBoy gerçekten izlenilesi bir Netflix filmi.

Yönetmen: Adam Randall | Senaryo: Joe Barton

6- The Discovery (Dram/Bilim-Kurgu, IMDb: 6.3)

İnsanlar durmadan intihar ediyor, artık yaşamanın bir anlamı yok. Niye mi? Çünkü bir bilim insanı ölümden sonra hayatın “başka bir yerde ve başka bir şekilde” devam ettiğini ortaya çıkardı ve bunun adına keşif, yani The Discovery denildi.

İzlediğiniz tüm bilim-kurgu filmlerini bir kenara ayırın, dram filmlerini ayırın, apokaliptik filmleri ayırın ve bu üç sınıftan en iyilerini bir araya getirin, sonra da üzerlerine psikolojinizi darmadağın edecek bir şeyler ekleyin; işte The Discovery’nin etkisi muhtemelen sizde böyle olacaktır. Hiçbir filme benzemiyor; çok karmaşık ve yukarı bir kurguyu bir insanın yaşamına uyarlamak ve bunu yaparken o kişinin bilinçaltına girmek her senaristin üstesinden geleceği iş değil. Filmi anlatmak gerçekten mümkün değil ancak deneyeceğim:

İnsanlar öldükten sonra yaşayacaklarının bilimsel olarak ispat edilmesi nedeniyle artık çok daha kolay intihar etmektedir. Ölümden sonra hayatın varlığını keşfeden bilim insanı, intihardan son anda kurtulan veya intihar etmesine ramak kalan insanları bir araya toplamıştır ve onları sakin, huzurlu bir yerde rehabilite etmektedir. İşler buradan sonra biraz karışıyor, zira keşfi yapan bilim adamının uzun süredir görüşmediği oğlu çıkıp ziyaretine geliyor. Ama bu gelmek öyle, hadi bavulu topladım geldim gelmesi değil. Konuyu anlatmak dediğim gibi mümkün değil ancak izlediğinizde ve özellikle finalinde kafanızın üstünde yeni bir kafa oluştuğunu hissedeceğinize garanti verebilirim. Çok kaliteli, kült olmaya aday bir film The Discovery.

7- Collateral (Aksiyon/Suç, IMDb: 7.6)

Türkçe adıyla Tetikçinin Gecesi’ni izlemek için başrolde Tom Cruise’u görmek yeterli mi? Çoğu kişi için Tom Cruise’nin “en” iyi performansı Collateral filminde. Yüksek aksiyon, ders diye izletilecek oyunculuklar, harika bir senaryo ve kurgu doğru adamın, yani yönetmen Michael Mann’in objektifinde birleşince ortaya doyum olmayan bir film çıkıyor.

Max sıradan ama eğlenceli bir taksicidir, annesiyle birlikte yaşamaktadır, huzur içinde geçip giden hayatında “küçük mutluluklar” ile yetinmeyi öğrenmiştir. İnsanların geceleri daha güvenli olduklarını düşündüğü için 12 yıldır hep geceleri çalışmaktadır. İşte böyle bir gecede Vincent adında bir adam taksisine biner. Olaylarımız da burada başlayacaktır. Vincent, Max’a bütün gece onu istediği yerlere götürmesi halinde 700 Dolar gibi yüksek bir meblağ teklif eder, Max da kabul eder. Nereden bilsin garibim, Vincent’in aslında bir suikastçı olduğunu ve bütün gece insanları öldüreceğini! Teorik olarak suç ortağı haline gelen Max bu işe bir “hayırdır” demek için uygun anı bekliyordur ama aksiyondan iki çift söz söylemeye vakit bulamaz. Gece boyu aksiyon, gece boyu gerilim; Netflix’in en iyi filmlerinden olan ve Tom Curise’i barındıran Tetikçinin Gecesini kaçırmayın.

Yönetmen: Michael Mann | Senaryo: Stuart Beattie

8- American Story X (Aksiyon/Dram/Suç, IMDb: 8.5)

Irkçı bir ağabeyin izinden giden kardeş ve hayatını “Nasyonal Sosyalizme” adamış, kendi sebepleri olan, siyahilerden nefret eden “o” ağabey. Polis olan babasının daha o çocukken siyahilerin yoğunlukta olduğu bir mahallede öldürülmesi Derek’e hayatı boyunca taşıyacağı bir nefret yüklemiştir. Nefreti öyle üst bir seviyededir ki, Amerika’da sadece beyaz Amerikanların yaşama hakkı olduğunu ve diğerlerinin öldürülmesi gerektiğini düşünmektedir. Başrolde kim var tahmin edin! Fight Clup’ın önce mülayim, sonra sayko karakteri: Edward Norton.

American Story X içeriği ile sizi büyüleyecek bir film. Senaryo temeli harika, Edward Norton başta olmak üzere tüm oyuncular üst düzey performans sergilemiş, aksiyon çekimlerinde yönetmen üzerine düşeni hakkıyla yerine getirmiş. E bize de izlemek düşer. İzleyin, zaten izlettirirsiniz.

Yönetmen: Tony Kaye | Senaryo: David McKenna

9- ARQ (Bilim-Kurgu/Aksiyon, IMDb: 6.4)

Benim kafam zehir gibidir, öyle komplike kurgular falan vız gelir, dakikasında olayı çözerim diyorsanız sizinle bir de ARQ’yu izledikten sonra konuşalım. Renton ve Hannah iki bilim insanı ve evliler. Birlikte dünyanın geleceğini kurtaracak bir proje üzerinde, yeni bir enerji türünü ortaya çıkarmak için çalışıyorlar. Ama bir sorun var. Birlikte uyudukları yatakta her sabah uyanan çift her gün aynı şeyi yaşamaktadır, baya aynı şey, sürekli tekrar eden olaylar içerisinde sıkışırlar. Ta ki Renton bu tekrarı fark edene kadar.

Aksiyon sahnelerinde elinizin ayağınızın rahat duramayacağı, bilim-kurgusuyla kafaları yakan efsanevi bir film ARQ. Tabii Netflix destekli olunca bütçeden, prodüksiyondan kısmamışlar. İzledikten sonra hemen uyumayın, kabusunuzda sabah uyanıp garip olaylar yaşadığınızı görebilirsiniz. Filmden sonra beyninize bir yarım saat izin verin, kendine gelsin.

Tony Elliott | Senaryo: Tony Elliott

10- Virunga (Savaş/Belgesel/Gerilim, IMDb: 8.3)

Virunga çok kıymetli bir film. Kıymetinin sebebi ise gerçek bir olaya dayanmasından kaynaklı. Bir gorilin yaşamı için daha önce hiç göz yaşı döktünüz mü? Bu filmi izlerken “bir goril” için ağlayacaksınız, hem de hüngür hüngür (Hannibal olanlar hariç tabii). Kongo’daki Virunga Milli Parkı’nda yaşanan olayları konu alan film, parktaki 800 gorili iç savaştan, Avrupalı gözü aç heriflerden, acımasız hükümetten korumak için “canını ortaya koyan” park koruyucuları.

Virunga Milli Parkı’nda yaşayan gorilleri herkes kaçırıp satmak istemekteydi. İç savaş çıkaran çetelerin aklına gelen bu “kârlı” iş, gorillerin çoğu için ölüm, kalanlar içinse tam bir esaret demekti. Ama çeteler bu işi sandıkları kadar kolay halledemeyecekler; çünkü insanın insana ettiği zulmü bir de başka canlılara yaşatmamaya kararlı park korucuları silah başına geçti ve parkı tıpkı bir kale gibi korudular. Avrupalı zenginlerin finanse ettiği çeteler ve tek başına bırakılmış park korucularının destansı çarpışmasından sonra ise tarih iyileri yaşattı. O goriller halen Virunga parkında ve onları koruyan korucuların isimleri tek tek yazılı. Savaşta 130 korucu hayatını kaybetti, birçoğu uzuvlarından oldu ve hepsi de ortak bir dramı yaşadı.

Öncesinde izlediğiniz savaş filmlerinde kahramanın kurşunların üstüne koştuğunu falan görmüş olabilirsiniz. Bu tamamen abartı, göz boyama işi. Virunga her anlamda gerçeğe dayanıyor, oyuncuların performanslarını seyrederken acaba gerçekten kurşun mu sıkıyorlar diyeceksiniz; çünkü gözlerindeki korku ama bu korkuya rağmen orada kalma cesaretleri öylesine saf şekilde objektife sığdırılmış ki, şaşırmamak elde değil. Bu listede en iyi film hangisi diye bana sorarsanız, cevabım kesinlikle Virunga olur. Bütün filmler kaliteli ama Virunga gerçek.

Yönetmen: Orlando von Einsiedel

11- Ridiculous 6 (Komedi/Western, IMDb: 4.8)

IMDb puanına bakarsanız Ridiculous 6’nın adı gibi “saçmalık” olduğunu sanabilirsiniz, aslına bakarsanız gerçekten saçmalık ama çok eğlenceli bir saçmalık.

İşi gücü bitirdiyseniz, arkadaşlarla akşam atıştırmalıkları hazırlayıp kanepe, koltuklara yerleştiyseniz şöyle evire çevire, kocaman kocaman gülmeye de hazırsanız Ridiculous 6’yı izleyin. Konusunu anlatmaya çalışaraktan zahmete girmeyeceğim, Dalton kardeşler ile Red Kit’in Kastın Ne Moni deyişinden Kastamonu’ya evrilmesi gibi bir konu var. İzlemesi gerçekten keyifli, Netflix’teki komedi “filmleri” arasında şahsen en sevimli bulduğum film olur kendileri.

Yönetmen: Frank Coraci | Senaryo: Adam Sandler ,  Tim Herlihy

Yakın Zamanda Gösterime Girecek Netflix Filmleri

Netflix’in yakında gösterime girecek olan filmleri maalesef dizilerin aksine birkaç ay önce değil, birkaç hafta önce duyuruluyor. Bu sebeple yakın zamanda yayınlanacağı kesin filmler listemiz kısa. Bu da Netflix’e bir sitemimiz olsun, erken duyurun kardeşim, liste yapamıyoruz sizin yüzünüzden. (Ama bunların fragmanlar falan baya iyi, güzel şeyler olacağa benziyor.)

Death Note

Animesini izlediyseniz Death Note’u duyunca biraz sinirleniyor olabilirsiniz. Şahsen 32. bölümde ben küplere binmiştim, 35. bölümde bitince birkaç duvarı yumruklayıp elimi de incittim. Kısacası anime dizisi başlarda ve ortalarda mükemmelin ötesindeyken her nedense sonlarında yol tutuşunu kaybedip duvara tosladı. Netflix’teki abilerimiz, ablalarımız bunu görmüş olmalılar ki, şunun adam akıllı bir filmini çıkaralım, millet Death Note’u kötü hatırlamasın demişler ve işe koyulmuşlar. Netflix’te 25 Ağustos 2017’de yayınlanacak. Heyecan dorukta, Adam Wingard üstadımız yönetmen koltuğunda, bakalım ne olacak…

Bright

Netflix’in filmi yapanlara “para mı, para size kurban olsun” diyip 100 milyon Dolar (anlamadıysanız hesap etmeye çalışmayın, çaktırmayın, yüz milyon dolara yüz tane film yaparım ben, öyle düşünün) bütçe sunduğu Bright’ta Will Smith var, Joel Edgerton ve Noomi Rapace var; daha ne olsun? Fantastik, polisiye ve gerilim kategorilerinde sunulan film 22 Aralık 2017’de yayınlanacak.

Konusuna dair bilinenler şöyle: dünyada elfler, orklar, periler, ecinniler falan her türden yaratık birlikte yaşıyordur. Bizim kahramanlar ise gece devriyesinde iki polis memurudur. Olayın kırılışı ise dünyayı yok edebilecek güçte bir kutsal emanetin “yanlış ellere” geçme ihtimali. Anlayacağınız klasik bir Hollywood senaryosu var ama Will Smith’in çıkıp oynadığı şey kötü olmaz, olamaz, görülmedi öyle bir şey. Seni de bekliyoruz Bright.

Editörün Yorumu

Netflix’i artık durdurmak mümkün değil, sadece kaliteli ve iş çıkacak senaryolara destek verdikleri için en kötü yapıtları dahi ortalamanın üzerinde. Bu nedenle her sinemasevere tavsiyem, Netflix abonesi olması. Filmlere gelirsek, yukarıdaki listede en iyi film olarak Virunga’yı görüyorum, şahsi fikrim. Olayların gerçek olması, oyunculuğun aşmışlığı ve belki de duygusal sebeplerle bu böyle.

Kuru kavga olmasın, izlerken bir şey anlayayım diyip bir aksiyon filmi bakınıyorsanız American History X, Türkçe adıyla Geçmişin Gölgesinde en iyi tercih olacaktır.

Collteral filmi belki çok fazla abartı kaldıramaz ama Tom Hanks’in başrolde olması filme başka bir boyut katıyor. Tom Hanks’in olduğu filmde, filmden çok Tom Hanks önemlidir. Şahsen ben filmi değil, Tom Hanks’i izlerim. Hanks abimizin sayko suikastçı halini görmek isterseniz kaçırmayın.

Ama, ama, ama… Bana öyle bir film izlet ki, hayatım değişsin istiyorum, düşünme kalıplarım yerinden sökülsün, başka bir beyne evrileyim derseniz, The Discovery. Ölümden sonra hayatın varlığına günümüzde pek çok insan inanıyor ama bu henüz bilimsel olarak ispatlanmaktan çok uzak. Ya bir gün ispatlanırsa? Ölmek diye bir şey yoksa buradaki sıkıntılarla neden cebelleşeceksiniz? The Discovery sadece bu listenin değil, belki de dünyadaki tüm filmlerin arasında en sarsıcı olanlarından, en kötü ilk üçe girer, öyle diyeyim size.

Şimdilik bu kadar. Listeyi beğendiyseniz “helal olsun baydogan kardeş, bravo, seninleyiz vietnamlı” tarzında bir yorum yapabilirsiniz, tabii yapmayabilirsiniz de. Bunlar hep tercih meselesi. Başka bir yazıda görüşmek üzere.


Sosyal medyada paylaş!

1
8 paylaşım, 1 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
5
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
5
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun

Baktım gökte bir kırmızı, bir uçak. Bol çelik, bol yıldız, bol insan.

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!