Çözülemeyen Sır: Bermuda Şeytan Üçgeni


Atlas okyanusunda yer alan ve oldukça geniş bir bölgeyi kapsayarak efsanelerin oluşmasına neden olan Bermuda, bugüne kadar birçok gemi ve uçağın kaybolmasında büyük bir etkisinin olduğu söylenmekte. Birbiri ardına gerçekleşen gizemli olaylardan sonra adı Bermuda Şeytan Üçgeni olarak değişen ve Amerikan Havacılık ve Deniz birimleri tarafından reddedilen bu bölge, birçok bilim insanı tarafından da yok sayılarak sıradan bir okyanus yapısı olarak görülmektedir. Bölge üzerine keşif yapmak için havalanan uçaklar, ekipman arızaları yaşadıklarını dile getirerek, bölge üzerinde pusula sistemlerinin tamamen ters etkiler göstererek yanlış yönlendirmelerde bulunduğu da dile getiriliyor. Bermuda yakında seyahat eden birçok kaptan, telsizlerinin çalışmadığını belirterek bu bölge içerisinde oldukça gizemli olayların meydana geldiğinden bahsedilmiştir.

bermuda şeytan üçgeni

Belki de dünyanın en gizemli bölgeleri arasında yer alan Bermuda, ilk olarak Christopher Columbus tarafından gerçekleştirilen keşif gezileri sırasında tespit edilmiştir. Columbus’un yazdıklarına göre; meydana gelen değişimler ilk olarak pusula üzerinde görülmüştür. Yön tespiti yapabilmek adına kullanılan pusula üzerinde kaymalar tespit etmesi ve deniz içerisinde gördüğü bir ateş topu halen bir sır perdesi olarak tarih kitapları içerisinde yerini almaktadır. Meydana gelen uçak ve gemi kazaları ile ilgili ortaya atılan tezler ise genellikle uzaylılar, mitolojik deniz canlıları ve çeşitli kazalar ile adlandırılması bu sır perdesinin aralanmasına olanak sağlamamaktadır.

Meydana gelen kazalar sonucunda ise uçak ve gemilere ait hiçbir kalıntı izinin elde edilememesi, bilim insanları tarafından da oldukça değişik bulunmuştur. Konu üzerine yapılan araştırmalarda ise bölgenin oldukça güçlü fırtınalara maruz kalması ve su akıntılarının normalin bir derece üstünde olması kazaların meydana gelmesinde bir etken olarak görülmekte. Pusula sorunları ile ilgili yapılan açıklamalarda ise; bölgenin oldukça güçlü rüzgarlara maruz kalması nedeni ile manyetik alanında değişmelerin yaşanmasına neden olabileceği ileri sürülerek araştırmaların yapılmasına engel olacak şekilde açıklanmıştır. Uçak kazalarının büyük bir bölümünün pilotaj hatası nedeni ile olabileceğini, bölge içerisinde yer alan ada dizilerinin neredeyse tamamının aynı görünüme sahip olmaları kazaların meydana gelmesinde bir etken olarak ifade edilmiştir.

Norveç’te yapılan bazı araştırmalar, Bermuda Şeytan Üçgeni olarak adlandırılan bölge içerisinde gerçekleşen kazaların temelinde yer alan olayların gizeminin çözülmesine olanak sağlayacak gibi görünüyor. Birçok kişi tarafından korkulu bölge olarak adlandırılan Bermuda, seyahat alanlarına kapatılmış, araştırmacıların dahi girişleri yasaklanmıştır. Olaylara neden olan etmenlerin ise Barents Denizinde meydana gelen metan gazı patlaması, 200 kadar kraterin oluşmasına neden olduğu gibi kayıp vakalarının temelinde de bu kraterlerin neden olabileceğinin iddiaları tartışmaların başlamasına neden olmuştur.

Büyük ihtimal ile Atlas okyanusunda meydana gelen bir patlama, çok sayıda krater oluşumuna neden olmuş olabilir. Gaz patlamaları sonucunda oluşan kraterlerin etki alanı Kuzey Kutbuna Kadar gitmekte olup sığ denizlerde de etki gösterebileceği üzerine araştırmalar son zamanlarda giderek artmıştır. Eğer krater oluşumlarında meydana gelen baloncukların bir gemiyi batırabilecek kadar güçlü olduğu tespit edilirse büyük sır perdesi nihayet açıklanmış olacak. Bundan önceki yapılan çalışmalarda Bermuda Şeytan Üçgeninin uzaylılar tarafından kontrol edildiği, deniz altında gizliliğini koruyan enerji ve radyasyonun tamamen dünya dışından gelen bir element tarafından üretildiğine dair raporlar sunulmuştu. Bugüne kadar Atlantik Okyanusunda meydana gelen olaylara da kısaca bakacak olursak;

1967 yılında Miami kıyılarından ayrılan Which gemisi, Atlas okyanusu üzerinde seyir halindeyken acil durum sinyali verir. 25 dakika sonra bölgeye gelen kurtarma ekipleri ne gemiye ait bir ize, ne de yolcular ile ilgili bir kalıntıya ulaşamamıştır.

Amerikan Hava Kuvvetleri, Bermuda üzerinde gerçekleştirdiği eğitim uçuşları sırasında 4 uçağından haber alamaz. Uçakların bulunması adına tekrar gönderilen bir keşif uçağının da kaybolması, ABD Hava kuvvetlerinin bir daha bölge üzerine çalışma yapmasını engeller.

Oldukça değişik bir kaybolma vakasından daha bahsetmek gerekirsek; Bölge üzerinden geçerken birden ortadan kaybolan yolcu uçağı, büyük tartışmaların gündeme gelmesine neden olmuştur. Hava yolu firması, uçak üzerinden herhangi bir yardım sinyalleri almadığını belirterek bölge üzerinde yapılan enkaz çalışmalarından ise herhangi bir sonuç alınamaması, Bermudayı bir sır perdesine dönüştürmüştür.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
3
Yok artık
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Helal olsun Helal olsun
0
Helal olsun
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Beğendim Beğendim
0
Beğendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Kargamel.com'a Hoşgeldiniz.

Hesabınız yok mu? Şimdi kayıt olun.
Kayıt Ol

Şifre sıfırla

Şifrenizi buradan sıfırlayabilirsiniz.

Hesabınız Var mı?
Giriş Yap

Kayıt Ol

Kargamel'e Katılın!

Hesabınız Var mı?
Giriş Yap
Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Düz Yazı
Görseller ile süslenmiş makaleler
Liste
Klasik Düz Listeler
Oylanabilir Liste
Oylanabilir Liste
Caps
Caps yarat