Sonunda İntihar Etmek Zorundasın: Blue Whale (Mavi Balina) Oyunu


Yulia Konstantinova intihar yeri
İntihar eden ve kollarında jiletle çizilmiş mavi balina simgeleri bulunan kızlardan Yulia Konstantinova’nın intihar mahali

130 gencin intiharına sebep gösterilen Blue Whale oyununu öyle veya böyle haberlerde görmüşsünüzdür. Türkiye’deki basın kuruluşlarının haliyle yeterli bilgi veremedikleri Mavi Balina oyunu ile alakalı vakalar hakkında size birkaç bilgi vermek üzere bu yazıyı yazıyoruz.

Blue Whale oyunu, mouse veya klavye ile oynadığınız, telefon ekranınızla kumanda ettiğiniz oyunlardan biraz farklı. Yazı ve hedef tabanlarına dayanan oyunda size gelen talimatları uygulamak durumundasınız. Bu talimatları uyguladıkça diğer seviyelere geçtiğiniz ve olası gazaptan kurtulduğunuz oyunda tüm bunları denetleyen gerçek insanlar da var.

Talimatlar ya kanlı ya da acı dolu

Oyunda talimatları yerine getirmeniz gerekiyor deyince, aklınıza klasik oyunlarda seviye atlamak veya puan toplamak için yapmanız gerekenleri hatırlamış olabilirsiniz ancak Blue Whale’de durum biraz farklı. Bu oyunda size verilen talimatları öncelikle gerçek hayatta uyguluyorsunuz. Gerçek hayatta uyguladığınız bu talimatlar ile sonraki talimatları alacağınız öteki seviyeye geçip oynamaya devam ediyorsunuz. Günde 1 talimat aldığınız oyunda 50. güne kadar talimatları sürdürmek zorundasınız.

Yulia Konstantinova
İntihar eden 2 genç kızdan Yulia Konstantinova isminde olanının intihardan önce Rus sosyal ağı Vkontakte üzerindeki son paylaşımı

Ayrıca ilk günden beri size çeşitli zor görevler veren oyunda, örneğin 3. günde kolunuza bulabildiğiniz en kesici alet ile mavi balina çizmeniz isteniyor. Elbette bu mavi balinayı çizdikten sonra kontrol ettirmek durumundasınız. Buna yazının ilerleyen kısımlarında değineceğiz.

50. gün intihar etmeniz isteniyor

Genellikle 15-17 yaş arası gençleri tuzağına düşüren oyunda hedefleri her gün yaptığınızda, sonunda size 50. gün görevi görünmeye başlıyor. Bu görev veya talimata göre yapmanız gereken ise birçoğumuzun kanını donduracak cinsten bir eylem. Bu eyleme göre genellikle bir yerden atlamak suretiyle intiharınız bekleniyor. Hayatın tamamen anlamsız olduğuna dair veriler sunan oyun, gece 3 gibi uyanmanızı istemek veya tüm gününüzü karanlık bir odada korku filmleri izleyerek geçirmenizi istemek gibi talimatların ardından yara almış psikolojinize hayatın anlamsızlığı konusunda egzantirik veriler sunmak konusunda pek de zorluk çekmiyor. Öyle ki özellikle ergenlik çağındaki gençleri hedef alan oyun, sonunda zorladığı intihar eylemiyle istediğini rahatça alıyor gibi gözüküyor. Zira Rus polisinin sunduğu verilere göre, polisler 130 gencin ölümünü Mavi Balina oyunu ile ilişkilendirmeyi başarmış durumda.

Yaptıklarınızı denetleyen yöneticiler var

Özellikle Rus sosyal ağı VKontakte üzerinde #BlueWhale etiketini paylaşmanızın akabinde sizinle iletişime geçen yönetici ekip, talimatları vermekle yetinmiyor, gençlerden bu talimatları gerçekleştiğine dair kanıt göndermelerini şart koşuyor. Örneğin elinize jilet ile çizdiğiniz mavi balina simgesini fotoğraflayıp kendilerine göndermek zorundasınız. Aksi takdirde sonraki seviyelere geçemeyeceksiniz. Sadece bu da değil.

Oyundan ayrılırsanız anlaşma bozulur

Evet, sadece bu da değil, oyundan ayrıldığınızda söz konusu anlaşma sona eriyor. Blue Whale etiketini paylaşmanızın akabinde size sorulan “Oyunu gerçekten oynamak istiyor musun?” sorusunu bir anlaşma olarak kabul eden ekip, öyle veya böyle talimattan sıyrılmak, talimatı gerçekleştirmemek isterseniz çeşitli tehditlerle sizi sindirmeye çalışıyor.

Özellikle oyunun sonuna bir şekilde gelen gençlere son görev olarak 50. gün intiharını şart koşan Mavi Balina oyunu yöneticileri, bu görevin gerçekleştirilmemesi durumunda oyunu oynayan oyuncunun ailesine ve kendisine çeşitli zararlar verileceği yönünde tehdit mesajları gönderiyor. Kullanıcılara gönderdikleri dosyalar içerisinde trojan gibi uzaktan kontrol amacı güden virüsler barındığı söylenen oyun yöneticilerinin bu tehditlerinin gerçeği ne kadar yansıttığı bilinmiyor ancak bir gerçek var ki, ergen gençler bu tehditleri fazlasıyla ciddiye almış.

Philip Budeikin
Philip Budeikin (21)

Kişisel zarar ve psikolojiyi yıpratacak talimatların ardından ölümle bu oyunu sonlandıran Blue Whale, kurgusu her ne kadar şok edici dursa da, maalesef resmi merciler tarafından intiharlarla ilişkilendirilmiş olan bir gerçek. Rusya’da artan genç intiharlarının, internetteki intiharı güzel gösteren grupların yöneticisi olan 21 yaşındaki Philipp Budeikin ile ilişkilendirilmesi ve onun tutuklanmasıyla intihar oranlarında gözle görülür azalış kaydedilmesi akabinde gözler bu kez de Blue Whale oyununa çevrilmiş durumda.


Bunu arkadaşlarınızla paylaşmayı unutmayın!

96
7
96 paylaşım, 7 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Kızdım Kızdım
78
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
81
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
186
Yok artık
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
38
Sesli Güldüm
Helal olsun Helal olsun
23
Helal olsun
Beğenmedim Beğenmedim
34
Beğenmedim
Bayıldım Bayıldım
31
Bayıldım
Beğendim Beğendim
30
Beğendim
Eyüp C.
Uzay ve gök bilimi sevdalısı, bilime aşık, programlamada ve gelişen teknolojiyi takip etmekte hâyli istekli, yazmayı ve okumayı çok seven bir insan.

Yorumlar 12

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Allahım nasıl bir dünyada yaşıyoruz ya cidden saçmalık daniskası. İnsanlarda beyin shift delete olmuş artık.

  2. sonunu bildiğin oyunu neden oynarsın ki 🙂 sonunda sen öleceksin, ya söylemesene sonunu… yok arkadaş millet delirmiş.

  3. Bu oyunu oynamıştım belli bir süre sinirlerim bozuldu 😀 bıraktım ondan sonra lütfen evde denemeyiniz 😀

  4. 1-Allah belasını versin pislik
    2- ölenler salak işte
    3- Ben bu hayatın tadını yaşamak için doğdum bunlara inanmazdım emin olun.

  5. gerçekten manyakça bir oyunmuş oynarsan ölürsün oynamassanda ölürsün ama hiç bulaşmassan yaşarsın desek buna 😀

  6. bu oyunlara bakacak olursak hayatın zevkini genç yaşlarda almış yeni heyecan arayan zengin gençleri göreceksiniz emin olun ölmek için para ödeyecez vay arkadaş 🙂

Giriş Yap

Kargamel.com'a Hoşgeldiniz.

Hesabınız yok mu? Şimdi kayıt olun.
Kayıt Ol

Şifre sıfırla

Şifrenizi buradan sıfırlayabilirsiniz.

Geri Dön
Giriş Yap

Kayıt Ol

Kargamel'e Katılın!

Geri Dön
Giriş Yap
Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Düz Yazı
Görseller ile süslenmiş makaleler
Liste
Klasik Düz Listeler
Oylanabilir Liste
Oylanabilir Liste
Caps
Caps yarat