Sitelerin Eski Hallerini Nasıl Görebiliriz?

3 dk okuma süresi


0
6 paylaşım

Gün içerisinde hepimiz onlarca farklı internet sitesini gezerek site yazarları ve editörlerinin hazırladığı kaynaklar sayesinde yeni bilgiler öğreniyoruz. Bilim ve teknolojiye meraklı olan pek çok kişi, kendi ekibini toplayarak bir internet sitesi oluşturma işine giriyor. Hal böyle olunca da internette bir konu ile ilgili yüzlerce bilgi paylaşan internet sitesi görebiliyoruz. Ancak internet sitelerinin tamamının amacı, ziyaretçilerine bilgi vermek değil. Bazı internet siteleri de kullanıcıların vakit geçirmesi adına oluşturulmuş. Facebook, YouTube ve Twitter gibi sosyal medya platformları da bu sitelere örnek olarak gösterilebilir. İnternet sitelerinin tasarımları ve işlevleri sürekli olarak değişiyor. Çünkü teknoloji geliştikçe beklentiler de artıyor ve bu beklentileri karşılıksız bırakmak istemeyen site sahipleri, sitelerini güncelleyerek ziyaretçilerinin karşısına daha temiz ve kullanışlı bir site ile çıkıyor. Dolayısıyla da bizler internet sitelerine girmek istediğimizde doğal olarak sitenin son halini yani en güncel halini görüyoruz. Evet, tamam sitelerin son hallerini görüyoruz. Peki ya ilk hallerini de görebilseydik nasıl olurdu?

 

Yeniyi Değil, Eskiyi Görmek İsteyenlere!

Google’ın ilk beta sürümü.

Bugün milyonlarca kullanıcıya sahip Facebook’un 10 yıl önce nasıl göründüğünü ve ne kadarlık bir ziyaretçi kitlesine sahip olduğunu aylık periyotlar aralığıyla izlemek gerçekten de oldukça keyif verici bir aktivite. Üstelik internet sitelerinin eski hallerini yine bir internet sitesinden izleyeceğiz. Anlatacağımız internet sitesi, zamanında geliştirdiği botları ile pek çok internet sitesini günlük olarak gezmiş ve bu internet sitelerinin belli başlı sayfalarının tasarımlarını ve kodlama yapılarını kaydetmiş.

 

Web.archive.org Nasıl Çalışıyor?

Sitenin ana görüntüsü.

Şüphesiz ki bugüne kadar ziyaret ettiğim internet siteleri arasında bana en heyecan verici deneyimleri yaşatan internet sitesi, bu arşiv sitesi oldu. Gerçekten de zaman zaman Facebook, Google, Twitter, YouTube gibi internet sitelerinin ilk hallerini, ilk tasarımlarını ve gelişim aşamalarını merak eden birisi olarak bu kaynak sayesinde bu platformların nasıl bir yol haritası  izlediklerini dahi inceleyerek kendim için deneyimler elde etme şansı yakaladım. Öncelikle web.archive.org internet adresine giriş yapıyoruz. Sağ üst tarafta URL adresi girilmesi için bırakılmış bir URL çubuğu var. Bu çubuğa, eski hallerini görmek istediğimiz internet sitesinin adresini eksiksiz bir şekilde (Örn: http://www.kargamel.com) yazıyoruz. Yazdıktan sonra, URL çubuğunun sağ tarafında bulunan “Go” tuşuna bir kere bastıktan sonra, sistemin bugüne kadar kaydettiği sayfaların derlenmesini bekliyoruz. Bu işlem, internet sitesinin kayıtlı sayfalarının boyutuna göre en fazla 1dk içerisinde tamamlanmaktadır. Tamamlandıktan sonra ilk olarak sitenin hangi yıldaki tasarımını görmek istediğinizi seçmelisiniz. Yılı seçtikten sonra karşınıza ayları  belirten 12 adet kutucuk bulunacak. Bu kutucukların üzerinde, aylık ziyaretçi sayılarını temsil eden mavi bir bar bulunuyor. Genelde internet sitelerinin açık olmadığı veya bakımda olduğu aylarda mavi bar görünmemektedir. Görüntülemek istediğiniz ayı seçtikten sonra karşınıza ayın günleri geliyor. Sistem, yoğunluğun önlenmesi adına internet sitelerini günlük olarak kayıt altına almamış olabilir. Bazı önemli görülen internet siteleri günlük olarak kayıt altına alınsa da kaliteli sitelere göre ikinci planda olan internet siteleri, kalitelerine göre iki günde bir, üç günde bir kez kayıt altına alınmış. Zaten kayıtların mevcut olduğu günlerin üzeri otomatik olarak sarı renk alacaktır.

Sistemdeki veritabanlarında değişiklikler ve dosya sunucularında güncellemeler olduğu için doğal olarak sitelerin eski hallerinde giriş yapma denemeniz ne yazık ki başarısız sonuçlanacak. Ancak sitelerin tasarımlarını detaylı bir şekilde inceleyebilir, hatta isterseniz bu sitelerin kaynak kodlarını çeşitli kod editörleri aracılığıyla kayıt altına alarak kodlar üzerinde çeşitli çalışmalar gerçekleştirebilirsiniz.

 

 


Sosyal medyada paylaş!

0
6 paylaşım

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
2
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
mehmetoyamak

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!