Sivilcelerden Kurtulma Yöntemleri

1 dk okuma süresi


4
5 paylaşım, 4 puan

Sivilce genellikle ergenlik döneminde ortaya çıkan, özellikle erkekleri etkileyen sinir bozucu bir cilt problemidir. Sivilce, derimizin altında bulunan yağ bezlerinin bir hastalığıdır. Çok gözenekli ve yağlı ciltlerde daha çok problem olarak görülür. Ergenlik döneminde yağ bezleri daha çok yağ salgılayarak sivilce problemine neden olur. Bu dönemdeki sivilceleri normal karşılamalı ve cilt temizliğine önem vermeliyiz.

Sivilce oluşumunun en etkili nedeni stres ve depresyon halidir. Ergenlik döneminde karşılaştığımız sorunları ailelerimizle veya psikologla paylaşmalı ve sorunlarımıza çözüm bulmalıyız. Stresten uzak durmalıyız. Kötü beslenme ve uyku düzeni bozuklukları sivilceye neden olmaktadır. Eğer yağlı bir cilde sahipseniz ve yağlı yiyecekleri çok tüketiyorsanız sivilce problemi kaçınılmaz olmaktadır. Sivilce problemi herkes için can sıkıcı bir hastalıktır. Sivilceyle oynayarak veya patlatarak bu soruna çözüm bulamamakla birlikte cildinize daha çok zarar vermiş oluyorsunuz. Doktorun tavsiye etmediği veya cildinize uyumlu olmayan kremler kullanmanız durumunda bu sorunu daha büyük bir sorun haline getirmektesiniz.

Sivilceden Korunma Yöntemleri

Sivilceden korunmak için cildinizi nemli tutmaya özen gösterin. Bunu sağlamakta su en iyi dostunuzdur. Arkadaş tavsiyelerine uyup yanlış ilaçlar asla kullanmayın. Cildinizin türüne göre temizleme sütü ve tonikle temizleme yapın. Siyah noktalarınız varsa kesinlikle oynamayın sivilceye dönüşmesine neden olabilirsiniz. Oksijeni bol yerlerde bulunun, sigara içilen ortamlarda bulunmayın ve geç saatlere kadar oturmayın. Asla kendinize kızıp stres yapmayın. Terlediğiniz zaman duş alın, ihmal etmeyin. Sigara ve alkolden uzak durun. Elleriniz temiz değilken yüzünüze dokunmayın çünkü bu bakteri sayısını arttırarak sivilcelerinizin daha kötü olmasına neden olur. Havuç, elma, lahana, ıspanak tüketerek A vitamini alın. Elma kabuklarını soyun ve suda kaynatın. Cildinizi temizleyin ve soğuk şekilde cildinize uygulayın.

Sivilceleri Kurutma Yöntemi

Bu konuda en doğal ve etkili çözüm kesinlikle limondur. Sivilceleri kurutmak için limon kabuklarını ince ince doğrayarak yüzünüzde bekletebilirsiniz. Sivilcelerinizden dolayı oluşan lekeler içinde limon suyu maskesi uygulayabilirsiniz.


Sosyal medyada paylaş!

4
5 paylaşım, 4 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
2
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
2
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
2
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Gizem

Kitap ve film sever. Aynı zamanda instablogger.

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!