CERN Nedir? Ne İşe Yarar? CERN’i İnceledik.

Merkezi İsviçre'de Bulunan CERN BİNASI


CERN MERKEZ BİNASI

CERN ANA MERKEZ

Parçacık fiziği denildiği zaman aklımıza ilk gelen yer CERN Türkçe olarak ise Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi manasına geliyor. Bilimin amacı teknoloji ile birlikte refah ve evreni anlamak diyebiliriz. 2. Dünya Savaşı ile birlikte bu amaçtan oldukça sapıldı ve atom bombası ile dünyadaki insanlara oldukça zarar verildi. Bunun üzerine bilim insanları tarafsız ve barış ortamında parçacık fiziği çalışması yapmak istediler. Ve bu fikirden yola çıkarak aralarında Niel Bohr gibi çok ünlü fizikçilerin bulunduğu insanlar 1954 yılında CERN serüvenini başlattılar. CERN'in amacı devasa hızlandırıcılar ve çarpıştırıcılar ile parçacık fiziğinin köküne inip evrenin nasıl oluştuğunu anlamaktı.

Dünyanın en sakin savaşlara bulaşmayan ülkelerinden birisi olan İsviçre ana merkez seçildi. Size CERN'de neler olduğunu neler yapılmak istendiğini kısaca özetleyeceğiz. Atom'dan başlıyoruz ilkokulda lisede her derste duydumuz bir şey atom maddenin en küçük yapıtaşıdır. Bu tanım 25 sene öncesine falan dayanıyor. Tanımı yapansa Abderalı Demokritus herhangi maddenin bölünemeyen en küçük parçasına latince atomos yani bölünemeyen ismini verdi.
Bize zamanla atom olarak geldi bu bilgi fakat atomdan daha küçük parçalar olduğu ortaya çıktı ve parçacık adı verildi. Hepimiz yıllarca kandırıldık!

Parçacık atomdan daha küçük parçalara verilen isim. Mesela nötron ve proton da birer parçacık. Artık atomun bölünebildiğini biliyoruz ve bölünmeyen şeylerin temel parçacıklar olduğunu biliyoruz veya bilelim. Elektron proton nötron nötrino muon ve benzeri yüzlerce parçacık bulunuyor. Teknik bilgilerden sonra biraz da CERN'in kültürel sosyal yapısından bahsedelim.

Cern'de dolaşabilmek için önceden kayıt yaptırmanız evraklara sahip olmanız gerekiyor. Ve kayıt olup giriş kartınızı aldıktan sonra bir çok imkana sahip oluyorsunuz. Kütüphane hizmeti, bisiklet, araç, internet erişimi bunlardan bazıları.

Gördüğünüz gibi CERN binası çok ihtişamlı duruyor ve bina size duruşuyla bilimsel bir merkez olduğunu gösteriyor. CERN merkezinin içinde adeta fabrika gibi bir çok şey bulunuyor. Bunlar hızlandırıcı üretim merkezleri, deney takip odaları, kafe, banka, restoran, kütüphane vs diyebiliriz. Deney Alanı ise yerin 100 metre altında bulunuyor. Görevliler olmadan gidemiyorsunuz. Artık şu an da giremiyorsunuz çünkü deney devam ediyor. Biliyorsunuz deney ilk yapıldığı zamanlarda bir ekmek parçasının düşmesi üzerine makine aşırı ısınıp deney iptal olmuştu böyle bir şey hafızamda kalmış.
 

CERN ve Türkiye ilişkisi ne durumda?

Türkiye CERN in ilk gözlemci üyelerinden ilginç bu bilgi bizide şaşırttı. Ama yıllardır sadece gözlemci olarak kalmışız. Güzel olan ise geçen sene asosiye ortak statüsüne yükselmemiz. Ortak üye olunca ögrencilerimiz ve bilim insanlarımız CERN'den yararlanabiliyor.

CERN ve TEKNOLOJİ

CERN aynı zamanda bir teknoloji üssü. CERN'in teknolojiye bir çok faydaları olmuştur. Bunlardan bazılarını sayacak olursak www sisteminin kurucusu yani internetin temelinin kurucusu Berners Lee ve CERN diyebiliriz. Ayrıca MR cihazı ve CT Bilgisayarlı Tomografi de içerisinde  küçük hızlandırıcılar bulunduruyor. Kanser için se hadron terapi öneriliyor. Bu yöntem diğer tedavi yöntemlerine göre çok az zararlı.  Proton ve nötrona hadron denilmekte. İşte proton ve nötronlar maksimum çok büyük hızlara ulaştığı zaman ışın tedavisinde olduğu gibi kanserli hücreleri yok ediyor. Ve sağlıklı dokuya zarar vermiyor. CERN de hadron terapi üzerine çalışmalar devam ediyor. Ayrıca sağlık kuruluşları da buna müdahil olmuş durumdalar.BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
1
Yok artık
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Helal olsun Helal olsun
0
Helal olsun
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Beğendim Beğendim
0
Beğendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Kargamel.com'a Hoşgeldiniz.

Hesabınız yok mu? Şimdi kayıt olun.
Kayıt Ol

Şifre sıfırla

Şifrenizi buradan sıfırlayabilirsiniz.

Geri Dön
Giriş Yap

Kayıt Ol

Kargamel'e Katılın!

Geri Dön
Giriş Yap
Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Oylama
Karar ya da görüş belirle
Düz Yazı
Görseller ile süslenmiş makaleler
Liste
Klasik Düz Listeler
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item