Hayatta kullandığımız şeylerin ilginç buluş hikayelerini sizler için derledik!


Dayanıklı Cam

Mucit: Edouard Benedictus Olay: Kırılmaması gereken tüpü yere düşüp kırılınca Fransız kimyager Edouard Benedictus kumaş tasarımcısı, ciltçi, yazar, müzisyen ve kimyager olma özellikleriyle çok yönlü bir bilim adamıdır. Benedictus 1903 yılında çalışma yaptığı laboratuvarda çalışma yapmak için uzandığı tüpü yere düşürdü ve kırdı. Ancak zeminde dağılmadan tek parça halinde kaldı. Benedictus kolodyum ihtiva eden sıvının buharlaşmasından sonra tüpte kalan ince plastik tabakanın parçalanmayı engellediğini anladı. Not aldı. Daha sonra trafik kazası geçiren bir kızın kırılan camlardan fena şekilde yaralandığı görünce tekrar konuyu gündemine aldı. Daha önceki deneyimlerini birleştirerek 2 cam tabakasının arasına selüloz nitrat koydu. 3 katlı camı oluşturdu.

Şok Tedavisi

Mucit: Julius Wagner Jauregg Kaza: Mezbaha işçilerinin kesim yöntemi Psikiyatride tedavi yöntemi olarak kullanılan ve ECT olarak bilinen elektroşok tedavisi mezbaha işçilerinin hayvanlarını elektirikle sersemletmesinden sonra çok sakin durduklarını fark etmelerinin bir sonucu olarak bulunmuş. Elektroşok tedavisinin hastalarda kullanılmasını ise sıtma aşısı ile frengili hastaları tedavi eden Julius Wagner Jauregg geliştirmiş. Ayrıca 1927 yılında Jauregg Nobel ödülünü kazanmıştır.

Patates Cips

Patates Cipsi Mucidi=George Crum Olay=Müşteriye kızmak Amerika'da bulunan patates cipsi ile değişik rivayetler mevcut. En ünlüsü ise bir lokantada çalışan George Crum adında kızıldereli bir aşçı, 1853 yılında müşteriler için patates kızartması hazırlar. Ancak Fransız bir müşteri kalın deyip mutfağa geri gönderir. Bunun üzerine Crum daha ince keser tekrar kızartır müşteri yine beğenmez buna çok kızan Crum patatesleri çatalla bile tutulamayacak şekilde keser ve kuruyana kadar yağda kızartır. Daha sonra bol tuz ve baharat ekler. Müşteri ise buna hayran kalır. Kısa süre sonra lokantanın bir numaralı yemeği olur cips. Daha sonra da paketler halinde satılan bir yiyeceğe dönüşür.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
1
Yok artık
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Helal olsun Helal olsun
0
Helal olsun
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Bayıldım Bayıldım
1
Bayıldım
Beğendim Beğendim
0
Beğendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Kargamel.com'a Hoşgeldiniz.

Hesabınız yok mu? Şimdi kayıt olun.
Kayıt Ol

Şifre sıfırla

Şifrenizi buradan sıfırlayabilirsiniz.

Geri Dön
Giriş Yap

Kayıt Ol

Kargamel'e Katılın!

Geri Dön
Giriş Yap
Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Oylama
Karar ya da görüş belirle
Düz Yazı
Görseller ile süslenmiş makaleler
Liste
Klasik Düz Listeler
Oylanabilir Liste
En iyi seçeneğe karar vermek için oylanabilen liste