Solucan Gübresi Nedir? Nasıl Üretilir? Kazancı Ne Kadar?

Son zamanlarda pek çok girişimcinin yöneldiği solucan gübresi nedir? Solucan gübresi nasıl üretilir ve ne kadarlık kazanç sağlanır?3 min


2
7 paylaşım, 2 puan

Özellikle Avrupa Birliği ülkelerinde uzun süredir kullanılan ve ülkemizde de son birkaç yıldır hızla büyümeye başlayan solucan gübresi oldukça popülerleşmiş durumdadır. Solucan gübresinin popülerleşmesinin altında yatan temel sebep şudur ki fabrikalarda üretilen kimyasal gübreleri yerine arazilerinde solucan gübresi kullanan çiftçilerin daha çok hasılat ettiği gerçeğidir. Peki solucan gübresi nedir? solucan gübresi nasıl üretilir? solucan gübresi kazancı ne kadar?

Kargamel ekibi olarak çok sayıda kişinin merak ettiği ve girişmek istediği solucan gübresi işi hakkında sizlere bu haber üzerinden bilgi vereceğiz. Solucan gübresi nasıl üretilir, solucan gübresi tesis kurulumu ve solucan gübresi üretimi gibi pek çok sorunun yanıtını bu makale üzerinden öğrenebilirsiniz.

solucan-gubresi.jpg

Solucan Gübresi Nedir?

Öncelikle solucan gübresinin ne olduğu hakkında sizlere bilgi verelim. Solucan gübresi bildiğiniz solucanların dışkısından oluşan, organik bir türdür. Solucan gübresi ile çiftçiler arazilerinde neredeyse %100’e kadar daha fazla verim sağlayabilmektedir.

Solucan gübresinin fabrikadan alınan gübreler ile arasında hiçbir farkı yoktur sadece daha verimli ve toprak için daha faydalıdır. Bu sebepten dolayı organik olarak üretilen solucan gübresinin satın alan çiftçiler tıpkı fabrikadan aldıkları gübreler gibi bu gübreyi de arazilerine yaymakta ve ürünlerinin büyümesini beklemektedir. Solucan gübresi fabrikasyon ortamlarda değil solucanların yemek yemesi ve dışkılaması sonucu oluşmaktadır.

Solucan Gübresi Nasıl Üretilir?

Solucan gübresini üretebilmek için öncelikle bir tesise ihtiyaç bulunmaktadır. Tabi ki üreticinin çok fazla zengin olmasına gerek yok çünkü açılacak olan tesis kocaman bir fabrika değildir. Eğer solucan gübresi başarı hikayelerini girişimciler göz gezdirirse çok sayıda kişinin gecekondu kiralayarak bu işe girdiğini öğrenebilir.

tesis.jpg

Solucan gübresi için uygun bir ortam oluşturmanız gerekiyor ve önemli olan konu sıcaklık ile nemin olabildiğince sabit tutulması gerekmektedir. Yine solucanlar çok fazla nemli ve sıcak ortamları sevmemektedir aksi halde solucanlar etrafa kaçışacak ve tesisinizden dışarıya doğru yola koyulacaklardır. Solucanlar için uygun ortamı oluşturduktan sonra isterseniz 10.000 isterseniz 100.000 isterseniz de 1.000.000 solucan ile gübre üretimi işine başlayabilirsiniz.

Solucanlarınızı alıp, su tanklarınızı gerekli bölgelere yerleştiridikten sonra solucanların yiyeceği gıdaları almanız gerekmektedir. Bu gıdaları eğer hayvancılık ile uğraşıyorsanız kendiniz büyükbaş hayvan dışkılarından oluşturabilir ya da fabrikalardan solucan gıdası satın alabilirsiniz. Solucanlara bu gıdaları verdikten sonra artık solucanların yediklerini dışkılamasını beklemeniz gerekmektedir.

Yolda bulduğunuz solucanları toplayarak sakın ola tesisinize getirmeyin çünkü bu solucanlar yediklerinin ortalama yüzde 10’u gibi ufak bir miktarını dışlamakta ve genel olarak sürekli büyümektedir. Ancak kırmızı kaliforniya solucanların da durum tamamen farklıdır. Bu solucanlar gıdaları hızlı bir şekilde tüketmekte ve yediklerinin %90’ı gibi büyük bir miktarı dışkılamaktadır. Dışkılar arttıkça gübre üretim hızınız da bir hayli yükselecektir.

Solucan Gübresi Kazancı Ne Kadar?

Yukarıda solucan gübresinin ne olduğu ve solucan gübresinin nasıl üretileceği hakkında tüm bilgiler verilmiştir. Peki solucan gübresi kazancı ne kadar? Buna göre solucan gübresi çiftçilere genel olarak kilosu 2 – 3 TL gibi bir miktara satılmaktadır. Eğer sizlerde solucan gıdasını fabrikalardan anlaşma ile satın alırsanız fabrika sizden ürettiğiniz tüm gübrelerin kilosunu 1 – 2 TL gibi miktara satın almaktadır. Hele ki solucan gübresini 3 ay gibi bir süre dinlenmeye bırakırsanız daha çok kazanç elde edersiniz.

gubre.jpg

Şu anda pek çok girişimci solucan gübresi işini milyonlarca solucan ile yapmaktadır. Hele ki bazı girişimciler işi iyice büyüttü ve milyarlarca solucan ile onlarca tesis kurulumu yaparak aylık tonlarca solucan gübresi üretimi gerçekleştirmektedir. Ancak şu anda Türkiye’de solucan gübresi halen bilinmiyor ve üretilen solucan gübreleri çiftçilerin sadece %5 – 10 gibi az bir miktarını karşılayabiliyor. Yani herkes bu işe rahatça girebilmektedir. Peki solucan gübresi üretim maliyeti nedir?

Solucan Gübresi Üretim Maliyeti Ne Kadar?

Solucan gübresi üretimi yapmak isteyen bir kişinin ne kadar paraya ihtiyacı var? Buna göre öncelikle üretim yapmak isteyenlerin en az 10.000 adet solucan satın alması gerekmektedir. Solucanların tane fiyatı 10 kuruş ile 20 kuruş arasında değişmektedir. Eğer 1.000 tane solucanınız varsa su tankları için 150 – 200 liralık bir bütçeniz yem için ise 100 lira gibi ekstra bir bütçenizin daha olması gerekiyor. Solucan sayısı arttıkça maliyet artmakta ancak kazançta yükselmektedir.


Sosyal medyada paylaş!

2
7 paylaşım, 2 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
4
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
2
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
4
Bayıldım
Kızdım Kızdım
1
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
1
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
2
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
1
Helal Olsun
Okan Baykan

Merhabalar Ben Okan. Sizler için Kargamel ekibi olarak her gün yeni ilginç bilgiler üretmek için çaba sarf ediyoruz. Üniversitede eğitim hayatıma devam ediyorum ve sizlerin merakını uyandırabilmek için haberler hazırlamaktan büyük mutluluk duyuyorum.

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!