Sonunda İntihar Etmek Zorundasın: Blue Whale (Mavi Balina) Oyunu

3 min


11
226 paylaşım, 11 puan
Yulia Konstantinova intihar yeri
İntihar eden ve kollarında jiletle çizilmiş mavi balina simgeleri bulunan kızlardan Yulia Konstantinova’nın intihar mahali

130 gencin intiharına sebep gösterilen Blue Whale oyununu öyle veya böyle haberlerde görmüşsünüzdür. Türkiye’deki basın kuruluşlarının haliyle yeterli bilgi veremedikleri Mavi Balina oyunu ile alakalı vakalar hakkında size birkaç bilgi vermek üzere bu yazıyı yazıyoruz.

Blue Whale oyunu, mouse veya klavye ile oynadığınız, telefon ekranınızla kumanda ettiğiniz oyunlardan biraz farklı. Yazı ve hedef tabanlarına dayanan oyunda size gelen talimatları uygulamak durumundasınız. Bu talimatları uyguladıkça diğer seviyelere geçtiğiniz ve olası gazaptan kurtulduğunuz oyunda tüm bunları denetleyen gerçek insanlar da var.

Talimatlar ya kanlı ya da acı dolu

Oyunda talimatları yerine getirmeniz gerekiyor deyince, klasik oyunlarda seviye atlamak veya puan toplamak için yapmanız gerekenleri hatırlamış olabilirsiniz ancak Blue Whale’de durum biraz farklı. Bu oyunda size verilen talimatları öncelikle gerçek hayatta uyguluyorsunuz. Gerçek hayatta uyguladığınız bu talimatlar ile sonraki talimatları alacağınız yeni seviyeye geçip oynamaya devam ediyorsunuz. Günde 1 talimat aldığınız oyunda 50. güne kadar talimatları sürdürmek zorundasınız.

Yulia Konstantinova
İntihar eden 2 genç kızdan Yulia Konstantinova isminde olanının intihardan önce Rus sosyal ağı Vkontakte üzerindeki son paylaşımı

Ayrıca ilk günden beri size çeşitli zor görevler veren oyunda, örneğin 3. günde kolunuza bulabildiğiniz en kesici alet ile mavi balina çizmeniz isteniyor. Elbette bu mavi balinayı çizdikten sonra kontrol ettirmek durumundasınız. Buna yazının ilerleyen kısımlarında değineceğiz.

50. gün intihar etmeniz isteniyor

Genellikle 12-18 yaş arası gençleri tuzağına düşüren oyunda hedefleri her gün yaptığınızda, sonunda size 50. gün görevi görünmeye başlıyor. Bu görev veya talimata göre yapmanız gereken ise birçoğumuzun kanını donduracak cinsten bir eylem. Bu eyleme göre yüksek bir yerden atlamak suretiyle intiharınız bekleniyor. Hayatın tamamen anlamsız olduğuna dair veriler sunan oyun, gece 3 gibi uyanmanızı istemek veya tüm gününüzü karanlık bir odada korku filmleri izleyerek geçirmenizi istemek gibi talimatların ardından yara almış psikolojinize hayatın anlamsızlığı konusunda egzantirik veriler sunmak konusunda pek de zorluk çekmiyor. Öyle ki özellikle ergenlik çağındaki gençleri hedef alan oyun, sonunda zorladığı intihar eylemiyle istediğini rahatça alıyor gibi gözüküyor. Zira Rus polisinin sunduğu verilere göre, polisler 130 gencin ölümünü Mavi Balina oyunu ile ilişkilendirmeyi başarmış durumda.

Yaptıklarınızı denetleyen yöneticiler var

Özellikle Rus sosyal ağı VKontakte üzerinde #BlueWhale etiketini paylaşmanızın akabinde sizinle iletişime geçen yönetici ekip, talimatları vermekle yetinmiyor, gençlerden bu talimatları gerçekleştiğine dair kanıt göndermelerini şart koşuyor. Örneğin elinize jilet ile çizdiğiniz mavi balina simgesini fotoğraflayıp kendilerine göndermek zorundasınız. Aksi takdirde sonraki seviyelere geçemeyeceksiniz. Sadece bu da değil.

Oyundan ayrılırsanız anlaşma bozulur

Evet, sadece bu da değil, oyundan ayrıldığınızda söz konusu anlaşma sona eriyor. Blue Whale etiketini paylaşmanızın akabinde size sorulan “Oyunu gerçekten oynamak istiyor musun?” sorusunu bir anlaşma olarak kabul eden ekip, öyle veya böyle talimattan sıyrılmak, talimatı gerçekleştirmemek isterseniz çeşitli tehditlerle sizi sindirmeye çalışıyor. Oyuna başladığınız da tüm sorulara cevap verip kişisel bilgilerinizi de paylaşmanız gerekiyor.

Özellikle oyunun sonuna bir şekilde gelen gençlere son görev olarak 50. gün intiharını şart koşan Blue Whale oyunu yöneticileri, bu görevin gerçekleştirilmemesi durumunda oyunu oynayan oyuncunun ailesine ve kendisine çeşitli zararlar verileceği yönünde tehdit mesajları gönderiyor. Kullanıcılara gönderdikleri dosyalar içerisinde trojan gibi uzaktan kontrol amacı güden virüsler barındığı söylenen oyun yöneticilerinin bu tehditlerinin gerçeği ne kadar yansıttığı bilinmiyor ancak bir gerçek var ki, ergen gençler bu tehditleri fazlasıyla ciddiye almış.

Philip Budeikin
Philip Budeikin (21)

Kişisel zarar ve psikolojiyi yıpratacak talimatların ardından ölümle bu oyunu sonlandıran Blue Whale, kurgusu her ne kadar şok edici dursa da, maalesef resmi merciler tarafından intiharlarla ilişkilendirilmiş olan bir gerçek. Rusya’da artan genç intiharlarının, internetteki intiharı güzel gösteren grupların yöneticisi olan 21 yaşındaki Philipp Budeikin ile ilişkilendirilmesi ve onun tutuklanmasıyla intihar oranlarında gözle görülür azalış kaydedilmesi akabinde gözler bu kez de Blue Whale oyununa çevrilmiş durumda.


Sosyal medyada paylaş!

11
226 paylaşım, 11 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
264
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
303
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
268
Bayıldım
Kızdım Kızdım
861
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
625
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
1254
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
71
Helal Olsun
Eyüp C.

Uzay ve gök bilimi sevdalısı, bilime aşık, programlamada ve gelişen teknolojiyi takip etmekte hâyli istekli, yazmayı ve okumayı çok seven bir insan.

41 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Twitterdan denedim ve uyarı geldi hesabımı askıya aldılar tekrar girdim bir daha yaparsam sonsuza dem engel :d

 2. Oyunu oynamak isteyenler bu oyunu oynayin

  Hem her gün paraniz olsun hemde çok vakit geçirmeden kazanin. Asablariniz psikoloji durumunuzda kaydasinda kalsin)

 3. Bu emin misin lafı aslında onlara göre bir söz ve oyunu yarıda bıraknak isteyenlere bu virüs sayesinde şantaj yapılıyor. 22 yaşında Hindistan da yaşanan Alexander isimli bir gence son görevi yapması söyleniyor ve yapmadan önce çocuğun annesine oyun bitti artık mesajı gönderiliyor. Bakın arkadaşlar bunlar büyük bir mazoşizm çetesi ve ben bu oyunu oynatmaya çalışan ve bunları yapan insanların psikolojik olarak rahatsız bir tip olduklarını düşünüyorum. Çocuk genç kız erkek fark etmez yaşınız büyük olsun veya olmasın dediklerimi dikkate alın bu oyunu herkese oynamaması gerektiğini ve oynayan bir kişiyi görürlerse hemen polise bildirmelerini sıkıca tembihleyin lütfen. İyi geceler!

 4. Öncelikle merhaba arkadaşlar. Bu oyun hakkında 3 ay kadar araştırma yaptım. Oyunu oynamak isteyen bazı sayılı arkadaşlar var. Bu oyun sandığımız gibi dışardan görünen öyle basit bir oyun değil. Araştırmalara göre telefon WhatsApp üzerinden size yollanan bir virüs ile bütün kişisel bilgileriniz ele geçiriliyor. Oyunu oynamak isteyenler herhangi bir sosyal medya hesabından Bluewhale hastag i yazınca bir admin sizinle iletişime geçip emin misin diye bir söz alıyor.

 5. bi yerde vk da hesap açıp #bluewhale # death diye gönderi paylaş emin misin diye yazı çıkacak ve oyunu oynıcaksın diyo salaklar amk vk ya girip böyle bi gönderi paylaşıldığında zatn hesap askıya alınır ki sonsuza dek engellendin falan diyo çok saçma

 6. Ben bir iranli erkegi olarak soyluyorum kusura bakmayin ama sizlerden bakin kaç kişi bu ölüme bayılmış yaaaaaa.
  Bazılarınız gerçekten delisiniz.ama söyledim bazılarınız.
  Umarım bu insanlık dışı işleri yapanlar geberirde herkes rahat olur.
  Eyvallah

 7. Oyun kurucusu insanları kimyasal atik olarak gorduğu icin bu oyunu yapmis ve insanlari olume suruklemuş bunu öğrendikten sonra oynamayi gereksiz buldum bi adam istiyo ben onun icin oluyorum

 8. bu oyunlara bakacak olursak hayatın zevkini genç yaşlarda almış yeni heyecan arayan zengin gençleri göreceksiniz emin olun ölmek için para ödeyecez vay arkadaş :)

 9. gerçekten manyakça bir oyunmuş oynarsan ölürsün oynamassanda ölürsün ama hiç bulaşmassan yaşarsın desek buna :D

 10. 1-Allah belasını versin pislik
  2- ölenler salak işte
  3- Ben bu hayatın tadını yaşamak için doğdum bunlara inanmazdım emin olun.

 11. Bu oyunu oynamıştım belli bir süre sinirlerim bozuldu :D bıraktım ondan sonra lütfen evde denemeyiniz :D

  1. Oynamış olamazsın bir rus oyunu ve vk aracılığıyla artık ülkemizde oynanmıyor veled gibi oynadım deme mk

 12. sonunu bildiğin oyunu neden oynarsın ki :) sonunda sen öleceksin, ya söylemesene sonunu… yok arkadaş millet delirmiş.

 13. Allahım nasıl bir dünyada yaşıyoruz ya cidden saçmalık daniskası. İnsanlarda beyin shift delete olmuş artık.

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!