Sosyopatlaştıramadıklarımız!

1 min


2
5 paylaşım, 2 puan

Sosyopatlaştıramadıklarımız!

Derler ki bir toplumda yaşayan güruhun dediklerini yapmaz sosyopatlar. Ama neden diye sormaz kimse . Ya da toplum sosyopatların gerekliliklerine uyduğu zaman sosyopatlar mı düzelecek bu seferde? E o zamanda  topluluğa mı sosyopat diyeceğiz? E nerde azınlığın verdiği o şaaaşaaalı durum? Sosyopatlık ne kadar zor yareppim.

Yemek yerken duyup aklıma yazmak geldi bu konuda yazmak. Atarım elimi klavyeye sallarım bir şeyler e millet de girip okur mantığında başlıyorum şuan, ilerde ne olur bilemem ama.

Sosyopatlığın tanımı ile başlayalım o zaman; ' Toplumsal kuralları reddeden , kural kanun tanımayan, verilen cezaları önemsemeyen , kısacası zarar veren aykırılar. ' Kelime sosyo ile başlayınca bir güzel geliyor aslında ama sonra 'pat' diye keskinleşiyor. Aynı 'psikopat' gibi. Pisi pisi aman ne tatlı  , psiko psiko veee  psiko'PAT' . Bak bak lafa bak. Hakaret resmen ! Konunun dağılmaya çok müsait olduğunu farkedip  tekrar geliyorum ana konuma. Aslında yazma amacım çok başkaydı buralara. (Sitemiz daha yeni kurulmuş ve ben ilk yazım ile dikkat çekmeliyim.)

Bizim toplumumuzda neden bir ötekileşme var anlamış değilim diyerek daldan dala atlıyorum.  Bizi bizden olmayandan ayırmaya o kadar müsaitiz ki bu gibi tanımlamalara çok keskin yaklaşıyoruz. 'Sosyopat, psikopat vb. kelimeleri hep hakaret gibi algılayıp temelindekini reddetme eğilimimiz hep y=sinx eğrisi gibi(Sözelcilerden özür diliyorum). Kelime bize yaklaşınca bir ürkme, uzaklaşınca rahatlama ve ötekileştirme. Halbuki bir durun bir düşünün bu neden böyle. O kişi yaşadığı toplumsal travmadan dolayı mı sosyopat ? Sen o adamı ötekileştirdiğin için mi öyle bir düşün? Onun yaşattığı ile başka bir travma ve başka bir sosyopatlık mı doğacak? Düşün ya! Düşün! Düş! , Düşün mü dedim ben? Kime dedim onu?

Tamam düşünme eğiliminden vazgeçiyorum. Çabuk pes ettim bak o kadar vahim durumdayız. Sadece empati kur. Empati mi? O da ne ki? Bundan da pes ediyorum. Şey yap sen ya şey . Mesela sosyopatları güzel rus kadınlar gibi düşün. Heh şimdi oldu. Kazandırmaya çalış onu. Sosyopatların kompülsif yalancı oldukları ve sizi kandırmaya çalıştıklarını bende biliyorum ama ne biliyim. Benim sorunum çözülemeyen hastalıkların mutlaka bir çözümü olduğuna dikkat çekmek aslında . Bunu da toplumsal moplumsal gibi kelimeler ile çözmeye çalışıyorum baksana. Sizi kandırmaya çalışıyorum en başında . Kendimi de üstün gördüm demin. Geçen de birinin kalbini kırıp eğlenmiştim sanırım. Lan bi dakika ! Yoksa?

Sosyal medyada paylaş!

2
5 paylaşım, 2 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
2
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
1
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
1
Bayıldım
Kızdım Kızdım
1
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
1
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
1
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
1
Helal Olsun
Can7

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!