Spina Bifida Nedir? Spina Bifida İçin Alınması Gereken Önlemler

Halk arasında pek duyulmamış olan Spina Bfida, gebelikte meydana gelen bir omurilik sorunudur. Gebeliğin ilk haftalarında meydana gelen Spina Bfida için gebelik öncesi anneye folik asit takviyesi yapılmalıdır. 1 dk okuma süresi


1
9 paylaşım, 1 puan

Halk dilinde isim olarak pek bilinmeyen Spina Bifida hastalığı genel olarak bebeklerin binde 3-4 gibi bir oranında görülür. Açık veya ayrık omurga anlamına gelen bu hastalık, gebeliğin ilk 2 ve 3. haftalarında oluşan bir hastalıktır. Önlem alınmaz ise doğan bebeğin omuriliği doğumdan sonra kapanmaz ve deri ilede bir örtüm sağlanamaz. Doğan bebekler bu sebepten dolayı felçli olarak dünyaya gelebilir. Açık olan sinir sistemi gerekli iletimleri sağlayamaz ve gerekli uyarılarda bulunamaz.

Spina Bifida Açıklığı Nedir?

Sırtta bulunan Spina Bifida açıklığı önemi çok yüksek bir sinir merkezidir. Vücutta ki diğer bölgelere giden sinirlerin geçtiği bir yer olan Spina Bifida açıklığı bölge olarak baş kısmına ne kadar yakındaysa, meydana gelen felcin ağırlığının büyük olması söz konusudur. Bu hastalığa sahip bebekler eğer tedavi edilemezlerse hidrosefali tehlikesi yaşayabilirler.

Hidrosefali Nedir?

Hidrosefali ise sinir sistemi sıvısı olarak bilinir ve omurilik ile beyne baskı oluşturan bu sıvı bebeklerde yumuşak olan kafatasında orantısız büyümelere sebep olur.
Bu hastalık anne ve babanın ihmalinden çok, annenin vücut dengesi ile alakalı bir durumdur. Anne folik asit, bazı vitaminler ve minerallerce düşük bir vücuda sahipse bebekte bu hastalığın görülme olasılığı artar.

Spina Bifida Öncesi Folik Asit Takviyesi

Hastalığın oluşumundan önce tedavi süresince anne gebelik öncesinde folik asitçe zengin gıdalar alması ve hatta folik asit takviyesi yapmalıdır. Gebelik aşamasında alınan önlemler ise genel olarak bir çözüm sağlamaz.

Bu şekilde doğan bebekler ameliyat edilerek sırtlarında bulunan kese alınır ve hidrosefali durumu ise bir pompa (şant) yardımıyla mideye boşaltılarak çözülür. Dünya üzerinde 10 milyon Spina Bifida’lı kişi vardır ve gelişmiş ülkeler içerisinde doğan her bin çocuktan birinde bu hastalık görülmektedir.  Öte yandan her şeyden önce bu hastalığın tanınması, hastalık hakkında bilinçlenilmesi ve önlemlerin önceden alınması gerekir.

 


Sosyal medyada paylaş!

1
9 paylaşım, 1 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
1
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
3
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Tuğçe Gürel

Ankaralı, 24 yaşında, hayatın yorduğu bir bilgisayar öğretmeni. Futbol tutkunu ve teknoloji aşığı. Daha ne olsun?

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!