Su Kaynaklarımız Azalıyor Mu?

4 min


1
7 paylaşım, 1 puan

Dünya’da ve ülkemizde yıllık nüfus artışına paralel olarak su ihtiyacı günden güne artış göstermektedir. BBC tarafından yapılan habere göre 2050 yılına kadar tatlı su kaynaklarının talebinde %55 artış göstereceği söylenmektedir. Aynı zamanda nüfus artışı ve küresel ısınma ile beraber tatlı su kaynaklarının gidererek azalacağı bilinmektedir.

Dünyamızın bilindiği gibi %70’i sular ile kaplıdır. Bu miktar değişmemekle birlikte su kaynakları neden azaldığı hakkında birçok teori ortaya atılmaktadır. Dünyamızda yer alan %70 su varlığının %97,5 oranı tuzlu sudur. Tuzlu su insan ve diğer canlıların tüketimi için uygun olmamaktadır. Dünya’da yaşanan sıcaklıkların mevsim normallerin üzerine çıkması ve hızlı nüfus artışı tatlı su kaynaklarında azalmaya yol açmaktadır. 2050 yılına geldiğimizde su tüketiminin oranını %55 artığını düşündüğümüzde tatlı su sorunu ortaya çıkağa benziyor. Hızla artan nüfusun beslenmesi için gıda kaynaklarında talebin 2055 yılında %35 artacaktır, ayrıca sular hidroelektrik sanayinde soğutucu olarak kullanıldığı için bu enerji kaynağının da 2055 yılında %20 arttığını düşünürsek su tüketiminde büyük bir artış olacağı görülmektedir.

Dünyamızda yer alan tatlı su kaynaklarının %68’ini buzullar oluşturmaktadır. Amerika Uzay ve Havacılık Dairesi olan NASA’nın yapmış olduğu açıklamada dünyamızda yer alan tatlı su kaynaklarının tüketiminin yeni tatlı su oluşumundan hızlı ilerlediğini açıklamıştır. Dünyada bulunan en büyük su kaynağı havzası olan Hindistan’ın Ganj Havzası tarımsal sulama ve hızlı nüfus artışı nedeniyle oldukça küçülmüştür.

Amerika Uzay ve Havacılık Dairesi NASA’nın su bilimcisi Jay Famiglietti yapmış olduğu bir açıklamada dünyanın her bölgesinde genel olarak su seviyesinin düştüğünü ve bu su kaynaklarının sonsuza kadar yetmeyeceğini açıkladı. Eski göl bölgelerinden olan Mexico City bölgesinde göl tabanları yılda 22 cm küçülme olduğu görülmektedir. Bu durumu uzmanlar hızlı sel sularının hızlı akıp gitmesinden kuraklığa neden olduğu yönünde açıklama yapmıştır.

Dünya’da Bulunan Su Kaynakları

Dünya’da yer alan su kaynakları;

  • Güney Amerika’da yer alan su kaynakları Oranı %26’dır.
  • Kuzey Amerika’da yer alan kaynakları oranı %15’dir.
  • Asya bölgesinde yer alan su kaynakları %36’dır.
  • Avrupa bölgesinde yer alan su kaynakları %8’dir.
  • Afrika bölgesinde yer alan su kaynakları %11’dir.
  • Son olarak Avustralya ve Adalar bölgesinde yer alan su kaynakları %5 olarak belirlenmiştir.

Dünyamızın farklı bölgelerinde yaşanan tatlı su kaynaklarının azalmasında bir örnekte California bölgesinden gelmektedir. California bölgesinde yer alan toplamda 1900 kuyu kuraklıktan dolayı kurumuştur. Özellikle bölge 2011 ve 2016 yılında son 1200 yılın en kurak dönemini yaşamıştır. Su tüketimi hızla artarken su tüketiminin artışı ile başa çıkabilen ilk ülke olmayı başaran Avustralya yıllık su tüketimini yarıya indirmiştir. Dünya bankası bu durumu suyu para ile satma ile su tüketimindeki artış azalacağını açıklamıştır. Su kaynaklarını koruma su oranlarında azalış gösteren kaynakları koruma konusunda başarılı bir ülke olan İsrail’dir. İsrail Suyu ulusal güvenlik meselesi haline getiren bir ülke olarak görmesi su kaynaklarındaki önemini göstermektedir.

Türkiye’de su kaynaklarına baktığımızda ülkemizde yeteri kadar su kaynakları olduğunu görmekteyiz. Ayrıca hem tatlı su kaynakları hem de deniz suyu bakımından oldukça fazla kaynağa sahip ülkemizde su korunma tedbirleri uygulanmaktadır. Ülkemizde su arıtma tesisleri gün geçtikçe artmakta ve buna paralel olarak atık sudan tatlı su oluşturabilmektedir.

İsrail’in Tel Aviv şehrinde su arıtma tesisleri dünyanın önde gelen arıtma tesisidir. Bu tesiste 140 milyon metre küp su üretildiği bilinmektedir. Arıtılan bu su tarım alanında kullanılmaktadır. İsrail’de atık suların %40’ı tarım alanında kullanıldığı gibi ayrıştırılan metan gazından da enerji sağlanmaktadır.

Toplamda 80 Ülke Su Sıkıntısı Çekiyor!

Gelişmiş ülkeler deniz suyunu arıtarak tarım alanında kullanabilmektedir. Suyun kullanım alanları genellikle sanayi sektöründe %19 evsel kullanım alanında %11 tarım alanında ise %70 oranında kullanılmaktadır. Bilim adamları son geçen 50 yılda su kaynaklarının sabit olmasına rağmen su çekimi dünya genelinde üç katına çıkmıştır. Su sıkıntısı çekmemek için basit sistemler geliştiren ülkelerde bulunmaktadır. Örnek verdiğimizde Manchester’da bulunan bir üniversitede tuvaletlerde şifon bölgesinde bulunan su yağmur suyundan karşılanmaktadır. Hem ucuz hem de basit bir yöntem olan yağmur sularının depolanması çoğu üniversitelerde kullanılmaya başlanmaktadır.

Gelişmemiş ülkelerde ve tarımın çok fazla yapıldığı bölgelerde sulama genellikle salma sulama ile yapılmaktadır. Bu durum hem bitkiler açısından fayda sağlamadığı gibi hem de su kaynaklarında azalmaya sebebiyet vermektedir. Tarımsal alanda tarımsal biyoteknoloji teknikleri kullanılarak topraksız tarım teknikleri ile salma sulamanın önüne geçilebilir. Ayrıca damlama sulama sistemi tarımsal açıdan hem bitkilerin verimini artırmakta hem de su kaynaklarında azalmaya engel olmaktadır. Damlama sulama sistemleri mühendislik isteyen bir iş ve maddi anlam da pahalı görülse de ülke tarafından verilecek teşvikler ve kredi ile çiftçileri damla sulama sistemine yönlendirebilmektedir. Ayrıca enerji sistemlerinde çalışan sistemi soğutmak için oldukça fazla su kaynağı kullanılmak, bunun yerine güneş ve rüzgâr enerjisi kullanımı su kaynaklarında azalmaya engel olabilir.

Sulama sistemleri için Coca Cola firması hammadde sağlayan tarlalarında damla sulama sistemini yatırımı yaptığını örnek olarak verebiliriz. Hem tarımsal alanda hem de tatlı su kaynaklarının evlerimizde kullanımında yetkililerin strateji belirleyerek su kaynaklarının azalmasını önleyebilir.


Sosyal medyada paylaş!

1
7 paylaşım, 1 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
1
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Mustafa Ateş

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!