Sular Altında Kalmış Batık Şehirler

3 min


0
10 paylaşım

Sular Altında Kalmış Batık Şehirler

Günümüzden binlerce yıl öncesinde insanların yaşadıkları merkezler çok farklı idi. Kalıntılar üzerinde çalışma yapan bilim insanları, geçmişe ait izler araştırırken net bilgilere ulaşamamasının altında bazı nedenlerin olduğu görülmüştür. Döneminin ticaret ve şehir merkezleri arasında gösterilen birçok merkez, bugün mavi suların altında kalarak deniz canlılarına ev sahipliği yapmakta. Bu yazımızda Sular Altında Kalmış Batık Şehirler hakkında bilgiler vererek çeşitli bilgiler öğrenmenize katkı sağlayacağız.

Aslan Şehri – Çin

Su altı dalışlarına bir merakınız var ise ziyaret etmeniz mekanlar içerisinde ilk olarak Aslan şehri yer almalıdır. Beş Aslan Dağları içerisinde yer alan gölet içerisinde sürdürülen çalışma, bugün belgeselcilerin odak ziyaret noktalarından birisi durumuna gelmiştir. Tahminlere göre 53 yıldır su altında kalan şehir, 62 futbol sahası büyüklüğündedir. İçerisinde 100’e yakın sanat eseri bulunması nedeni ile göl altı dalışlarına uygun mekanlar arasında gösterilmektedir.

Cambay Harabeleri

Su altında sıradan bir şekilde araştırma yürüten dalış ekipleri, hiç tahmin edemeyecekleri bir keşfe imza attılar. 2000 yılında tespit edilen bu haraba, uzun süre araştırmaların odak noktası durumunda yer aldı. Günümüzde ise sadece dalış alanlarına dahil olan bölgeler içerisinde yer almaktadır.

Kleopatra’nın İskenderiyesi

Mısır, uzun bir süredir Kleopatra’nın kayıp mezarı ya da kalıntılarını bulmak üzere çalışmalar yürütüyordu. 1992 yılında İskenderiye şehri yakınlarında bulunan kazıntılar, kayıp Kleopatra şehrinin bulunmasını sağladı. 1992 yılından bu yana sürdürülen çalışmalar, kayıp mezarın buluna bilinmesi için devam ediyor.

Yonaguni Anıtı

Atlantis, ne kadar efsanevi bir şehir olarak görülse de Japonya’da bulunan Yonaguni Anıtı, tarih öncesinden birçok izlerin bilgilerini vermektedir. Taş kayaların oyulması ile oluşturulan şehir, adeta teknolojik gelişmelerin bir yansıması olarak gösteriliyor. Eğer bir gün yolunuz Japonya’ya düşerde yapacak aktivite bulamazsınız, tarihin sular altındaki kalıntıları arasında eşsiz bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Pavlopetri

Yunanistan, birçok alanda dünyanın ilk yerleşim alanları arasında gösterilmekte. Bulunan izler ve kalıntılar, dünya üzerindeki ilk düzenli hayatın bu merkez üzerinde olduğunu göstermekte. Pavlopetri şehri yol, mezar, yerleşim bölgeleri ve düzeni ile adeta günümüzü andıran bir boyutta karşımıza çıkmakta.

Mahabalipuram

Hindistan, su altı araştırmalarının oldukça hızlı yürütülen bölgeler arasında gösterilmekte. Geçtiğimiz yıllarda keşfedilen Mahabalipuram tapınakları, su altında mı, su üstünde mi inşa edildi sorusu halen cevap arayanlar arasında yer almakta. Bugüne kadar keşfedilen 6 tapınağın konumu, Hindistan için oldukça merkezi yerler üzerine kurulduğunu göstermekte. Su altı araştırması yapan ekipler, tahminlere göre 4 tapınak daha olduğunu iddia etmekte.

Port Royal

Sular Altında Kalmış Batık Şehirler, genellikle doğal afetler sonucunda mavi denizler içerisine gömülmektedir. Depremler ya da kıtaların hareketleri bazı merkezlerin ömrünün dolmasına neden olmakta. Port Royal, Jamaika’da 1800’lü yıllarda gerçekleşen büyük bir deprem sonucunda batık şehirlerarasında katılmak zorunda kalmıştır. Araştırmaların büyük oranda tamamlandığı şehir günümüzde dalış merkezlerine ev sahipliği yapmaktadır.

Sular altında kalan şehirlerin büyük bir bölümü araştırmalar nedeni ile ziyaret ya da dalışa kapalı olarak tutulmaktadır. Belirli bölgeler için açık alan dalış alanları, tarihin gerçek yüzünün görüntülenmesine olanak sağlamaktadır. Sular Altında Kalmış Batık Şehirler üzerine hazırladığımız bu yazı, seyahat rehberlerine de dahil edilebilmektedir.


Sosyal medyada paylaş!

0
10 paylaşım

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
1
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
1
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
1
Bayıldım
Kızdım Kızdım
1
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
1
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
1
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
1
Helal Olsun
Fatih SÖĞÜT

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!