Sürücüler Dikkat! Otoyolda Gişelerde Beklemeyin!

4 min


-1
7 paylaşım, -1 puan

Temmuz ayında yeni yapılan kararla artık hız sınırının yanı sıra Otoyolda belli bölgelerden alınan mesafelere erken varanlar ceza alıyor. Bu haberin geçmesinden kısa bir süre sonra uyanık sürücülerin hız süresini tutarak ceza alamamak için gişelerde bekliyorlardı, yeni sistem ile artık gişelere kadar belirli bölgelere yerleştirilen süre ölçen cihazlar ile uyanık sürücüler ceza almaktan kaçamayacak. Ülkemizde 2017 yılı itibariyle uygulanan yeni radar sistemi hakkında detaylı bilgiler verecek olursak; yeni sistem İstanbul- Ankara, İzmir-Aydın, Niğde-Şanlıurfa, Adana-Mersin, Adana-Şanlıurfa güzergâhında uygulanacağını belirtelim.

İstanbul- Ankara Otoyolunda mesafe 450 Km’yi 3 Saat 45 Dakika süreden erken varmaması gerekmektedir. Aracın hız limiti ise aracın cinsine göre değişmektedir. Aracın cinsine göre hız sınırların haberimizin alt tarafında bulunmaktadır.

Yeni Radar Sistemine Göre Süreler ve Km Mesafesi (2017)

İzmir- Aydın Otoyolunda Mesafe 112 Km’yi 56 Dakikadan önce varmanız halinde ceza alırsınız.

Niğde- Şanlıurfa Otoyolunda mesafe 536 Km de 4 Saat 28 Dakika sınırı bulunmaktadır.

Adana- Mersin Otoyolunda mesafe 83 Km olup 41 Dakika sınırı bulunuyor.

Adana- Şanlıurfa Otoyolunda mesafe 365 km 3 Saat 2 Dakika sınırı bulunmaktadır.

Tüm Araçların Yasal Hız Limitleri (2017)

Otomobil için şehir içinde (yerleşim yeri içerisinde) 50 Km hız sınırı bulunmaktadır. Şehirlerarası çift yollarda ise bu hız 90 Km olarak belirlenmiştir. Otomobil için yeni yasaya göre bölünmüş yollarda hız limiti 110 Km’dir. Otomobilin Otoyol hız sınırı ise 120 Km’dir. Otomobil araçları arasında M1 ve M1G grupları için geçerlidir.

Minibüs için yeni çıkan yasal düzenlemeye göre hız limitleri 2017’de şu şekildedir. Şehirler içi hız limiti 50 Km’dir, Şehirlerarası hız limiti 80 Km olarak yayınlanmıştır. Bölünmüş yollarda ise minibüs hız sınırı 90 Km iken, Otoyolda bu sınır 100 Km’dir. Minibüsler için M2 grubu geçerlidir.

Kamyonet için hız sınırları N1 ve N1G grubu için geçerlidir. Şehir içinde Kamyonetlerin hız sınırı 50 Km’dir. Şehirlerarası çift yolda hız sınırı 80 Km,  bölünmüş yollarda bu hız sınırı 85 Km’dir. Otoyollarda Kamyonet hız sınırı 95 Km’dir.

Kamyon için hız limitlerini incelediğimizde N2-N3 grupları arasında şehir içi hız limiti 50 Km olarak belirlenmiştir. Şehirlerarası karayolunda hız limiti 80 Km, bölünmüş yollarda bu sınır 85 Km hızda kalmıştır. Otoyolda Kamyon hız limiti 90 Km’dir.

Otobüs için hız sınırları M2 ve M3 grupları için geçerlidir. Otobüs hız sınırları yukarıda verilen minibüsler için aynı hız sınırlarına sahiptir.

Motosiklet için L3 grubu için verilen hız limitleri şöyle; Şehir içinde hız sınırı 50 Km olarak hesaplanmıştır. Şehirlerarası çift yönlü yolda ise sınır 80 Km’dir. Bölünmüş yolda motosiklet hız sınırı 90 Km’dir. Otoyolda motosiklet için hız sınırı 100 Km olarak hesaplanmıştır.

Motorlu bisiklet için L4, L5, L7 grubu için verilen hesaplanan hız sınırları şöyledir; yerleşim yeri içinde hız sınırı 50 Km’dir. Şehirlerarası çift yolda hız sınırı 70 Km olarak hesaplanmıştır. Bölünmüş yola baktığımızda hız sınırı 80 Km iken, Otoyolda da yine hız sınırı 80 Km olarak belirtilmiştir.

Motorsuz Bisiklet için yerleşim yeri içerisinde hız sınırı 30 Km olarak belirlenmiş, şehirlerarası çift yol imkânı olan karayollarında ise hız sınırı 45 Km’dir. Bölünmüş yollara baktığımızda yine hız sınırı 45 Km’de kalmıştır. Otoyola Motorsuz bisikletin girilmesi yasak olduğunu belirtelim. Bu konu çok önemli çünkü direkt para cezası karşı karşıya kalabilirsiniz.

Panelvan için N1 grubu içerisinde şehirler içinde hız limiti 50 Km’dir. Şehirlerarası hız limiti 85 Km hız olarak sınırlandırılmıştır.  Bölünmüş yollarda panelvan hız limiti 100 Km’dir. Otoyollarda panelvan hız sınırı 110 Km hız limitindedir.

Çekici için N2-N3 grubu arasında incelediğimizde şehir içi hız limiti 50 Km hızla sınırlandırılmıştır. Şehirlerarası karayolunda bu hız sınırı 80 Km olarak belirlenmiştir. Bölünmüş yollarda çekici hız limiti 85 Km’dir. Otoyolda hız limiti çekici araçlarda 90 Km’dir.

İş Makineleri için hız sınırları şehir içi hız sınırı 20 Km hızla sınırlandırılmıştır.  Şehirler arası karayolunda yine 20 Km, bölünmüş karayolunda da hız sınırı 20 Km hızda bırakılmıştır. Otoyola girebilmek için Yolun bakım ve onarım amacıyla sorumlu kuruluştan izin alması gerekmektedir.

Arızalı Araç Çeken Araçlar için hız sınırlarına baktığımızda şehirler içi ve şehirlerarası mesafede de 20 Km hız sınırı bulunmaktadır. Bölünmüş yollarda arızalı araç çekenler için hız sınırı 30 Km’dir. Otoyolda ise hız limiti 40 Km’dir.

Lastik Tekerlekli Traktörler için hız sınırı şehir içi hız sınırı 20 Km’dir. Şehirlerarası karayolunda hız sınırı 30 Km, bölünmüş yollarda hız sınırı 40 Km olarak belirtilmiştir. Otoyola ise lastik tekerlekli traktörler giremediği açıklaması yapılmıştır.

Belirtilen tüm hız değerleri 27.06.2017 tarihinde KGM.GOV.TR resmi internet sitesinden alınmıştır. Belirtilen güncen hız değerleri için karayolları resmi internet adresini ziyaret etmeniz gerekmektedir.

Yeni düzenlemede radara süre kısıtlaması gelmesi de aynı şekilde 2017 Temmuz ayı için geçerli şehirlerdir. Daha sonradan şehirler eklenebilir veya kaldırılabilir.

Değerli okurlarımız özellikle Kurban Bayramı dönüşü birçok kazalar yaşanmaktadır, bu kazaları en aza indirgemek ve sevdiklerinize, ailenize bir zarar gelmeden yolculuk yapmak için bu kurallara lütfen uyalım. Şimdiden İyi Bayramlar diliyoruz.

 


Sosyal medyada paylaş!

-1
7 paylaşım, -1 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Kızdım Kızdım
3
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
3
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Mustafa Ateş

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!