Tarih Verildi Market Poşetleri Paralı Olacak!

1 Ocak 2018 tarihinden sonra market ve bakkallarda ücretsiz olarak verilen poşetler paralı olacak. Poşet almak isteyenler ancak para ile poşet alabilecektir.2 dk okuma süresi


5
9 paylaşım, 5 puan

Bilindiği üzere şu anda tüm marketlerde ki poşetleri abartmayacak şekilde ücretsiz olarak alabilmekteyiz. Örneğin büyük marketlere alışveriş için gittiğinizde poşetlerin yetersiz olduğunu düşünürseniz ya da poşetlerin yırtılacağını düşünürseniz görevliden birkaç tane daha poşet isteyebilirsiniz. Eğer sizlerde çok fazla poşet alan birisiyseniz kötü bir haberimiz var. Buna göre market poşetleri paralı olacak. Peki market poşetleri neden paralı olacak.

Aslında basında bir süredir market poşetlerinin paralı olacağına dair açıklamalar yapılmaktaydı. Ancak şimdi konu adeta resmileşti ve tarih dahi verildi. Belirtilen tarihten sonra marketlerden ya da bakkallardan ekstra olarak poşet alamayacak ve her poşet için belirtilen ücretleri ödemek zorunda kalacaksınız. Peki marketlerde poşetler neden paralı olacak.

Tarih Verildi

Market poşetlerinin paralı olacağına dair yapılan son açıklamalara bakıldığında 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren market poşetlerinin ücretli olacağı belirtildi. Eğer sizlerde poşet ihtiyacınız varsa bu tarihe kadar marketlerden ücretsiz alımlarınızı yapabilirsiniz. Ancak 1 Ocak 2019 tarihinden sonra market ya da bakkallardan ücretsiz olarak poşet alamayacaksınız. Peki market poşetlerine neden ücret getiriliyor.

Poşetler Neden Paralı Olacak?

Şimdi herkesin aklında poşetlerin neden paralı olacağı sorusu bulunmaktadır. Poşetlerin neden paralı olacağına dair şöyle bir açıklama bulunmaktadır. Poşetlerin büyük bir bölümü doğada çözünmüyor ve doğada yok olan poşetler dahi 30 – 40 sene gibi süre sonunda yok olmaktadır. Bu durum ülke ekonomisini hemde ekosistemi önemli derecede etkilemektedir.

Poşetlerin ekosistem dengesini bozması, insan sağlığı için zarar verici etkisinin bulunması ve poşet tüketim oranının aşırı fazla olmasından dolayı hükümet bu konuya el atacak. 1 Ocak 2018 tarihinden sonra tüm market ile bakkalarda ekstradan poşet alımı olmayacak ve poşet almak isteyenlerin belirlenecek olan ücreti vermesi gerekecektir. Peki poşetler ne kadara satılacak?

Para ile Poşet Alabileceksiniz

Market ya da bakkallardan ekstra olarak ücretsiz bir şekilde poşet alamayacaksınız ancak parasını veren yine poşet alabilecek. Yani parayı veren düdüğü çalar misali eğer markete ya da bakkala 25 kuruş, 50 kuruş gibi bir para verirseniz poşet alabileceksiniz. Normalde bakkallar poşeti 5 kuruş, 10 kuruş gibi bir miktara satmaktadır. Fakat herkes poşet almasın diye bu rakamın 25  kuruş, 50 kuruşa yükseltilmesi beklenmektedir.

Yıllık Poşet Tüketimi Nedir?

Marketler ile bakkallarda 1 Ocak 2019 tarihinden sonra poşetlerin paralı bir şekilde satılması beklenmektedir. Peki yıllık poşet tüketim oranı nedir. Ortalama olarak büyük marketlerin aylık 10 tona kadar poşet tüketimi yaptığı belirtilmekte olup küçük bakkallar ya da marketler ise 1 tona yakın poşet tüketimi gerçekleştirmektedir.

Türkiye’de 25 – 30 bin arası market bulunduğu varsayılırsa aylık naylon 300 bin tona yakın poşet kullanımının yapıldığı tahmin edilmektedir. Naylon poşetlerin doğaya çok büyük zararı olduğu ve kolay kolay çözünmediğinin belirtilmesinden dolayı poşetler yakın zamanda paralı olacaktır. Tabi poşetlerin paralı olmasına vatandaş nasıl tepki verecek orası da merak edilen konular arasında yer alıyor.


Sosyal medyada paylaş!

5
9 paylaşım, 5 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
4
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
1
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
1
Bayıldım
Kızdım Kızdım
9
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
5
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
8
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Okan Baykan

Merhabalar Ben Okan. Sizler için Kargamel ekibi olarak her gün yeni ilginç bilgiler üretmek için çaba sarf ediyoruz. Üniversitede eğitim hayatıma devam ediyorum ve sizlerin merakını uyandırabilmek için haberler hazırlamaktan büyük mutluluk duyuyorum.

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!