Tarım İlaçları Yasaklansın Mı?

4 min


0
5 paylaşım

Ülkemiz bir tarım ülkesidir. Ülkemizde hemen hemen her türlü tarım ürünü kolaylıkla yetişmektedir. Çiftçiler genellikle üretim aşamasında ve hasat zamanında her zaman verimi düşünmek zorundadır. Bu yüzden verimi yüksek tutmak için zirai ilaç kullanmayı mecbur hissetmektedir.

Evimize aldığımız sebze ve meyveleri ne kadar yıkarsak yıkayalım yine de zirai ilaç kalıntısından arındıramadığımız bir gerçektir. Zirai ilaç kullanımı aslında doğru yerde ve doğru zamanda kullanılırsa hem bitkinin zarar görmemesini sağlar hem de insan sağlığını etkilemez. Şöyle ki bitkinin üretim aşamasından başlayıp hasat zamanı arasında ki sürede kullanılan ilaçlar bitkide uzun ömürde bir etkisi olmamaktadır. Ayrıca meyvede sinek kurt ve meyvede tane verimine zarar verici böcekleri öldürmek amaçlı ilaçlar bitkiye ne kadar hasar verse de mecburi olarak çiftçiler kullanmaktadır.

Kimyasal İlaçlar Yerine Kültürel Önlemler

Kimyasal ilaçların bitkinin genetiğinde kalıcı hasarlara meydan vermesi istenilmeyen bir durumdur. Aynı zamanda zirai ilaçların bitkilere verdiği hasarın dışında özellikle külleme ilacı olarak bilinen ilaç böceklere bağışıklık kazanarak böceklerle mücadelede zorluklar yaşanmaktadır. Böcek bilimi bilimsel adı ile entomoloji bilimi böceklerin hangi ilaçlara ve bitkilerde hangi hastalığını inceler. Buna paralel olarak fiziksel mücadele yöntemleri de ekosistemin geleceği ve insan sağlının önemi açısından mücadele yöntemlerini geliştirmiştir. Örnek verecek olursak, Akdeniz meyve sineği mavi renkli tuzaklar bulunmaktadır. Bu tuzaklar böceklerde çekici özelliğinden dolayı çeker ve çarpan sineklerin hepsini karton levhaya yapıştırır. Böylelikle bitki etrafına yapılan tuzaklar sayesinde hem kimyasal ilaç kullanımı azaltılmış olur hem de böceklere bağışıklık kazandırılmamış olur.

İnsan sağlığını etkileyen zirai ilaçlar bitkilerin verimini artırıcı, raf ömrünü uzatıcı, köklendirmeyi sağlayıcı, toprağın PH seviyesini düzenleyici olanlar direkt olarak insan sağlığına zararlı olmamaktadır. Fakat böcek ilacı, bilimsel adıyla insektisit ilaçlar böcekleri öldürücü zehir ilaçlar olarak tanımlandığından insan sağlığını olumsuz yönde etkileyeceği bilinmektedir. İnsan sağlığına direkt olarak bit etkisi olmasa da ilerleyen jenerasyonlar da genetik bozukluklara yol açmaktadır. İnsanlar da bu konuyu bildiğinden dolayı organik tarım üzerine yoğunlaşmıştır. Tabi organik ürünler normal ürünlere göre oldukça pahalı olduğu için herkesin maddi durumu organik ürün almaya müsait değildir.

Yeni Teknoloji Fumigasyon İlaçlama Tekniği

Uluslararası tarım sektöründe bilindiği gibi ülkemiz başta Rusya olmak üzere birçok ülkeye tarım ürünleri ihraç etmektedir. Bu ürünler Uluslararası koşullara uygunluk ve birçok biogüvenlik önlemlerinden geçmektedir. Özellikle Avrupa ülkeleri zirai ilaç kalıntısı olan ilaçları kesinlikle almamakla birlikte meyvelerin de kaliteli ve çürümemiş olmasına dikkat etmektedir. Aynı zamanda Avrupa ülkeleri tarım ilaçları birikintisi istemediği gibi bitkilerde böcek veya herhangi bir zararlıda ülkelerine sokmak istemediklerinden bitkileri oldukça fazla testten geçirmektedir. Tarım alanında zarara uğramamak ve maddi anlamda zarar etmemek için fumigasyon tekniği ihracatta kullanılmaya başlandı.

Fumigasyon ilaçlama ülkemizde iç piyasa da yavaş yavaş girmiş olsa da kullanıldıkça yaygınlaşacaktır. Fumigasyon ilaçlama tanımını yapacak olursak; zirai ilaçların zararsız ve gaz formudur. İlaçlama esnasında gazlar insanı 5 dakika içerisinde öldürebilir bu yüzden dolayı gaz maskesi ve fumigantların özelliğine göre gaz filtreleri kullanılmaktadır. Gaz ile ilaçlama bitkinin genetiğine zarar vermeyecek şekilde düzenlendiğinden sadece böceklere ve diğer zararlıların mücadelesinde kullanılmaktadır. Özellikle transit olarak liman ticaretinde fumigasyon kullanılır.

İnsan sağlığını düşündüğümüzde zirai ilaçların insanlarda özellikle solunum yolu hastalıklarına sebep olmaktadır. Dünya sağlık örgütü (WHO) vermiş olduğu bir raporda dünyada insanların zirai ilaç yüzünden maruz kalanların sayısını 1 Milyon olarak belirtti ve yaklaşık 20 Bine yakınında zirai ilaçlar yüzünden öldüğünü açıkladı.

Zirai İlaçların Çevre Üzerine Etkileri

Zirai ilaçların insan sağlığını direkt olarak etkilediği gibi çevreyi de etkileyerek hem çevreye hem de çevrede bulunan tüm canlıları olumsuz yönde etkilemektedir. Zirai ilaçların kullanımdan sonra imha edilmeden çevreye bırakılması çevreyi olumsuz yönde etkilemektedir. Zirai ilaçların çevre üzerine etkilerine detaylı bir şekilde bakalım;

  • Zirai ilaçlar, doğada bulunan faydalı arıları öldürerek tozlaşma da ve arıların ekosistem deki sayısını azaltır.
  • Zirai ilaçlar, taban suyuna karışarak göllere, denizlere ve akarsulara kadar taşınarak su canlıların yaşamını tehlikeye sokar, ve insanlarda balıklar üzerinden bu ilaçlara maruz kalırlar.
  • Zirai ilaçlar, doğru dozda kullanılmadığı zamanlarda buharlaşarak atmosfere karışır ve asit yağmurlarının oluşmasına neden olur bu da toprağı verimsiz hale getirmesine neden olur.
  • Yeşil bitkilerde aksam ilaçlaması toprağa sıçramakta ve toprakta bulunan canlıları ve en önemlisi toprağın verimi üzerine etkisi olan solucanları öldürmektedir.
  • Kuşlar ve yabani hayvanların zirai ilaçlardan etkilenmesine neden olur.

Zirai ilaçlar her yıl birçok firma tarafından ruhsatlanırken herhangi bir testten geçmeden firmalar ruhsat almakta aynı zamanda zirai ilaç satan bayiiler merdiven altı üretimle çiftçilere satmakta ve bu da tüm insanlığı ve tüm canlıları olumsuz yönde etkilemektedir. Zirai ilaçların başta insan sağlığına oluşturan zararları en aza indirmek için ülkemizde fumigasyon ilaçlama ve kültürel mücadeleyi artırmalıyız.


Sosyal medyada paylaş!

0
5 paylaşım

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
2
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Mustafa Ateş

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!