Teknoloji çocukları nasıl etkiliyor?

1 dk okuma süresi


0
5 paylaşım

Teknoloji, hayatımızı önemli ölçüde değiştirse de meydana gelen değişimler özellikle çocuklarımızın üzerinde büyük olumsuzlukların meydana gelmesine neden olmakta. Telefon ve tabletler özellikle iş dünyasının önde gelen kullanım araçları arasında yer almakta. Geliştirilen uygulamalar, bizlerin işine yaradığı gibi çocuklarımızın da hayatına olumlu ya da olumsuz etkilere neden olmaktadır.

Arkadaş ortamları ile yapılan aktiviteler genellikle sessizlik ile sürdürülmektedir. Ortam içerisinde bulunan gençlerin tamamı kendilerini sosyal uygulamaların içerisinde bulunarak adeta hipnoza maruz kaldıklarını göstermektedir. Bu durumun sizin çocuğunuz üzerindeki etkisini hiç düşündünüz mü? Dostların ziyaretleri sırasında çocuklarınızı sakinleştirmek, uslu durmalarını sağlamak amacıyla indirdiniz oyunlar bir zamandan sonra pişmanlıklara dönüşebilmekte.

Son zamanlarda telefon ve tabletler ile oynayan çocukların yaş 2’ye kadar düşmesi, uzmanlar tarafından değerlendirmelerin yapılmasına neden oldu. Beyin ve zihin gelişimi üzerine yapılan çalışmalar, akıllı telefonların 36 aylık olmadan önce çocuklar ile temas edilmesinin kesinlikle sakıncalı bulduklarını belirtti. Aksi bir durumun meydana gelmesinde ise zihinsel gelişmelerin durma noktasına gelmesi birçok aile tarafından korku durumların meydana gelmesine neden oldu.

Telefonlar ile büyüyen çocuklar, çevre ilişkilerine önem vermemelerinden dolayı sıklıkla konuşma bozukluluğu ile karşılaşabiliyor. Oyun dünyası ile gerçek dünyanın ayırt edilememesi, çocuklarda algılama ve keşfetme gibi sorunlarında baş gösterilmesine neden olmakta. Çocuklar öncelikli olan durum gelişimlerini tamamlamak olduğunu belirten uzmanlar, akıllı dünyanın çocuklar için belirli bir süre uzak durması gerektiğini belirtiyor.

Çocuklar için gelişimin en güzel yolu doğal oyunlardan geçmektedir. Bırakın istediği gibi mutfağı dağıtsın, halıları perdeleri kirletsin, sokaklarda çamurlara bulanarak dolaşsın ama özgür ve doğaya uygun bir ortama bağlı kalsın. Teknoloji, bu yaş grubu için kesinlikle uzak durulması gereken gelişmeler arasında yer aldığını kesinlikle bilmelisiniz. Bu durum artık şehirleşme nedeni ile mümkün olmasa da kendi çabalarınız ile gelecek nesillerimizi daha bilinçli, daha doğru yetiştirebilmenize olanak sağlayacaktır.


Sosyal medyada paylaş!

0
5 paylaşım

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
2
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Fatih SÖĞÜT

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!