TEOG Kurslarından Ücretler Geri İade Alınabilir Mi?

TEOG sınavı kaldırıldı. Pek çok veli çocuğunu TEOG kurslarından almayı planlıyor. Peki TEOG kurs paraları geri iade edilecek mi? Veliler kurs parasını alabilecek mi?2 dk okuma süresi


2
7 paylaşım, 2 puan

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından her sene ortaöğretim mezunu öğrencilerine TEOG sınavı düzenlenmektedir. Öğrenciler bu sınavdan aldıkları puanlar ile fen liseleri, anadolu liselerine, sosyal bilimler liselerine yerleşmektedir. Ancak geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan canlı yayında TEOG sınavına karşı olduğunu ve öğrencilerin küçük yaşlardan itibaren sınava girmelerini doğru bulmadığını belirtmişti. Bu açıklamadan sonra Milli Eğitim Bakanlığı çalışmalarını hızlandırdı ve Bakan İsmet Yılmaz bu sene TEOG sınavının yapılmayacağını, uygulanmayacağını belirtti. Buna göre TEOG sınavının kaldırıldığı öğrenildi.

TEOG sınavı kaldırıldıktan sonra pek çok veli çocuğunu kurslardan almayı planladı. Peki TEOG kurslarından ücretler geri iade alınabilir mi? Sosyal medya aracılığı ile pek çok veli çocuğunu kurstan almak istediğini ancak kursların paraları vermediğine dair açıklamalar yaptığını iddia etmektedir. TEOG kurslarından ücretler geri iade alınabilir mi? Çocuğunu kurstan almak isteyen veliler kurslardan kalan paralarını iade olarak alabilecek mi?

Kurs Paraları İade Alınabilir

Buna göre veliler dönemin başın da TEOG kursu olacağını düşündüğünden dolayı çocuğunu kurslara gönderdi ve parasını peşin olarak ödedi ya da taksitli bir şekilde ödemeye devam ediyor. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz tarafından yapılan açıklama da TEOG sınavının kaldırıldığı belirtildi. TEOG kurslarından ücretler geri iade alınabilir mi sorusunun yanıtı sonunda verildi.

TEOG sınavının kaldırılması konusu velilerin elinde olmayan bir durum yani ortada mucbir bir sebep bulunuyor. Yapılan açıklamaya göre TEOG sınavının kaldırılması bakanlığın almış olduğu karardır. Veliler mucbir sebepten dolayı TEOG kurslarından ücretlerini geri iade alabilecektir.

Tüm Kurs Ücretleri Geri İade Alınabilir Mi?

TEOG sınavının kaldırılmasından sonra veliler çocuklarını kurslardan almaya başladı. Kurs ücretlerinin geri iade alınacağı belirtildi ancak velilerin kafasını bir konu karıştırıyor. Buna göre tüm kurs ücretleri geri iade alınabilir mi? Bazı veliler sosyal medya aracılığı ile yanlış bilgi edindiğinden dolayı tüm kurs ücretini geri iade alabileceğini düşünmektedir. Fakat böyle bir durum yoktur. Veli sadece bundan sonra ki ödeyeceği parayı ödemeyebilir. Yani bazı kurslar bir iki aydır faaliyet gösteriyor. Veli sadece çocuğunu gönderdiği süre kadar kurslara parasını verecek ve bundan sonra ki ücretini ödemeyebilir ya da ücret peşin ödendiyse iade alabilir.

Kurslar ve Öğretmenlerden Mağdur Açıklaması

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklama TEOG sınavının kaldırıldığı belirtildi. Bu açıklamadan sonra pek çok veli kurslarla iletişime geçerek öğrencisini kursa göndermek istemediğini ifade etmektedir. MEB kursların paraları geri iade etmesi gerektiğini duyurdu ancak bu sebepten dolayı kurslar ve kurslarda görev alan öğertmenler mağdur olduğunu ifade etmektedir. Ülkemizde yüz binlerce öğrenci TEOG için kurslara gitmektedir. Veliler öğrencilerini kurslara göndermez ve çocuklarının kurs kayıtlarını iptal ettirirse kursların ne yapacağı ve kurslarda görev alan öğretmenlerin işsiz kalıp kalmayacağı kafaları karıştırmaktadır.


Sosyal medyada paylaş!

2
7 paylaşım, 2 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
2
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
1
Bayıldım
Kızdım Kızdım
1
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
2
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Okan Baykan

Merhabalar Ben Okan. Sizler için Kargamel ekibi olarak her gün yeni ilginç bilgiler üretmek için çaba sarf ediyoruz. Üniversitede eğitim hayatıma devam ediyorum ve sizlerin merakını uyandırabilmek için haberler hazırlamaktan büyük mutluluk duyuyorum.

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!