TEOG’dan Sonra YGS – LYS Sınavı Kalkacak Mı?

TEOG sınavının kaldırılmasından sonra üniversitelere geçiş için yapılan YGS ve LYS sınavının kaldırılıp kaldırılmayacağı gündeme geldi. Cumhurbaşkanının gerekli sinyalleri verdiği iddia ediliyor.2 min


3
6 paylaşım, 3 puan

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz tarafından geçtiğimiz günlerde yapılan açıklama ile bu sene TEOG sınavının olmayacağı belirtildi. Buna göre TEOG sınavının kaldırıldığı ve yerine liselere geçiş için farklı bir yöntem üzerinde çalışıldığı öğrenildi. Şimdi herkesin aklında tek bir soru var TEOG’dan sonra YGS – LYS sınavı kalkacak mı? Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bazı sinyalleri verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan TEOG’un olmaması gerektiği açıklamasının ardından bilindiği üzere harekete geçildi ve TEOG sınavı kaldırıldı. Şimdi akıllara üniversitelere geçiş için yapılan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ve Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS)’nin kalkıp kalkmayacağı sorusu geldi. İddia edilene göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu sınavların da kaldırılması için bazı sinyaller verdiği belirtildi.

YGS – LYS Kalkabilir

Buna göre Milli Eğitim Bakanlığının TEOG sınavını kaldırmasından sonra Ölçme, Seçme Yerleştirme Merkezi aracılığı ile yapılan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ve Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS)’nin de kaldırılabileceği tahmin edilmektedir. Peki LYS ile YGS kaldırılırsa yerine nasıl bir üniversitelere geçiş sistemi yapılacak. Farklı sınav isimleri mi gelecek yoksa üniversitelere sınavsız bir şekilde geçmek için hak mı tanınacak.

Tek Sınav Yerine Üç Sınav

Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ve Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS)’nin de kaldırılması bekleniyor. Eğer bu sınavlar kaldırılırsa adaylara üç ayrı sınav yapılabilir. Bilindiği üzere üniversite geçiş için öğrenciler bir sınava giriyor ve hayatları bu sınav sonucu ile şekilleniyor. Öğrencilerin sadece bir sınav ile üniversitelere girmemesi ve her hangi bir problem yaşamaması için YGS – LYS sınavı kaldırıldıktan sonra üç farklı sınav düzenlenebilir.

Üç farklı sınavdan adaylar en yüksek aldığı puan ile üniversitelere yerleşebilir veya adaylar istediği tek bir sınava girerek alacağı puan ile üniversite yerleştirme işlemlerini yapılabilir. Buna göre meslek yüksek okullarının da sınavsız bir şekilde öğrenci alımı yapabileceği belirtilmektedir.

Meslek Yüksek Okulu Sınavsız Öğrenci Alımı

Ülkemizde bilindiği üzere uzun süredir meslek yüksek okullarının sınavsız öğrenci alımı yapması gündemdedir. Eğer gerçekten Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ve Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) kaldırılırsa meslek yüksek okullarının kesinlikle sınav olmadan öğrencilerin diploma puanlarına göre öğrenci alımı yapacağı tahmin edilmektedir. Tabi yine bazı bölümler zorunlu olarak yapılacak sınavlardan elde edilecek puanlar doğrultusunda öğrenci alımı yapabilir.

Öğrenci Sayısı Artacak Mı? Azaltılacak Mı?

Şimdi en önemli konulardan bir tanesi şudur ki Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ve Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) kalksa dahi öğrenci sayısı artacak mı yoksa azaltılacak mı? Buna göre her sene üniversitelere yaklaşık bir milyona yakın kişi giriş yapıyor. İstihdam artırabilme konusunda bir netlik bulunmadığı için üniversitelerin dört yıllık bölümlerinde eğitim gören öğrenci sayısının azaltılması için de çalışmalar yapılabilir. Örneğin her sene lisans bölümlerine 400 bin, 500 bin kişilik alımlar gerçekleştirilebilir.


Sosyal medyada paylaş!

3
6 paylaşım, 3 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
1
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
1
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
1
Bayıldım
Kızdım Kızdım
5
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
1
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Okan Baykan

Merhabalar Ben Okan. Sizler için Kargamel ekibi olarak her gün yeni ilginç bilgiler üretmek için çaba sarf ediyoruz. Üniversitede eğitim hayatıma devam ediyorum ve sizlerin merakını uyandırabilmek için haberler hazırlamaktan büyük mutluluk duyuyorum.

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!