Teröre Karşı Türkiye Irak ve İran İşbirliği

Terörle mücadelede yeni alınan kararlar neticesinde iki komşu ülke olan Irak ve İran ile iş birliğine gidilecek.2 min


1
7 paylaşım, 1 puan

Barzani’ye karşı İran ve Irak ile bir olarak çok sayıda ortak adımda bulunan Türkiye, aynı çalışmayı PKK terör örgütü içinde yapmanın peşinde. Irak’ta düzenlenen referandum sonucunda Erbil’e yönelik adımlarıyla gündeme gelen Türkiye ve sahada yaptıkları işlerin sonuçları doğrultusunda toplam üç ülke, törör örgütü PKK’yı vurmak için bir araya geliyor. Tahran ve Ankara’da PKK ve İran uzantısı olan PJAK’a karşı alınması planlanan önlemler konuşuluyor.

Gelen bilgiler doğrultusunda Türk Silahlı Kuvvetleri ve İran Genelkurmayı iş birliği yaparak Kandil’e operasyon düzenlemek için hazırlanıyorlar. Yapılacak operasyonların dışında karşılıklı eşgüdüm istenen bir diğer konunun ise, sızmalara karşı sınır hattında güvenliğin üst dereceye çıkarılması olduğu belirtildi.

TAHRAN’DAN REFERANDUM SONRASI ADIM

90’lı yıllardan itibaren sınır ötesine TSK tarafından operasyonlar gerçekleştirilsede İran ve Irak sınırları açık olduğu için PKK’ya kesin darbe indirilememesi yeni yapılacak olan operasyon sonucunda ortadan kalkacak. TSK’nın operasyonlarla teröristleri Irak ve İran sınırlarına kadar kovalaması ve teröristlerin kaçacak noktaları olması terörle mücadele konusunda oldukça sıkıntılı bir hal veriyordu. Ankara’nın yaptığı bütün uyarılara rağmen terör ile mücadele konusunda bir adım dahi atmayan Tahran, Barzani referandumu sonrasında terörü temizlemek için Irak-İran-Türkiye arasında yeni bir sadabat kurma kararı aldı.

KOMŞULARDAN İSTENENLER

Ankara Kandil’i tamamen temizlemek adına önce Tahran’dan sınır bölgesini kapatmasını ve herhangi bir terörist geçişlerinin engellenmesini isterken, bir yandanda örgüt elebaşları olmak üzere teröristlerin ülke içerisinde barındırılmamasını ve yakalanan teröristlerin iadesini istedi. Türkiye’nin talep ettiği bu isteklerin Tahran tarafından karşılanması üzerine Kandil PKK’lı teröristler için güvenli bir bölge olmayacak.

Harekat sınırasında İran bölgesinde ki terörist kaçış noktalarının kapatılması, gelen istihbaratların paylaşılması ve gerektiğinde kara unsurları ile destek sağlanmasının beklendiği belirtildi. Yapılacak bu operasyonlara Irak Ordusunun da destek vermesi üzerine, Kandil’den kaçabilecek olası teröristlerin Irak’ta ki iç bölgelere yerleşmemesi hedefleniyor. Kandil’de yapılacak olan büyük temizlik sonrasında ise anlaşıldığı gibi sıra Sincar ve Mahmur’un temizliğine gelecek.


Sosyal medyada paylaş!

1
7 paylaşım, 1 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
1
Helal Olsun
Tuğçe Gürel

Ankaralı, 24 yaşında, hayatın yorduğu bir bilgisayar öğretmeni. Futbol tutkunu ve teknoloji aşığı. Daha ne olsun?

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!