Tesla’nın Başı Davalar İle Dertte!

Dünya devleri arasında bulunan Tesla'nın başı açılan davalar ile dertte görünüyor. Geçtiğimiz günlerde açılan davalara bu kez ırkçı söylemler ile bir yenisi daha eklendi.2 min


0
5 paylaşım

Günümüzde ki yenilikçi ve yenilebilir enerji kaynaklı otomotiv üreticilerinden olan Tesla’da yaşanan işçi krizleri durmak bilmiyor. Bir kaç gün önce Tesla’dan çıkartılan çok sayıda işçi gündeme gelmişken, şimdi de Tesla hakkında 100’den fazla işçinin ırkçı söylemlere maruz kaldıkları belitilerek dava açıldı.

Geçtiğimiz günlerde 700 kadar işçiyi haber vermeksizin işten çıkartan Tesla oldukça büyük bir kaos ortamına zemin hazırlamıştı. Dünyanın en yenilikçi firmaları arasında gösterilen Tesla’nın böyle bir durumla karşı karşıya kalması da sosyal medya gündemine bomba gibi düşmüştü.

Gelen bilgiler doğrultusunda Tesla’nın üretim tesisleri bölümünde çalışan 100’e yakın işçinin ırkçı davranışlar sebebiyle, firmaya dava açtığı belirtildi. Yapılan şikayette ise “Tesla, elektrikli otomobil üreticilerinin mimarı ve çığır açmış bir şirket olarak görünse dahi fabrikalarında çalışan işçilere uygulanan iş prosedürleri, ırkçılık ayrımcılıklarını barındırıyor” ifadeler kullanıldı.

Dünya devleri arasında ki Tesla hakkında ortaya atılan ilk iddianın bu olmadığı da aşikar. Geçtiğimiz aylarda da LGBT ayrımcılığı ve cinsiyetçilik üzerine üç kişi Tesla hakkında dava açtığını belirtmişti.

Ortaya atılan son davada ise ırkçılığı gündeme getiren bir işçi, İngilizce’de argo olarak kullanılan ve yerine göre küfür sayılabilen Nigga kelimesi yani “ırkçı pislik” kelimesi üzerinde durarak konu hakkında açıklamalarda bulundu. Fabrikada çalışan amirlerin zenci çalışanlarına sürekli bu şekilde kelimeler kullandığını iddia eden işçi bu olaylardan sonra Elon Musk’ın fabrika çalışanlarına bir e-posta gönderdiğini belirtti.

Elon Musk E-Posta İle Cevap Gönderdi

Elon Musk’ın gönderdiği e-postada ise “Büyük bir pislik olmamak için tarihsel olarak az temsiliyet göstermiş grupların bir parçası olmayı deneyin. Bazen bu tarz şeyler biz istemesek bile yaşanabiliyor ve böyle durumlarda özür dilemeniz gerekiyor. Birileri adalet yolu ile sarsılma geçiriyorsa içten bir şekilde özür dilemek, bu tarz durumlara karşı duyarlı davranmak ve gelen özürleri de kabul etmek gerekir.” ifadeleri kullanıldı.

Elon Musk gönderdiği e-posta içerisinde çalışma ortamında uzlaşmaktan yana olduğunu savunsa da sosyal medya üzerinden işçilere bir çok destek yağdı. Ten rengi hakkında ki düşüncelere ve sürekli bir insana tepeden bakılmasına kızan sosyal medya kullanıcıları konu hakkında Tesla’yı eleştri yağmuruna tuttu.


Sosyal medyada paylaş!

0
5 paylaşım

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
2
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
5
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Tuğçe Gürel

Ankaralı, 24 yaşında, hayatın yorduğu bir bilgisayar öğretmeni. Futbol tutkunu ve teknoloji aşığı. Daha ne olsun?

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!