TSK ve İran Kuzey Irak’a Hava Harekatı Düzenledi! Operasyon Yapılacak Mı?

Türk Silahlı Kuvvetleri ve İran Hava Kuvvetleri, Kuzey Irak'a hava harekatı düzenlediklerini duyurdu. Peki bölgeye operasyon yapılacak mı?2 min


3
10 paylaşım, 3 puan

Bilindiği üzere son zamanlarda tüm dünyanın gündemi Kuzey Irak olmuş durumda. Irak ülkesinin içerisinde özerk bir bölge olarak bilinen Kuzey Irak referanduma gitmeye hazırlanıyor. Peki Kuzey Irak referandum ile ne yapacak. Buna göre Kuzey Irak artık tam bağımsızlığını ilan etmek istiyor. İçişlerinde zaten özgür bir şekilde yönetim sağlıyor fakat dışişlerinde halen Kuzey Irak, Irak ülkesi ile ortak bir çalışma yürütmek zorundadır. Kuzey Irak parlemento yetkilileri ve halkın büyük bir bölümü artık tam bağımsızlıklarını ilan etmek istiyor.

Türkiye, Irak, İran gibi ülkeler Kuzey Irak’ın bu tutumunu beğenmiyor ve kesinlikle Kuzey Irak’da referandum seçimlerinin olmaması gerektiğini açıklamaktadır. Buna göre dün akşam Türkiye Büyük Millet Meclisinde Suriye ve Irak’a karşı yapılacak olan operasyonlar için tezkere izni de alındı ve gece geç saatlerde önemli bir duyuru yapıldı. Buna göre Türk Silahlı Kuvvetleri TSK ve İran Hava Kuvvetleri Kuzey Irak’a hava harekat düzenledi. Peki bu bölgeye operasyon yapılacak mı?

Hava Harekatı Ortak Mı Yapıldı?

jetler.jpg

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kuzey Irak konusunda komşu ülkeler ile birlikte ortak adımların atılması gerektiğini belirtmekteydi bu sebepten dolay Türk Silahlı Kuvvetleri ve İran Hava Kuvvetlerinin ortak bir anlaşma yaptığı ve operasyonu da beraber yürütmüş olabileceği belirtilmektedir. Peki operasyon hangi bölgelere nasıl yapıldı.

TSK Nereleri Bombaladı?

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından yapılan açıklama da Irak’ın Kuzeyinde bulunan Gara bölgesinin sınır ötesi operasyon ile bombalandığı ve PKK terör örgütüne ait olduğu tespit edilen mevzi, sığınak, silah ve mühimmat depolarının imha edildiği belirtildi. Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Kuzey Irak’a yapılan operasyonda sadece PKK’ya yönelik bir harekatın yapıldığı belirtildi. Peki İran Hava Kuvvetleri Kuzey Irak’ın hangi bölgelerini bombaladı.

İran Nereleri Bombaladı?

iran.jpg

İran Hava Kuvvetlerince yapılan açıklama da Kuzey Irak’ın dağlarının sınır ötesi operasyon ile bombalandığı belirtildi. Kuzey Irak tarafından yapılan açıklama da ise İran’ın Gundejor, Alane, Kunere, Dinoy Gewre, Dinoy Biçuk, Berde Zerde bölgelerini izni olmadığı halde aralıksız bir şekilde bombaladığı ve aynı durumun İran Hava Kuvvetlerince daha öncede yapıldığına dikkat çekildi.

İran tarafından Kuzey Irak’a neden sınır ötesi operasyon yapıldığı açıklanmadı yani bombardımanın ne için yapıldığı bilinmiyor ancak Türk Silahlı Kuvvetleri ve İran Hava Kuvvetlerinin Kuzey Irak’da yapılacak olan referandumdan bir gün önce ilgili bölgeleri bombalaması basının ilgisini çekti.

Türkiye, Irak ve İran cephesinden Kuzey Irak’da yapılacak olan referandum seçimleri için sert açıklamalar yapılmaya devam ediyor. Öte yandan Türkiye Kuzey Irak’ı uyararak Şırnak sınırında tatbikatlarını da hızlandırmaya başladı. Sınırda yaklaşık olarak 20 bin Türk Silahlı Kuvvetlerine bağlı askeri personelin olduğu tahmin edilmektedir.

 


Sosyal medyada paylaş!

3
10 paylaşım, 3 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
5
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Kızdım Kızdım
3
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
2
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
1
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Okan Baykan

Merhabalar Ben Okan. Sizler için Kargamel ekibi olarak her gün yeni ilginç bilgiler üretmek için çaba sarf ediyoruz. Üniversitede eğitim hayatıma devam ediyorum ve sizlerin merakını uyandırabilmek için haberler hazırlamaktan büyük mutluluk duyuyorum.

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!